atık kullanılmış piller

Hayatımızda elektronik ürünlerin ve ev aletlerinin zenginleşmesi ile atık pillerin sayısı ve çeşitleri de artmakta, atık piller insan vücuduna ve ekolojik çevreye zarar verecek cıva, kadmiyum, manganez ve kurşun gibi ağır metaller içerir.

Bu yazımızda birçoğumuzun kullanılmış pillerin doğru şekilde atmadığı bir duruma değinmek istiyoruz. Hepimiz günlük yaşantımızda kullanımlarımıza istinaden çöpler oluşturuyoruz. Bu çöplerden biri de piller. Peki, pilleri doğru şekilde çöpe atıyor muyuz? Bu sorumuzun cevabının birçoğumuz adına “Hayır” olduğunu söylemek mümkün. Kullanılmış pilleri ortak çöplere ve pil kutularına atmamalıyız.

Bu yüzden, kullanılmış pillerin doğru şekilde atılmasını sağlamak için; öncelikle, kullanılmış pillerin doğaya ve sağlığımız olan zararlarına göz gezdirip, sonrasında kullanılmış pillerin geri dönüşümü konusunda ne yapmalıyız? Bitmiş pillerin çevreye atılması, insan sağlığını nasıl etkiler birlikte inceleyelim.

Kullanılmış Pillerin Doğaya ve İnsan Sağlığına Zararları

Piller, yanlış atıldığında büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Özellikle pillerin bileşiminde; insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olan kadmiyum, kurşun ve cıva gibi ağır metaller vardır. Pillerin yanlış atılması sonucu; ağır metal kirlenmesi sonucu; kanser ve genetik mutasyonlar gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Pillerin içerisindeki ağır metallerin kullanım sırasında neden insan sağlığına zarar vermediği sorusu hepimizin aklına gelen ilk sorulardandır. Pillerin içerisindeki ağır metalleri, çevreleyen bir kapsül vardır. Bu kapsül sayesinde kullanım sırasında ağır metallerden etkilenilmez. Ancak piller, rastgele atıldıklarında bir süre sonra doğada çözülmeye başlarlar. Pilleri çevreleyen kapsül deforme olup, patlayarak içerisindeki zehirli sıvının sızmasına izin verir. Bu zehirli sıvı doğada birikir, biyolojik olarak parçalanması mümkün olmadığı için yıllar geçtikçe tüketilmez; toprağa ve yer altı sularına karışarak, tarıma ve hidrografiye zarar verir.

Kullanılmış Pilleri Ne Yapmalıyız?

Kullanılmış pilleri ortak çöplere atmamalıyız. Pil üreticilerinin üretmiş oldukları pilleri geri almasını zorunlu kullan bir takım yasalar mevcut, bu yüzden kullanılmış pilleri doğru hedefe ulaştırmalıyız. Bu yüzden pil üreticileri, üretmiş oldukları pilin yanlış atılmasının getireceği olası tehlikelere karşı uyarı olarak ürün ambalajının üzerine yazılar koyar. Bu uyarılar doğrultusunda, pilleri doğru yerlere doğru şekilde atmalıyız.

Kullanılmış Pillerin Geri Dönüşümü

Tüketici olarak ne yapabilirsiniz? Sorusunun cevabı, kullanılmış pilleri geri dönüşüm kanallarına ulaştırılması için yardımcı olmaktır. Tüketiciler olarak en başta dikkat etmemiz gereken şey, toksik atıkları ortak çöplerden ayrı bir şekilde özel çöplüklerde depolamaktır.

Ortak çöplerden ayrıştırarak biriktirdiğimiz kullanılmış piller, bulunduğunuz bölgedeki ortak pil geri dönüşüm noktalarına götürmelisiniz. Eğer bulunmuş olduğunuz bölgede hiç pil geri dönüşüm noktası yoksa veya pil geri dönüşüm noktaları yeterli sayıda değilse, bu kaygınızı mutlaka pil üreticisiyle irtibata geçerek iletmelisiniz. Pil üreticisinin, bu konu hakkında kısa sürede gerekli aksiyonları almadığını görürseniz, elinizdeki pilleri pil üreticisine göndererek, hem ona sorumluluklarını hatırlatmış hem de kullanımdan sonra ürünün doğru bir şekilde imha edilmiş olmasını sağlamış olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here