Kullanılmış Piller

Her geçen gün artan elektrikli araçların sayısı arttıkça, çeşitli kullanılmış akülerin ikinci defa kullanımı kaçınılmaz olarak pazara girecektir. Beş ortak MIT araştırmacı,  kullanılmış elektrikli araç pilleri ile gelecekte yenilenebilir enerji depolamayı hedefliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi her yıl artarak elde edilen enerjiyi depolama ihtiyacı artmaktadır ve daha fazla depolama alanlarına ihtiyaç gerekecektir.

Araştırma görevlisi   Ian Mathews: “Güneş enerjisinin gün ortasında çok fazla enerji ürettiği gerçeğiyle başa çıkmak için bir şeyler yapmaya başlamamız gerekiyor,” dedi

Mathews. “Ama sık sık yükleri günün ilerleyen saatlerinde karşılamak istiyorsun. Ve belli ki lityum iyon piller bu alanda büyük ilgi görüyor ve oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. ”

Mathews ve 4 diğer araştırmacının yaptığı varsayım, modelledikleri enerji depolama sisteminin saatlerce enerji tasarrufu için kullanılacağıydı.

Büyük güneş enerjisi santrallerinin ürettikleri elektrik enerjisini birden fazla depolama alanına ihtiyacı olacaktır. Araştırmacılar, kullanılmış akü-pil bankaları ile kısa süreli depolama ihtiyaçlarını karşılayabilirken, pillerin elektronları kötü hava şartlarında daha uzun süreli depolamayı karşılayabilir.

Grup nihayetinde orijinal kapasitelerinin yüzde 80’inden satın alınan kullanılmış pillerin güneş enerjisi santrali için benzer bir yeni piller bankasından daha az gelir elde edeceğini buldu. Güneş enerjisi santrali bu pilleri orijinal perakende satış fiyatının yüzde 60’ında satın alabiliyorsa, çiftlik potansiyel olarak kar bile getirebilir;

Mathews, Kullanılmış pil paketlerinin dikkate alınması gereken büyük veya göze çarpan bir güç haline gelmediği kadar az sayıda çevrimiçi hale geldiğini söyledi.

Ve şimdi grup, uygulanabilir güneş enerjisi depolama parametrelerini keşfettiğine göre, Mathews zaten “ikinci ömürlü pil” pazarında kurulan bazı yatırımcılarla temas halinde olduğunu söyledi.

Mathews, “enerji depolama şimdilik Daha az pil paketleri gerektiren konut ölçekli uygulamalarda başlamak için daha iyi bir yer olacak” dedi. Bunun nedeni, farklı pil üreticileri tarafından tasarlanmış birçok EV pilini bir araya getirmek için gereken altyapının henüz inşa edilmemiş olmasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here