Birçok elektronik devre, mevcut AC ana güç kaynağından çeşitli elektronik temel bileşenlere güç sağlamak için düzeltilmiş bir DC güç kaynağına ihtiyaç duyar. Doğrultucular, bir AC gücünü DC güce dönüştürmek için kullanılır. Doğrultucular arasında köprü doğrultucu, en verimli doğrultucu devresidir. Bir köprü doğrultucu, tam dalgalı bir doğrultucu devresidir, işlevi, pozitif ve negatif kısımları olan bir sinyali yalnızca pozitif bir sinyale dönüştürmektir.

Köprü Diyot yapısı
Köprü Diyot yapısı

Köprü doğrultucularını, alternatif (AC) akımı bir doğru (DC) akıma verimli bir şekilde dönüştürmek için bir köprü devre yapılandırmada dört veya daha fazla diyot kullanan bir tür tam dalga doğrultucu olarak tanımlanır. Köprü doğrultucu boyunca bir AC sinyali uygulandığında, pozitif yarı döngü sırasında terminal A pozitif olurken terminal B negatif olur. Bir köprü diyotu, tek bir pakette 4 ila 6 diyotun köprü bağlantısını oluşturan bir diyot modülüdür ve alternatif bir akımı doğru akıma veya titreşimli akıma dönüştürmek için kullanılır.

Köprü diyotu, AC girişi için negatif voltaj tarafını ters çevirir ve titreşimli bir akım çıkarır. Çıkış tarafı, DC geriliminin çıkışını sağlayan bir kapasitör üzerinde düzleştirilmiştir. Köprü doğrultucular, tek bir yarı iletken cihaza, yani bir diyota sahip oldukları ve tek bir yarı iletken üzerinde çeşitli cihazlara sahip olan bir entegre devre yarı iletkeninin zıttı oldukları için ayrı yarı iletkenlerdir.

Bu diyot köprüsü, çoğu elektronik cihaz için temel bir işlev olan alternatif akım (AC) girişini doğru akıma (DC) dönüştürebilir. Köprü Doğrultucular, elektronik bileşenler veya cihazlar için gerekli DC voltajını sağlayan güç kaynaklarında yaygın olarak kullanılır ve ev aletleri ve beyaz eşya gibi çeşitli uygulamalarda bulunur.

Doğrultucular genellikle tek fazlı ve üç fazlı olarak sınıflandırılır ve daha sonra tekrar kontrolsüz, yarı kontrollü ve tam kontrollü doğrultuculara ayrılır. Bir köprü doğrultucu, giriş AC sinyalinin hem pozitif hem de negatif yarı döngüleri sırasında elektrik akımına izin verir.

Köprü Doğrultucu Diyotlar

Köprü doğrultucu, köprü şeklinde bağlanan dört diyottan oluşur. Bu diyotlar, diyotların voltaj ve akım değerlerine göre sınıflandırılır. Bu nedenle, köprü dalgası doğrultucular, kullanılan diyot türlerine göre farklı türlerde sınıflandırılabilir.

Köprü doğrultucu, düşük maliyetlidir ve bir AC güç kaynağının tam dalga doğrultmasını gerektiren herhangi bir elektronik ekipman için gereklidirler. Cihazlar, SMD, Çift Sıralı, Tek Sıralı, Kare Tip, Yuvarlak Tip ve 3 Fazlı Köprü Doğrultucular dâhil olmak üzere çeşitli paketlerde sağlanır. Köprü doğrultucunun verimi, yarım dalgalı bir doğrultucunun veriminden daha yüksektir. Bununla birlikte, köprü redresörünün ve merkezden kılavuzlu tam dalgalı redresörün doğrultucu verimliliği aynıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here