kontaktor_AC-3_AC-1

Kontaktörler yüksek akım çeken motor, ısıtıcı, aydınlatma, transformatör gibi çeşitli yüklerin uzaktan kontrol edebilmemizi sağlayan elektromekanik anahtarlardır. Kontaktörler çoğu zaman kumanda devrelerinde motoru çalıştırmak ve durdurma işine yarar.
Herhangi bir markanın katolağından Kontaktör seçerken  karşılaştığımız AC-1 ve AC-3 gibi kontaktörde  iki çeşit akım değeri görürüz.

Yukarıdaki örnek kontaktör listesinde  görülebileceği gibi 400V’ta 4kW gücünde olan bir kontaktörün AC-3 akım değeri  9A ve AC-1 akım değeri ise 25A’dir.

Peki hangi kontaktörü  hangi yüklerde  kullanmalıyım?  Gelin aşağıdaki yazımızda hep beraber kontaktör seçimini inceleyelim

AC-1 ve AC-3  Kontaktörleri çalışma şekillerinde  yüklere göre elektriksel veya mekanik  farklılık göstermez sadece listede de gördüğümüz gibi akım taşıma kapasiteleri değişir.

AC1 sınıfı : Endüktif olmayan yükler örnek olarak ısıtıcılar ilk kalkış anında demeraj ( kalkış )akımı çekmedikleri için bu tip yüklerde AC-1 tip kontaktör kullanmak doğru olur.

AC3 sınıfı:  kumanda panolarında en yaygın kullanılan kontaktör sınıfıdır. Örnek olarak  Sincap kafesli asenkron motorlar. Motor ilk kalkınma anında nominal akımından fazla akım çekmetedir; ve motor kumandalarında kullanılan

kontaktör sınıfları demeraj akımına maruz kaldıkarı için AC-3 tip kontaktör kullanmak doğru olur. Kompresör, pompa, fan, asansör, konveyör vs..
motor kumandasında  kullanılan   AC-3 kontaktörü ısıtıcı devresinde kullanılan AC-1  kontaktörüne  göre akım taşıma kapasitesi düşük olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here