karma gerçeklik nedir

Son birkaç yıldır birçok kez Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik’i duymuşsunuzdur. Ama Karışık Gerçekliğin ne olduğunu veya neden oluştuğunu biliyor musunuz?

Karma gerçeklik orijinal adı ile “ Mixed Reality” bir çeşit dijital platformlar ile gerçek hayatı birleştirme eğilimidir. Karma gerçeklik ile hem gerçek bir alanda gibi hissedebilir hem de aynı zamanda dijital dünyanın çılgınlıklarından faydalanabilirsiniz. Peki Karma Gerçeklik nedir? VR Teknolojisinden farkı nedir? Yaygınlık durumu nedir? Merak edilenleri sizler için derledik. İşte karma gerçeklik hakkında merak edilenler ve çok daha fazlası.

Karma Gerçeklik Nasıl Çalışır?

Karma Gerçeklik, bir kullanıcının algıladığı bilgilere ek bilgilerin eklendiği Artırılmış Gerçekliğin ötesinde bir adım olarak görülebilir. Karma Gerçeklikte fiziksel ve sanal dünyalar etkileşime girer ve kullanıcılar da onlarla etkileşime girme şansına sahiptir. Karma gerçeklikte, gerçek dünyayı sanal dünyaya getirmekle ilgilidir. Fikir, gerçekliğin 3D modelini oluşturmak ve sanal bilgileri üzerine yerleştirmektir. Bu şekilde, MR kullanıcısı için ilave değer içeriği eklemek için her iki gerçeklik de birleştirir ve kullanıcının gerçek dünyayla ilgili algısını geliştirirken, MR gerçek olan ile olmayan arasındaki farkı bulanıklaştırma kabiliyeti ile ön plana çıkar.

Karma Gerçeklik kavramı ilk kez 1994 yılında Paul Milgram ve Fumio Kishino tarafından bir makalede geçmiştir. Bu makalede MR kavramını tanımlarken şu şekilde tanımladılar. Gerçek ve sanal dünyaları birbirine bağlayan bir “sanallık sürekliliğini” tanımladıkları “Karışık Gerçeklik Görsel Ekranlarının Taksonomisi”

Mixed Reality (Karma Gerçeklik) iki farklı türde araç kullanabilir. Holografik cihazlar dijital nesneler oluşturur ve gerçek bir ortama yerleştirir, böylece gerçekten orada görünmeye başlarlar. Sürükleyici cihazlar, aksine, fiziksel dünyanın unsurlarını gizlemeye ve bunları dijital yaratımlarla değiştirmeye yardımcı olur. Holografik bir kulaklık, akıllı gözlükler gibi, üzerine dijital içerik yansıtılan şeffaf bir ekrana sahip olabilir hatta olduğu ürünler de bulunmaktadır. VR gözlüğü gibi sürükleyici bir araç, kullanıcının fiziksel dünya hakkındaki görüşünü tamamı ile değiştirebilir böylece yalnızca dijital olanı görerek hareket etmeye kalkarlar. Microsoft’a göre, bu iki yaklaşım şu anda farklı teknoloji kullanıyor olsa da, gelecekte iki tür cihaz birleştirilmeye başlayabilir böylece büyük bir adım atılmış olur. Bu gelecekte her iki yöntemin birleştirilmesi ile gerçek anlamda sanal platform ile gerçek hayat arasındaki çizginin yok denecek kadar incelebileceğinin bir ön tanısı olabilir.

Karma Gerçeklik ve VR Farkı

Karışık gerçeklik, artırılmış gerçekliğin kardeşi olarak ifade edilebilir. Artırılmış gerçeklik, bir el tipi mobil cihaz, yani bir akıllı telefon veya tablet yoluyla iletildiğinde ortaya çıkıyorken karma gerçeklik, başa takılan şeffaf gözlükler aracılığıyla sağlanır. Bu da her iki araç arasındaki en temel farktır.

Günümüzde piyasadaki çoğu cep telefonunda çevresel anlama yeteneği çok azdır veya hiç yoktur. Dolayısıyla sundukları deneyimler fiziksel ve dijital gerçekler arasında karışıklığa neden olmaz. Fiziksel dünyanın video akışları üzerindeki grafikleri kaplayan deneyimler, artırılmış gerçekliktir. Dijital bir deneyim sunmak için görüşünüzü kapatan deneyimler ise sanal gerçekliktir. Bu açıklama ile birlikte arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile karma gerçeklik arasındaki farkı netleştirebilirsiniz.

Karma Gerçeklik, fiziksel ve dijital nesnelerin gerçek zamanlı olarak bir arada var olduğu ve etkileşime girdiği yeni ortamlar ve görselleştirmeler üretmek için gerçek ve sanal dünyaların birleşmesi olarak tanımlanabilir. Sınırların bulanıklaştığı yer tam da burasıdır. Her ne kadar MR kavramı ilk kez 1994 yılında kullanılmış olsa da terim bazında ve üretime yakın bir anlamda Karma gerçeklik terimi, 2016 yılında Microsoft HoloLens’i başlattıklarında Microsoft tarafından üretildi.

Karma Gerçekliğin Geleceği

Teknoloji geliştikçe ve cihazlar küçüldükçe, çeşitli sektörlerin ve endüstrilerin günlük yaşamlarında karma gerçeklik kullanımını benimsemesi beklenmektedir. Gelecek yıllarda karma gerçeklik, insanların gerçek dünyayla çalışma, etkileşim ve iletişim kurma biçimini değiştirme konusunda ölçülemez bir potansiyele sahip olacaktır. Örneğin, bir çalışan, karma gerçeklik cihazı ile işyerindeki iş arkadaşları ile nasıl etkileşime girecek?  Ayrıca, fiziksel dünyada karma gerçeklik deneyimleri ortaya çıktıkça, bireyler sadece dijital bir deneyime göre daha duygusal tepkiler verecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here