Kobi Nedir

Son dönemlerde geniş ya da ilkel projeler kapsamında sürekli sorulan sorular arasında kobi nedir sorusu yer almaktadır. Buna göre kobi, orta ve küçük boyutlu işletmeler için verilen genel bir isimdir. Bir işletmenin KOBİ standartlarında sayılması için o şirketler için düzenlenmekte olan yapılandırma, hizmet, hibe, teşvik gibi çeşitli hizmetlerden yararlanması adına hem mali açıdan hem de yapısal anlamda özelliklerinin yönetmelik standartları kapsamında uygun olması gerekmektedir.

Örnek olarak bir market ya da bir kırtasiye kobi tanımı içerisinde yer almaktadır. İçerisinde eleman çalıştıran küçük ya da orta düzey işletmeler de yine bu grup kapsamında değerlendirilebilir. KOBİ açılımı olarak “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler” tanımı karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte işletmelerin KOBİ olarak sayılabilmesi için çeşitli kriterlere de uymaları gerekmektedir.

Bir işletmenin KOBİ standartlarından yararlanması ve bu kapsamda tanımlanması için işletme bünyesinde 250 kişiden az eleman çalıştırıyor olması gerekmektedir. Ayrıca yıllık 40.000.00 TL değerini aşmayacak biçimde mali ciroya da sahip olması gerekmektedir. Bu işletmeler ise mikro, küçük ve orta boyutlu işletmeler olarak gruplandırılabilir. Ayrıca bu ayrım da yine yıllık mali ciro ve çalışan sayısı sınırları ile de belirlenmektedir.

Temel Çıkarımlar

  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler), gelirleri, varlıkları veya birkaç çalışanı belirli bir eşiğin altında tutan işletmelerdir.
  • Her ülkenin, küçük ve orta ölçekli bir işletmeyi (KOBİ) neyin oluşturduğuna dair kendi tanımı vardır.
  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ekonomide önemli bir rol oynar, çok sayıda insanı istihdam eder ve yeniliğin şekillendirilmesine yardımcı olur.
  • Hükümetler, işlerini sürdürmelerine yardımcı olmak için düzenli olarak, uygun vergi uygulamaları ve kredilere daha iyi erişim dahil olmak üzere teşvikler sunar.

Kobi Kredisi

Kobi, belirttiğimiz üzere küçük ya da orta ölçekli işletmelerin dahil olduğu bir kapsam olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre kobi kredisi de, bir diğer adıyla esnaf kredisi, esnaf kesimin kolay ödeme biçimi ile bankalar üzerinden talep ettikleri, işlerini daha kolay idare etmeleri amacıyla kullandıkları bir kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

KOBİ kredisinden yararlanmak isteyen esnafların KOBİ statüsünde olmaları gerekmektedir. Bu anlamda iş yerini geliştirmek isteyenlerin nakit ihtiyacı olduğunda KOBİ kredisi için bankalara müracaat etmeleri gerekmektedir. Eğer ki KOBİ statüsünde değilseniz ayrıca iş yeri açmak gibi planlarınız da varsa bunun için KOBİ kredisi kullanmanız gerekmektedir. Bunun için de bankaların çeşitli birçok kredi türlerini incelemeniz gerekmektedir. Örnek olarak ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.

Kobi Destek

İş yerinin KOBİ standartlarında olan kişilerin bu anlamda çeşitli kobi destek kredilerinden de yararlanmaları gerekmektedir. Nitekim küçük ya da orta düzeyli olarak iş yeri faaliyetleri sürdürmekte olan kişiler çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile KOBİ destek kredilerinden yararlanabilir. Kobi destek kredilerinden de yararlanmak adına çeşitli bankalara müracaat edebilir ve kredi imkanlarını da daha yakından görebilirsiniz.

Ayrıca yine bahsettiğimiz üzere kobi olarak değilse bile iş yeri anlamında ihtiyacı olan kişilerin bankalar kapsamında ihtiyaç kredisinden de yararlanması mümkündür. Böylelikle çok daha pratik ve hızlı biçimde ihtiyaçları için gerekli sermayeyi yakalayabilir ve bu sermayeyi de iş yeri için kullanabilir.

Ayrıca koni destek kredisinden yararlanmak adına vergi levhası, kimlik ve mutlak surette Oda’ya da kayıt belgesi gerekmektedir. Belgeler bankalar tarafından ibraz edildikten sonra ise krediniz incelenerek banka tarafından olumlu ya da olumsuz biçimde sizin tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Süreç olumlu biçimde devam ettirilirse kredi almaya da hak kazanabilirsiniz. Sizler de bu gibi kobi destek kredilerini sürekli olarak takip ederek neticesinde ihtiyacınız doğrultusunda kredilere sahip olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here