Chicago Üniversitesi İnsan Bilgisayar Entegrasyon Laboratuvarı araştırmacıları, kokuları kullanarak VR’deki sıcaklığı simüle etmenin bir yolunu geliştirdiler.

VR Sistemi ile kokuların sanal gerçeklikte sıcaklık hissi vermenin etkili ve etkili bir yolu olabilir. Sanal gerçeklik son birkaç yılda gerçekten önemli yol kat etti. Eskiden sinema salonlarında 3D olarak hayatımıza girdi. Şimdi ise drone ile istediğiniz her yere gitme imkanı sunuyor. Sanal gerçeklik görüntü ve sesle bazı noktalarda sınırlı hale geliyor. Kulaklıklı mikrofon setini ve kulaklıkları ile ve bu size eşsiz bir deneyim sunuyor. Duyularımızın geri kalanı genellikle tamamen makul teknik nedenlerle dışarıda bırakılır.

VR’deki sıcaklık duyumlarını çoğaltmak için, go-to donanımı, bağlı oldukları her şeyin termoelektrik ısıtma ve soğutma yapabilen Peltier elemanları olmuştur. Yeterince iyi çalışıyorlar, ancak güç tüketiyorlar ve pillere güvenirken uzun süreli kullanım için pratik değiller. Ve ısı lambaları gibi diğer VR sıcaklık çözümleri daha da kötüdür.

Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, VR’de farklı sıcaklık duyumları üretmenin çok daha güç verimli bir yolunu buldular. Burnunuzdaki trigeminal sinire erişmek için çok spesifik kimyasallar kullanarak, hiçbir şey koktuğunuzu fark etmeden kokularla sıcak ve soğuk hissetmenizi sağlayabilirler.

Nane kokusu aldığınızda, soğuk hissediyor, çünkü nane içindeki mentol, TRMM8 adlı trigeminal sinirin içinde hem mentol hem de 25 ° C’nin altındaki sıcaklıklara cevap veren bir reseptörü tetikliyor.

Sıcaklık ile tetiklenebilen bir reseptör ya da bir kimyasal olabilir, ama aynı sıcaklık duyu mesajını beyninize gönderir. Araştırmacılar bunu “algısal bir ikilik” olarak tanımlıyorlar ve eğer bu kimyasallardan birini aerosol haline getirir ve burnunuzu şişirirseniz, bir sıcaklık değişikliği hissedersiniz.

Trigeminal sinir beyninizi yüzünüzün çoğuna bağlar ve hem koku hem de sıcaklık da dahil olmak üzere bir dizi duyusal bilgi taşır. Gerçek sıcaklık algılama mekanizması geçici reseptör potansiyeli (TRP) iyon kanallarından gelir ve bunların nasıl çalıştığını tam olarak atlayabilirken, anlaşılması gereken önemli şey, bu TRP kanallarının bazılarının cilt sıcaklığı veya belirli türler tarafından tetiklenebilmesidir.

 “Sistemimiz sıcaklığı hiç değiştirmiyor, tek yaptığı buruna kimyasallar yaymak.”—Jas Brooks

 Chicago Üniversitesi’nden Jas Brooks, Steven Nagels ve Pedro Lopes’nin “Trigeminal Tabanlı Sıcaklık Yanılsamaları” buradan çevrimiçi olarak edinebilirsiniz . Koku, tat ve sıcaklığın insan-bilgisayar etkileşiminde nasıl kullanılabileceğiyle ilgileniyorsanız, Brooks ve diğer araştırmacılar insan ile bilgisayar etkileşim çalışmalarını 30 Haziran Salı günü ücretsiz çevrimiçi sempozyumda sunacaklar .

 Kokular sıcaklık duyumlarını tetikleyebilse de, sanal gerçeklik için, VR kullanıcınız sadece bir sıcaklık iletmek istediğinizde her zaman farklı bir şey kokuyorsa, bu sizin için çok fazla bir şey yapmaz.

Trigeminal sinirinizdeki TRPV1 reseptörünü tetikleyebilir, yüzünüzde sıcak bir his hissedebilir, ancak herhangi bir koku algılayamazsınız. Sıcaklık hissi büyük ölçüde yüze yerleşti ve kesinlikle nefes almaya bağlıdır.

Bunlardan hiçbiri yeterli ölçüde olmadığında, araştırmacılar pembe koku adı verilen bir nükleer seçenek geliştirdiler.

Pembe koku, beyaz gürültüye benzer olan pembe gürültüye benzer, pratik bir kullanımı statik üreterek diğer sesleri boğmaktır.

Beyaz gürültü esasen rastgele gürültüdür, pembe gürültü dengelenmiş rastgele gürültüdür, böylece her oktavda eşit miktarda enerji vardır.

Pembe koku, kullanıcının tanıyabileceği diğer kokuları gidermek için tanımlanamayan kokuların dengeli bir gürültüsünü kullanarak, pembe gürültünün ses için yaptığı kokuları yapmaya çalışır.

vr sistemi pil

VR Sistemi, Kokuları Sıcaklığa Dönüştürme Nasıl Çalışır

Piller 100 gramın üstündedir. Tipik Peltier elemanlarından 20 ila 50 kat daha az 0,25 W güç kullanır.

Brooks, “Güç verimliliği her şeydir” diyor. VR / AR için her türlü yeni yöntem ancak mobil  ile denetlenmemiş bir bağlamda uygulanabilir olmaları durumunda başarılı olacaktır. Taşınabilir termal deneyimler elde etmek istiyorsak, cihazın güç tasarruflu olması gerekir.

Cihaz, altı saniyede bir kullanıcının burnuna atomize bir nefes verir. Üç adet 1 mL’lik flakon sıvısı, yaklaşık 6 saatlik sürekli sıcaklık değişimlerine dayanır.

Cihazın bu yinelemesi, hem sıcak hem de soğuk ayrı seviyeler oluşturabilir ve kimyasalların ponponlarının sıklığını değiştirerek yoğunluğu değiştirerek kullanıcının bileşikleri az ya da çok solumasına neden olur.

Brooks bize, keşfetmek istedikleri farklı sıcaklık seviyelerini kodlayan başka TRP kanallarının yanı sıra daha güçlü sıcaklık hissi üretebilen daha çeşitli sentetik bileşikler olduğunu gözlemleniyor.

Kaynak: https://spectrum.ieee.org/tech-talk/consumer-electronics/gaming/vr-system-hacks-your-nose-to-turn-smells-into-temperature

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here