Üretilen Elektrik enerjisi, santral den çıkarak iletim dağıtım  süresi  boyunca iş yeri, sanayi vs alıcılara elektrik enerjisini kayıpsız bir şekilde iletilmesi gerekmektedir.

Sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle beraber  kullanılan makinalarda artış gözlenmektedir. fabrikalar, elektrik makineleri  ve motorlar endüktif çalıştıklarından bağlandıkları şebekeye reaktif güç verirler.Fabrikaların yoğun bulunduğu sanayi  bölgeleri  göz önüne alındığında o bölgede bulunan konutların bu durumdan nasıl olumsuz etkileneceği açıktır.

Akım ve voltaj  arasında normalde faz farkı olmaz. Faz farkının oluşması, reaktif güç oluşması demektir. Şebekedeki yüklerin (motor) çalışmaları sırasında oluşturdukları manyetik alan sayesinde akım  sinyalinin ve voltaj sinyaline göre ±90 derecelik faz kayması oluşur. Bu olumsuz şartlardan dolayı aktif  güç de azalma meydana gelerek verimliliğin düşmesine neden olur. Bu nedenlerden dolayı elektrik firmaları ve kurumların belirlemiş olduğu tüketim sınırının üzerinde olan tüketicilerden kullanılan  reaktif  güç bedelini de talep ederler. Bu da tüketici için elektrik enerji maliyetini yükseltir. Ve burada  aktif gücün en yüksek seviyeye   getirilip, güç faktörünün düzeltilmesi ve verimin en büyük halini alması ve Reaktif enerji bedelini ödemek durumunda kalmamak için kondansatörler tarafından  yapılan işleme kompanzasyon denir. Ayrıca bu işleme reaktif güç kompanzasyonu da delinebilir.

Evlerde Neden Kompanzasyona Gerek Duyulmaz

Elektrik kurumları tarafından şebekeden çekilen güç tüketimine sınırlama getirilmiştir. Bu sınırlama bir ay boyunca 3 kVAr lık tüketim ücretsizdir;  bu harcama geçildiği takdirde şebekeden çekilen reaktif  güçün kullanımı  ücretlendirilir ve faturalarımıza  yansıtılır. Evlerimizde kullandığımız cihazlar (florasan lamba ) endüktif devrelere sahiptir; ancak reaktif güç harcaması sanayiye göre az olduğundan kompanzasyon kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ülkemizde enerji israfını önlemek adına enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun aldığı    Kararla beraber  No: 284/2 Karar Tarihi: 8/1/2004 olarak zorunlu tutulmuştur.

Kompanzasyon Tesislerinin Çeşitleri

1) Bireysel Kompanzasyon

Yüklerin ayrı ayrı  kompanze edilir. Bu sayede her motor  ve  transformatör kendine paralel bağlı belli güçte kondansatörlerle ayrı ayrı kompanze edilir.

2) Grup Kompanzasyonu
Beraber ve aynı hat  üzerinden devreye girip çıkan motor  ve transformatörler ortak  kompanze edilir.

3) Merkezi Kompanzasyon
Bir çok motor veya indüktif yük çeken alıcıların bulunduğu ve yüklerinin değişerek belirli zamanlarda kondansatörler sisteme girip cıkıyorlar ise toplam yük durumuna göre yapılan sistemdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here