Led’ler, voltaj uygulandığı anda  ışık üreten uzun ömürlü yarı iletken (Diyot) elektronik devre elemanı dır. Led aydınlatmalar diğer lamba türlerine göre  daha az enerji kullanarak günümüzde en verimli aydınlatma kaynağı haline gelmiştir. Diyot, birçok kullanıma sahip özel bir yarı iletken devre elemanı dır. Ayrıca elektrik akışının yönünü kontrol etmek için de kullanılmaktadır.

Led Kullanım Alanları

Led teknolojisinin gelişmesiyle beraber birçok alanda ve uygulamada kullanmaktayız. Bildiğimiz gibi  led’in gelişmediği yıllarda genelikle televizyon kumandalarında veya her hangi bir cihazın güç ve durum bildirme göstergelerinde kullanılmakla beraber renk sayılarıda çok azdı. Led teknolojisi son yıllarda çok geniş bir alanda kullanılmaya başlanmasıyla beraber bir çok otomobil farları, reklam panoları, görüntü sistemi ve aydınlatma tasarımlarında kullanılmaktadır.

Günümüzde en yaygın kullandığımız led uygulamaları aydınlatmalar dır. Ev, ofis, dış cephe, vitrin, bahçe aydınlatma ve dükkanlarda kullanılan şerit ve  led armatür tasarımları bulunduğumuz ortama tasarımsal bir görsellik katmaktadır. Led aydınlatma ürünleri kullanım özeliklerine göre  Bluetooth veya Wi-Fi ile akıllı ev sistemleri ve cep telefonları ile uzaktan kontrol edilebilir.

Led Kullanımın Aydınlatmadaki Avantajları

Neden led Ampul kullanmalıyım?

  • Led teknolojisi, diğer aydınlatma kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, daha yüksek enerji tasarrufu sağlayan ve watt başına daha fazla ışık potansiyeline sahiptir.
  • Led’ler titreşimlere karşı dayanıklıdır. Birçok otomobil firması farlarında led ışıklarını kullanmaktadır.
  • Led ampullerin Uzun ömürlü olmaları bir numaralı avantaj olarak öne çıkıyor. Piyasadaki  led lambaların çoğu, 30.000 ila 50.000 saatlik kullanım ömrü beklentisine sahiptir.
  • Işığının istenilen renkte sağlanabilmesi
  • Boyutları küçük olduklarından dolayı led’lerin istenilen sayıda, aydınlatma uygulamasına inanılmaz derecede uyarlanabilir olmasını sağlar.
  • Led’ler enerjilendiği anda açılır ve kapanırlar. Akkor ampullerde olduğu gibi ısınma süresi yoktur. Ek olarak, sık anahtarlama cihazda bozulmaya neden olmaz. Soğuk ve sıcak sıcaklıklarda sorunsuz çalışırlar.
  • Led lambalar zehirli kimyasallardan arındırılmıştır.
  • Aydınlatma için düşük voltajlı bir güç kaynağı yeterlidir. Bu sayede harici güneş panelinin enerji kaynağına bağlanarak dış mekan aydınlatmalarında kullanılmasını kolaylaştırır.
  • Led teknolojisi ışığı doğal olarak 180 derece ışık yayar, bu da çoğu uygulamada doğal olarak 360 derecelik bir alanda yayılan akkor ve flüoresan aydınlatmaya göre daha verimli hale gelir

Led Çeşitleri ve Özellikleri

led yapısıPower Led: 1 Watt’a eşit veya daha büyük güç derecesine sahip Led’e power led denir. Bunun nedeni, normal diğer led’lerin daha az watt’lık bir güç dağılımına sahip olmasıdır. Diğer led’lere göre daha fazla elektrik tüketmektedirler.  Yüksek güçlü led’ler çok parlaktır ve genellikle Fenerler, Otomobil Farları, Sahne Lambaları vb. Yerlerde kullanılır.

RGB LED:  Hobi ve tasarımcılar arasında en sevilen ve en popüler led’ler dir. Diğer led’lerden farklılıkları kırmızı, yeşil ve mavi bu 3 rengi bir arada bulundurur. Renkli aydınlatmalarda RGB kullanılmaktadır. RGB aydınlatması, hepsi bu üç ana renge dayalı olarak milyonlarca farklı ışık rengi oluşturmanıza olanak tanır.

Şerit Led: Şerit Işıklar, bir yapışkan kaplama ile süper ince bir esnek devre kartı üzerine monte edilmiş yüksek güçlü LED’ler  den oluşur.

SMD Led: Elektronik kartların yüzeyine doğrudan monte edilen led’ler dir. SMD’nin bir diğer önemli özelliği minyatür dür.

Lineer Led:  Bir ışık şeridi oluşturmak için uzun, dar bir baskı devre kartı üzerine birçok  led’in kullanımıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here