kezban teyze

Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Gürsökü köyünde ikamet eden Kezban Karaman eski bir gurbetçi olmasından ötürü gördüklerini gündelik hayatlarında kullanmaya başlamı. 61 yaşındaki Kezban Teyze, Almanya’da gördüğü Güneş enerjisine bağlı teknolojileri köyünde de gündelik hayatına yansıtarak verimli bir girişim içerisinde yer almış.

Güneş panellerini köyüne kurduran Kezban Teyze, aynı zamanda da elektrikli bisikletinde de bu teknolojiyi kullanmaktan geri kalmamış. Bisikletine de güneş panelleri taktıran Kezban Karaman, Güneş’in sağladığı imkanlardan etkili bir biçimde yararlanmış.

Kezban Karaman, sadece bu kadarıyla yetinmek istemeyerek daha ileri boyutta bu girişimini sürdürmek istiyor. Bunun için de devletten gerekli desteği beklediğini belirten Kezban Karaman, bu sayede projesini daha kapsamlı bir hale getireceğinin de sözünü veriyor. Almanya’ya gittiğinde her evin çatısında Güneş panellerine rastladığını ifade eden Kezban Karaman, bu durumdan oldukça etkilendiğini ve köyüne geri döndüğünde bu teknolojinin nimetlerinden faydalanmak adına adımlar attığını da belirtiyor.

Kezban Karaman, bu sistemi kurmanın oldukça basit olduğunu ifade ederken Güneş’in de bir nimet olduğunu sözlerine ekliyor. Bedava bir nimet olmasından ötürü değerlendirilmesi gerektiği ve kesinlikle israf edilmemesi yönünde söylemlerde bulunuyor. Halen daha üretim yaptığını belirten Kezban Teyze, elektriğe sürekli olarak ihtiyacımız olduğunu söyleyerek; rüzgar ve Güneş gibi kaynakların muhakkak değerlendirilmesi ve enerji üretiminde kullanılması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Ulaşım konusunda da Güneş enerjisinin nimetlerinden faydalandığını belirten Kezban Karaman, bir kereye mahsus masraf yaptığı Güneş panelini elektrikli bisikletine monte ettiğini belirtiyor. Petrole para vermenin lüzumsuz olduğunu belirten Kezban Karaman, bisikletine panelleri yeni taktırdığı için bu konuda herhangi bir açıklama yapamayacağını da belirtti. Şu an ölçtüğünü ve yakın zamanda fikir sahibi olacağını da açıkladı.

Kaynak: www.memurlar.net

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here