Kızılötesi Isıtıcı Nedir

İnfrared ısıtıcı, adını direkt çalışma prensibinden almıştır. Kökeni İngilizce olan infrared kızılötesi anlamına gelmektedir. Kızılötesi (İnfrared) ısıtıcılar, bulunduğu ortamı ısıtmayan, direkt olarak baktığı noktadaki temas ettiği en yakın yeri ısıtan bir ısıtıcı türüdür.

Kızılötesi ısıtıcılar, büyük tartışmalara neden olan bir ısıtma cihazıdır. Bazıları ışınlarının radyasyon dalgalarına benzediğine inanırken, diğerleri neredeyse iyileştirici özellikleri hakkında konuşuyor. Bugün tüm efsaneleri ortadan kaldırmaya ve gerçeği ortaya çıkarmaya çalışacağız.

Özellikle dış cephe kaplaması olmayan bir binada daire sahibiyseniz veya evinizin giriş katta ve altı boş bir dükkâna bakıyorsa kışın ısınmakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir evde oturuyorsanız kış günleri sizin için en zor günler olabilir. Özellikle geceleri, dış sıcaklık kabul edilebilir sıcaklık aralığının altına düştüğü zaman, bütün bir kışı rahatsız edici uyku dönemleriyle geçirmek zorunda kalırsınız.

Özellikle kış aylarında revaçta olan İnfrared ısıtıcılar, gerçekten işe yarıyor mu yoksa sadece bir para kaybı mı? En çok merak edilen sorular arasındadır. Kızılötesi ısıtıcıların soğuk günlerde sağladığı faydalar tartışılmaz fakat insanlar kızılötesi ısıtıcıları kullanırken;  kızılötesi ne kadar elektrik harcar? Sorusunu sormaktan kendilerini alıkoyamıyorlar.

Kızılötesi ısıtıcılar, insan dostudurlar ve fazla bir maliyeti yoktur. Ancak kesin bir karar vermek için; ürünün teknolojisi hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu yazımızda, kızılötesi ısınma ve ısıtıcılar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kızılötesi Isıtma Nedir?

Gezegenimiz dalgalar şeklinde enerji çeşitlerini alır. Bu ünlü elektromanyetik dalgalardan bazıları görünür ışık, UV ışınları ve kızılötesi ışınlardır. Bununla birlikte, her tür ışının Dünya üzerinde bir etkisi vardır, bazıları bize yardımcı olurken bazıları da zararlıdır.

İnfrared ısıtıcı, doğa dostudur ve yaşadığımız ısıdan sorumludur. Uzun dalga boylarına sahip olan kızılötesi ışınlar, ortamda fazla enerji harcamadan nesneleri (ağaçlar, hayvanlar, evler) doğrudan ısıtırlar.

Kızılötesi ısıtmanın bir başka geçerli örneği de vücudumuzun ürettiği ısıdır. Bu ısınma şekli yaygın olarak ısı radyasyonu (ısıl ışınım) olarak da bilinir. Bu ısınma, insanlar için basit ama etkilidir. Son zamanlarda kızılötesi ısıtma kullanmaya başlamamızın ana nedeni budur. Kızılötesi ısıtıcı da kızılötesi ısıtma türleri arasında yer alır.

Kızılötesi Isıtıcıların Avantajları

Kızılötesi ısıtıcıların diğer geleneksel ısıtıcılara göre bir üstünlüğü olduğuna şüphe yoktur. Kızılötesi ısıtıcıların avantajlarına bir göz atalım.

  1. Anında Isı

Kızılötesi ısıtıcılar, önündeki nesneyi hızla ısıtmaya başlar. Hızlı ısıtma işleminin nedeni, diğer genel ısıtıcılar gibi konveksiyon kullanmamasıdır.

Geleneksel ısıtıcılar, ilk işlem olarak yakındaki havayı ısıtmaya başlar. Bu ısıtma yöntemi, çok fazla enerji ve zaman harcar.

  1. Sıfır Gürültü

Kızılötesi ısıtıcıların bir başka ilgi çekici özelliği de sıfır gürültü üretmeleridir. Sıcak havayı odanın her tarafına yaymak için bir fana gerek yoktur. Bunun yerine, kızılötesi ısıtıcılar; ısı üretmek için herhangi bir dönüş gerektirmeyen ışık enerjisi kullanır.

Bu özellik sayesinde, dikkatiniz dağılmadan rahat bir uyku çekebilirsiniz. Böylece, dikkat dağıtıcı olmayan bir uyku için daha hayati hale gelir. Rahat bir sıcaklık karşılığında asla uğuldayan sesi dinlemek zorunda kalmayacaksınız.

  1. Doğal Isıtma

Güneş ışığı da kızılötesi ısıtmanın bir parçasıdır. Bu da, kızılötesi ısıtıcı kullanmanın bize güneş ışığı almakla aynı faydaları sağladığı anlamına gelir. Güneşe benzer bir ısı elde etmek, sadece konforlu bir ısı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer biyolojik faydaları da sağlar. Bu ısı vücudunuzun kan dolaşımından, birçok kirleticiyi solumadan rahat nefes almanıza kadar yardımcı olur.

  1. Faturadan Tasarruf Edin

En birinci sınıf seramik ısıtıcılar bile hem enerji hem de para tasarrufu açısından kızılötesi ısıtıcılarla yarışamaz. Kızılötesi ısıtmada, konveksiyon kullanılmaması, kızılötesi ısıtıcılara büyük avantaj sağlar. Geleneksel ısıtıcılar, her bir metreküp alanı ısıtmak için yaklaşık 40 Watt’a kadar elektrik kullanırlar. Bu durumun, fatura dönemi geldiğinde yüksek bir tutarda faturayı etkilediğini göreceksiniz.

Kızılötesi ısıtıcılar çok elektrik tüketir mi? Sorusuna verilen yanlış cevapları ise; kızılötesi ısıtıcıların metreküp başına 25 Watt elektrik tükettiğini söyleyerek düzeltmek istiyoruz. Böylece en baştan %35 tasarruf etmeye başlarsınız.

Kızılötesi ısıtıcılar, elektrik faturalarındaki tasarrufun yanı sıra, bakım da istemez. Kızılötesi ısıtıcıların, 20.000 saatten, 60.000 saate kadar yüksek bir ömrü olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan seramik ısıtıcılar incelendiğin ise, 2 yıldan daha fazla dayanmadığını göreceksiniz.

Kızılötesi Isıtıcıların Dezavantajları

Kızılötesi ısıtıcıların, geleneksel ısıtıcılara göre avantajlarına baktığımızda, zaten kazananın kızılötesi ısıtıcılar olduğunu söyleyebiliriz. Yine de kızılötesi ısıtıcıları incelediğimiz bu yazımızda madalyonun diğer yüzüne bakarak, kızılötesi ısıtıcıların dezavantajlarını da söylememizde fayda var.

  1. Güç Yok Isı Yok

Kızılötesi ısıtıcıların bilinen dezavantajlarının en başında, kapattığınız zaman ısınmanın durmasıdır. Konveksiyon olmadığı için ısı havada hapsolmaz. Kızılötesi ısıtıcıyı kapatsanız da, yakınınızdaki nesneler yine de çevreye bir miktar ısı yayacaktır. Ancak yine de doğrudan kızılötesi ısıtma ile aynı olmaz.

  1. Sağlık Sorunları Olasılığı

Kızılötesi ısıtıcı, güneşin küçük bir kopyasıdır. Bu yüzden güneşin altında dolaşırken nasıl ciddi bir sorun ile karşılaşmazsanız, kızılötesi ısıtıcı ile ısınırken de karşılaşmazsınız. Ancak doğrudan güneş ışığına maruz kaldığınızda karşılaşabileceğiniz, alerji ve cilt bozuklukları gibi riskler kızılötesi ısıtıcılarla ısındığınızda da vardır.

Kızılötesi Isıtıcı Nasıl Çalışır?

Kızılötesi ışınları, William Herschel keşfetmiştir. 1800 yılında, farklı dalga boylarına sahip farklı dalgaların büyüklüğünü gözlemlemek için deneyler yapmıştır. Kızılötesi ışınlar sadece evlerde değil, fabrikalarda ve seralarda da yaygın olarak kullanılır. Ancak hepsinin temel çalışma ilkesi aynı olduğu için, ev ısıtıcıları üzerinden inceleme yapacağız.

Odada kullanılan kızılötesi ısıtıcılar elektrikle beslenir ve daha sonra radyan ısıya dönüştürülür. Bir sonraki süreçte, bu dalgalar tıpkı bir LED ışığın karanlık odaya yaptığı gibi odanın her tarafına dağılır. Sonuç olarak, içinde bulunduğumuz nesneler birkaç saniye içinde ısınmaya başlar.

Kızılötesi ışınlar, küçük dalga boylarına sahip zararlı UV ışınlarının tam tersidir. Böylece kızılötesini ne kadar tüketirsek tüketelim, vücudumuza veya başka herhangi bir nesneye zarar vermez. Üstelik bu ısı tüm sıcak kan türleri için en ideal ısıdır. Oda ısıtıcısını en üst düzeyde konfor için kullanmak için oda sıcaklığını 16C ile 26C arasında tutmalısınız.

Kızılötesi Işının Alt Bantları

William Herschel tarafından yürütülen deney, bilim dünyasına birçok keşif getirdi. Yüksek radyant dalgaları kızılötesi ışınlar olarak gözlemledi ama bundan daha fazlası vardı. Yüksek dalga boylu bir ışın olmasına rağmen, kızılötesinin kendi içinde tüm radyant ısı spektrumunu içerdiğini buldu. Bu aralık, en yüksek olan 2600 derecelik ve alt tarafta 20 derecelik yüksek yoğunluklu bir ısı içerir).

Kızılötesi ışının alt bantları:

  • Kısa Dalga veya Yakın Kızılötesi (IR-A): Canlılar için dost bir ışın değildir. Çok doğrudan ve çok sıcaktır. Vücudumuz bu bantta bir ışına maruz kalırsa otomatik olarak savunma mekanizmasına geçer ve bu ısıyı mümkün olduğunca emmemeye çalışır.
  • Orta Dalga veya Orta Kızılötesi (IR-B): Kısa dalgaların hemen arkasından gelen kızılötesi ışınlardır. Dalga boyları 1.5 mikron ile 3 mikron arasında değişen bu ışınlar, insanlara dostça davranma eğilimdedir. Vücudumuzun bu ışınları emmesi fazla zarar vermese de, en uygun kızılötesi ışınlar değildirler. Bu dalgalar; sauna ve fabrika kullanımları için uygundur. ( Çoğunlukla kurutma işlemlerinde )
  • Uzun Dalga veya Uzak Kızılötesi (IR-C): Canlı organizmalar için en ideal kızılötesi ışınıdır. Dalga boyları 3 mikrondan 1000 mikrona kadar değişen bu dalgaların yaydığı ısı, diğer kızılötesi ışınlara göre düşük yoğunluktadır. Bu sıcaklık aralığı insanlar için gayet idealdir, sadece rahat bir sıcaklık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücuda çeşitli şekillerde yardımcı olur. Kaliteli bir kızılötesi ısıtıcı, çoğunlukla uzun dalga kızılötesi ışınlar sağlamalıdır.

Sonuç

Kızılötesi ısıtıcı, ısıtıcı alanında bir harikadır. Yenilikçi ve güçlü ısı sağlama tekniği yavaş yavaş pazar çoğunluğunu ele geçiriyor. Buradaki tek temel nokta, güneş ışığına karşı hassas olmamanız gerektiğidir. Eğer güneş ışığına karşı herhangi bir alerjiniz yoksa kızılötesi ısıtıcılarla, kesinlikle tatmin edici bir deneyim yaşayacaksınız.

Kızılötesi ısıtıcıların sağladığı konfor ve yararlarından faydalanmak için piyasadaki en ideal kızılötesi ısıtıcılarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here