kontaktör nedir

Kontaktörler, asenkron motor, aydınlatmalar ve elektrikli ısıtıcıları açıp kapatmak için en yaygın olarak kullanılan yüksek akım kapasitelerine sahip elektromekanik röleler dir.  Kontaktörler tipik olarak çoklu kontaklara sahiptir ve bu kontaklar normalde açıktır.

Üç fazlı asenkron motoru uzaktan çalıştırma ve durdurma kontrolüne sahip olmak istiyorsak motor gücüne göre büyük anahtarlama kontaklarına sahip özel bir röleye ihtiyacımız vardır.  Röleler genellikle 6A veya daha az akım taşıma kapasitelerine sahiptirler bir kontaktör 6A’dan büyük yükler için kullanılır.

Bu amaç için inşa edilmiş büyük, yüksek akım dereceli elektromekanik röleler genel olarak endüstride kontaktörler olarak adlandırılır.

Kontaktörler Sigorta değildir;  yani, bir devreyi açıp kapatmak ve devreyi çekilen yüksek akımdan korumak onların işlevi değildir.

Kontaktörün A1 ucuna faz  A2 ucuna ise nötr bağlantı yapılmalıdır. Kontaktör uçlarına gerilim uygulandığı anda içinde bulunan elektromıknatıs bobinini mıknatıslayarak, kontaklarının hepsinin aynı anda kapatarak kontaklar üzerinden enerji geçişini sağlayarak üç fazlı AC motoru çalıştırmış olur.

kontaktör üzerindeki ana güç bağlantı terminallerinin (L1-L3, T1-T3) altında, kontaktörü çalıştıran elektromanyetik bobine bağlantı noktaları sağlayan iki küçük vidalı terminali (genellikle A1 ve A2 ile belirtilmiştir) gizleyin:

Çoğu üç fazlı kontaktör bobini 230v, 110v ve 24 volt AC ve 24V DC olarak üretilmiştir.  Her ne kadar elektrik motoru üç faz, 480 volt AC gücünde çalışabilse de, kontaktör bobini ve kontrol devresinin geri kalanı güvenlik nedeniyle düşük voltajda çalışır. Güç kontakları haricinde kontaktörlerde NO ve NC olmak üzere yardımcı kontakları da bulunmaktadır.

Tüm elektromekanik röleler gibi, motor kontaktörleri yüksek güçte elektrik akımını kontrol etmek için düşük güç sinyali kullanır.

Bu gibi anahtarlama elemanları, PLC’lerin ve mcc kumanda devrelerinin büyük (yüksek akım) elektrik motorlarını başlatıp durdurmalarını sağlar.

Kontaktör Kurulumu

Kontaktörler genellikle amaçlanan tam yük amperlerine göre seçilmelidir.  Küçük kontaktörler DIN rayı montajını kullanabilir ve bazı kontaktörler kendi özel montaj plakalarını kullanır veya basitçe panele monte edilebilir. Daha büyük kontaktörler oldukça ağırdır ve genellikle bir muhafaza arka paneline cıvatalanmalıdır.

Kontaktörler için bobinin doğrudan PLC tarafından enerjilendirilmemesi muhtemel olduğundan, bir PLC röle çıkışı veya araya giren bir kontrol rölesine ihtiyaç duyulabilir.

Aşağıda yazmış olduğumuz bazı kontaktör Markalarına tıklayarak o markanın kontaktörlerinin yer aldığı sayfasına giderek, kontaktörler model, güç (KW) ve kullanım alanları  hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Schneider Electric: https://www.se.com/tr/tr/product-category/1500-kontakt%C3%B6r-ve-koruma-r%C3%B6leleri/

Abb: https://new.abb.com/low-voltage/tr/products/motor-koruma-ve-kontrol/3-kutuplu-kontaktorler-ve-termik-roleler

Makel: http://www.makel.com.tr/tr/salt-ve-endustriyel-urunler/salt-grubu/kontaktorler-grubu

Omron: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/low-voltage-switch-gear

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here