UPS

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS), şebeke arızası durumunda güç sağlayan ve tolerans dışı yüksek veya düşük gelmesini önleyen elektronik cihazdır. Elektrik kesintileri, iş, okul, iş ve finans için bilgisayarlara güvenen çoğumuz için büyük sorunlara neden olabilir. Verileri kaybedebilir, önemli işlemleri kaybedebilir ve istemeden önemli toplantılardan çıkabiliriz. Hatta bu kesintiler, bilgisayar donanımına zarar verebilir. Bu da görevlerimizde ilerleme kaydetmemizi daha da geciktirebilir. Bu yüzden bu sorunların önüne geçmek için birçok kişi kesintisiz güç kaynağı olarak da bilinen UPS olarak da bilinen bu cihazlardan satın almaya başladı.

UPS, hassas ekipmanı güvenli bir şekilde kapatmak için yeterli bir zaman sağlayarak veri kaybını önlemeye yardımcı olur. Bu sayede elektronik cihazların aniden kapanmasını engelleyerek, donanımın korunmasını sağlar. Ancak ekipmanı güç kaybına karşı korumak, UPS’e ihtiyaç duymanızın tek nedeni değildir. UPS modeline bağlı olarak, bu sistemler ayrıca bağlı cihazları elektronik aksamlara zarar verebilecek, kullanım ömrünü kısaltabilecek ve performansı etkileyebilecek yaygın güç sorunlarından ve güvenli olmayan çıkış voltajı dalgalanmalarından korur. Özetle UPS, elektrik akışı yetersiz bir voltaja düştüğünde veya tam bir kesinti meydana geldiğinde AC çıkışlarına takılı cihazlara güç sağlayan bir kutu içerisinde yer alan aküdür.

Elektrik kesintisi durumunda, akünün kapasitesine göre belirli bir süre güç sağlar. Kesinti olduğunda güç kaynağı sağlamak için hemen aküye geçer. Ünitenin boyutuna ve teknolojisine bağlı olarak, tek bir bilgisayarı veya tüm veri merkezini koruyabilir. Görev açısından kritik ortamlar için gerekli olan UPS, jeneratörler etkinleştirilene veya sunucular ve ağ bileşenleri gibi korunan cihazlar düzgün bir şekilde kapatılana kadar bilgisayar sistemlerini ve BT ekipmanını güvenli ve çalışır durumda tutar. Bu da veri kaybını ve devam eden çalışmayı önler.

UPS bir şebeke arızası sırasında yedek güç sağlamanın yanı sıra, voltaj düşmeleri, dalgalanmalar, kesintiler, hat gürültüsü, frekans değişimleri, aşırı gerilim koşulları ve anahtarlama geçişleri ve harmonik bozulma dahil olmak üzere diğer zararlı güç sorunlarına karşı değişen derecelerde koruma sağlar.

UPS Sistem Çeşitleri

Tüm UPS sistemleri aynı değildir. Genel olarak üç ana topolojiye ayrılırlar. Offline (çevrimdışı), Line-Interactive UPS ve Online (çevrimiçi) olmak üzere çeşitleri vardır. Her UPS topolojisi çeşidi, yalnızca güç sorunlarına karşı farklı seviyelerde koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aküye farklı frekans talepleri getirirken sonucu ayrı bir şekilde elde eder.

1.      Çevrimdışı (Offline) UPS

Çevrimdışı UPS veya pasif UPS olarak da adlandırılan bekleme teknolojisi, ekipmanın bir sorun tespit edene kadar gelen şebeke gücünden çalışmasına izin vererek en temel koruma türünü sunar. Yedek bir UPS modelinde, bağlı cihazlar doğrudan bir AC bağlantısı üzerinden şebeke gücü alır ve ünite esas olarak yedek güce ihtiyaç duyulana kadar beklemede kalır. Çevrimdışı UPS, elektrik kesildiğinde bağlı ekipmanı korumak, rutin düşme ve dalgalanmaları ayarlamak için aküye geçecektir. Aktarım süresi genellikle güç kaybından sonra milisaniyeler içinde gerçekleşir ve anlık olmasa da çoğu durumda ekipmana güç akışını kesmez. Uzun bir kesinti bekleniyorsa, UPS’in akü yedek gücü, ekipman ve verilerin korunması için güvenli kapatmalara izin verecektir.

Bekleme topolojisi, ekipmanı diğer yaygın güç anormalliklerine karşı tamponlamadığından, sık sık kesintilere maruz kalmayan, kritik olmayan ve daha az zorlu ev ağı ve ofis ortamları için en uygunudur. Çevrimdışı UPS’ler en ucuz çeşit olsa da bu topolojinin dezavantajı, çalışma süresini ve hizmet ömrünü azaltabilen aküye sıklıkla başvurmasıdır.

2.      Hat Etkileşimli (Line-Interactive) UPS

Hat etkileşimli topolojiye sahip bir UPS, bağlı cihazları bir bekleme modeli gibi elektrik kesintileri, düşmeleri, dalgalanmalar, voltaj yükselmelerine ve voltaj düşüşlerine karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Tipik olarak kurumsal ağ ve BT uygulamalarını korumak için kullanılan hat etkileşimli UPS, gelen gücün kalitesini izleyen ve dalgalanmalara tepki veren bir mikroişlemci tarafından kontrol edilir. Hat etkileşimli üniteler, yedek UPS’lerden daha fazla koruma sağlamanın yanı sıra, pil ömrünü uzatmaya yardımcı olan daha iyi güç koşullandırma ve düzenleme sunar.

Hat etkileşimli topolojinin en büyük avantajlarından biri, pilleri kullanmadan düşük gerilim ve aşırı gerilim koşullarını telafi etmesidir. Normal güç koşulları altında, hat etkileşimli UPS’ler giriş gücünü bir dalgalanma/gürültü filtresi ve voltaj regülatörü aracılığıyla bağlı ekipmana iletirken, bir invertör bir kesinti sırasında acil kullanım için aküyü şarj eder. Bununla birlikte, voltaj güvenli bir aralığın dışında dalgalanırsa, çıkış voltajını kabul edilebilir bir seviyeye yükseltmek veya azaltmak için yerleşik otomatik voltaj regülasyonuna (AVR) güvenir. Giriş voltajı güvenli bir aralıkta kaldığı sürece, hat etkileşimli UPS sistemleri, akü gücü kullanmadan çıkış voltajını düzenler. Bu avantaj, bir kesinti için amaçlanan yedek gücü tüketebilecek ve pil ömrünü kısaltabilecek sık sık pile geçişi önler. Bir kesinti sırasında, bağlı ekipman yükünü desteklemek için depolanan akü gücünü düzenlenmiş AC çıkış gücüne dönüştürür.

3.      Çevrimiçi (Online) UPS

Çevrimiçi UPS, çevrimdışı ve hat etkileşimli UPS modelleri farklı derecelerde güç koşullandırma sağlarken, en yaygın dokuz güç sorununun tümüne karşı sürekli koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Gelen herhangi bir dengesizlikten bağımsız olarak tutarlı temiz bir güç sağlar. Herhangi bir elektriksel parazit olmadan güç kaynağı oluşturmak için çevrimiçi UPS’nin çıkış voltajı, bir dizi AC’den DC’ye dönüştürme ve ardından DC’den AC’ye dönüştürme ile tamamen yeniden üretilir.

Düzensiz güç veya geçici bozulmalar sırasında, AC giriş gücü hat etkileşimli mod için önceden ayarlanmış toleransların dışına düştüğünde, ekipmanı gelen güçten tamamen izole ederek çevrimiçi çift dönüştürme moduna geçer. Güç tamamen kesilirse veya giriş gücü doğrultucunun toleranslarını aşarsa, UPS yükleri çalışır durumda tutmak için aküye güvenecek ve ardından güvenli olduğunda tekrar yüksek verimlilik moduna geçecektir.

Bu UPS çeşidi, görev açısından kritik uygulamalar veya veri merkezleri, iletişim merkezleri ve sürekli, temiz gücün iş açısından kritik bir gereksinim olduğu diğer kurulumlar gibi son derece hassas ekipman içeren uygulamalar için en uygun seçimdir. Özellikle kirli güce eğilimli ortamlarda da faydalıdırlar.

Satın alma sürecindeyseniz çevrimiçi UPS ve çevrimdışı UPS arasındaki fark adlı yazımızdaki karşılaştırmalar size yardımcı olabilir.

UPS’in Avantajları

UPS’in avantajları oldukça fazla olsa da bunlardan en önemlisi artan bir şekilde meydana gelen şebeke elektrik kesintilerine karşı koruma sağlamasıdır. Elektrik kesintileri, otomobil kazaları, hayvan müdahalesi, şiddetli hava koşulları ve aşırı yüklenmiş elektrik şebekeleri dahil olmak üzere çok çeşitli sorunlardan kaynaklanabilmektedir.

UPS, güç kaybı sırasında ekipmanı çalışır durumda tutmasının yanı sıra, cihazları güç kaynağındaki değişikliklere karşı korumak için bir filtre görevi görür. Topolojiye bağlı olarak, bağlı cihazlara yalnızca sabit temiz bir güç akışının ulaşmasına izin vererek, ekipmana zarar verebilecek yaygın güç anormalliklerine karşı cihazları korumaya yardımcı olur. Ek olarak, yedek pil gücü, veri kaybını önler ve kesintiler, dalgalanmalar veya diğer güç değişimleri sırasında devam eden çalışmalardan tasarruf etmek için zaman sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here