kompresör nedir

Kompresörler itici güç olarak genellikle elektrikli, dizel veya benzinli motor vb. Kullanarak  mekanik enerjiyi basınç enerjisine dönüştüren bir makinadır. Kompresör, bir gaz sıvısını sıkıştırmak veya hava basıncını arttırmak için birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Hava hacmini sıkıştırıp kasıldığında, reaksiyon kuvveti geri dönmek için büyük bir kuvvet uygular. Buna “pnömatik enerji” denir ve bu enerji çeşitli cihazları hareket ettirmek için kullanılabilir. Bir kompresör, bu basınçlı havayı üretebilen bir cihazdır. Kompresörler hava sıkıştırma yöntemine ve kompresör yapısına göre aşağıdaki tiplerde sınıflandırılır.

Kompresör Çeşitleri

Piyasada ne tür kompresörler mevcuttur? Kompresörler dinamik kompresörler ve pozitif deplasmanlı kompresörler olmak üzere iki türe ayrılır.

Dinamik tip kompresör

 • Santrifüj kompresörler
 • Eksenel kompresörler

Pozitif Deplasman Tipi kompresör

 • Döner kompresörler
 • Pistonlu Pistonlu Kompresör

Dinamik kompresörler

Santrifüj Kompresör

Dinamik kompresörler esas olarak santrifüj pompa prensipleri altında çalışan santrifüj kompresörlerdir. Bu kompresörlerin özellikleri pistonlu kompresörlerden tamamen farklıdır. Santrifüj kompresör, hava akışkanının (kinetik kuvvet) akışını hızlandırmak için çark tarafından üretilen merkezkaç kuvvetini kullanan ve daha sonra difüzörden akışı yavaşlatarak potansiyel basınçta bir artışa (sıkıştırma kuvvetine) dönüştürülen bir kompresördür.

Santrifüj hava kompresörü, dönen rotarlardan havaya aktarılan enerjiye bağlıdır. Rotor bunu rüzgar hızını ve basıncını değiştirerek yapar. Bu hız değişikliği statik bir difüzörden geçirilir ve faydalı bir basınca dönüştürülür.

Bu Kompresör tasarımı ile yağsız bir makinedir. Yağla yağlanan vites değişimi, contalar ve atmosferik menfezler tarafından havaya maruz kalır. Yüksek hacimli ve yağsız hava gerektiren kesintisiz hareket eden bir makinedir.

Eksenel Kompresör

Eksenel kompresör, akışkan akışını daha da baskılamak için bir dizi kanat profili fanı kullanan dinamik dönen bir kompresördür. Gelen hava akışı, santrifüj kompresörlerin yaptığı gibi yanlara atılmaya gerek olmadan hızlı bir şekilde akacaktır. Eksenel kompresörler jet motorları, yüksek hızlı gemi motorları ve küçük ölçekli enerji santralleri gibi gaz / hava türbinlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Pozitif Deplasman Tipi kompresör

Pozitif yer değiştirmeli kompresörler 2 tipe ayrılır: pistonlu (pistonlu) kompresörler ve döner kompresörler (döner).

Döner Kompresör

Pistonlu tipte kompresör ile aynı işlevi yerine getirir, yani basınç farkını ve soğutucu akışkanın bir parçadan diğerine akışını koruyarak sistemdeki gazın sıkıştırılması. Ancak döner kompresörlerde gaz sıkıştırma yöntemi, Karşılıklı tip kompresörlerden biraz daha azdır. Döner kompresör, kapalı bir silindirde silindirin döner hızında gazı sıkıştıran akan bir kompresördür.

Pistonlu (Pistonlu) Kompresör

Yani piston yer değiştirmesini kullanan bir kompresör, bu tip kompresör hava / gazı sıkıştırmak için bir krank mili tarafından tahrik edilen bir piston kullanır. Piston başlangıç ​​pozisyonunda hareket ettiğinde hava sıkıştırma silindirine girer ve piston / piston nihai / ön pozisyonda hareket ettiğinde hava dışarı çıkar. Düşük hızda dönme nedeniyle ses ve titreşim yüksektir, ancak düşük maliyetle karakterizedir.

Kompresör nasıl çalışır?

Prensip olarak bir araba veya bisiklet lastiği pompasından çok farklı değildir. Kompresör pistonu yukarı çekildiğinde, alttaki silindir basıncı atmosfer basıncının altına düşecektir. Sonuç olarak, dış hava emme valfi açıklığından içeri girebilir. Hava buradan aşağıya doğru sürülen bir piston tarafından sıkıştırılmak üzere pompaya girer. Hava sıkıştırıldığı için hacim küçülür ve hava basıncının daha düşük olduğu yerlere akar.

İlginizi Çekebilir: Pnömatik Sistem Nedir?

Hava Kompresörü Uygulamaları

Hava kompresörleri, aşağıdakileri içeren birçok kullanıma sahiptir:

 • Büyük ölçekli endüstriyel işlemler için yüksek miktarda orta basınçlı hava sağlamak,
 • Petrol veya çimento fabrikası torba ev temizleme sistemleri için oksidasyon üretmek
 • gaz silindirlerini doldurmak için temiz, yüksek basınçlı hava sağlamak,
 • Otomobil ve motosiklet boyamak
 • Mekanik atölyede veya üretim tesislerinde ahşap kumlama için kompresör.
 • Pnömatik çivi tabancası
 • Tıbbi ve dişçilik hizmetleri
 • Su jeti ve makine ve araba yıkama tabancası için kompresör.
 • Hava kompresörü ile pnömatik aletler kullanma
 • Hava kompresörlü plastik kap üretimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here