li-fi nedir

Günümüzde mobil telefonlar ve bilgisayarlar da kullandığımız  kablosuz internet sağlayıcısı wi-fi internet kullanımında önemli rol almaktadır.

Wi-fi teknolojisi  radyo frekans sistemi ile çalışmasından dolayı zaman zaman kullanıcı yoğunluğundan ve radyo frekanlarının dış etkenlerden kaynaklı bozulması  wi-fi’ ler de kopmalar ve  internet yavaşlamaları gibi sinir edici olumsuzluklarla karşılaşırız. Oluşan bu olumsuzluklara alternatif olarak geliştirilen li-fi teknolojisi 2011 yılında Edinburgh Üniversitesi araştırmacı tarafından bulunmuştur.

Lİ-Fİ TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Li-Fi, özel  ışık yayan led diyotlar dan  yayılan ışıkları kullanarak iki yönlü, yüksek hızlı,  iletişim sağlayan yeni bir kablosuz Görünür Işığa Sahip İletişim (VLC) teknolojisi dir.
Bu Led ampuller sayesinde wi-fi internet ağından daha hızlı bir internet erişimine sahip olunacaktır.  LED ampulün ışığı yandığında bulunan ortamı hem yaydığı ışık ile aydınlatması yanı sıra , internet bağlantısında kullanılcak olması da artı bir avantajdır. Kapalı alanda bulunan lifi ışıkları duvarlardan geçemediği için dışardan gelen radyo frekanslarından ve ağ yoğunluğun dan  etkilenmeyerek daha hızlı ve güvenli bir internet ağı sağlamaktadır. Bu ışık teknolojisini kullanılacak olan cihazın diğer ucuna özel geliştirilen ışık sensörü takılarak  li-fi algılanır.

Li-Fi AVANTAJLARI NELERDİR ?

  • Li-fi çalışma sırasında bulunduğu ortama zararlı elektromanyetik dalga yaymaz.
  • Kullanılan led ler diğer ampullere göre %80‘ kadar enerji tasaruffu sağlar.
  • Li-fi 100′ kata  kadar Gbps hızında veri aktararak wi-fi den daha hızlı internet erişimi sağlanıyor.
  • Li-fi elektromanyetik yaymadığı için madenler, petro kimya tesisleri, hastane ve tıbbi cihazların bulunduğu ortamlarda güvenli ve rahatlıkla kullanılabilir.
  • Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler vs.. cihazlara sıkıntısız bağlanır.

Lİ-Fİ DEZAVANTAJLARI NELERDİR ?

  • Kullanım sırasında led ampulün devamlı açık kalmasıdır.
  • Kapalı ( oda ) alanlarda ışığın duvarlardan dışarı yayılamayacağı için sadece ışığın olduğu yerlerde bağlantıya izin verecek. kesintisiz bağlantı kullanımı için her odada bu ampullere ihtiyacınız olacaktır.

Bu Led ampuller sayesinde wi-fi internet ağından daha hızlı bir internet erişimine  sahip olunacaktır.  LED ampulün ışığı yandığında internet bağlantısı aktif olması ile birlikte  yaydığı ışık ile bulunan ortamı da aydınlatarak  artı bir avantaj sağlamaktadır. Kapalı alanda bulunan li-fi ışıkları duvarlardan geçemediği için dışardan gelen radyo frekanslarından ve ağ yoğunluğun dan  etkilenmeyerek kullanıcılara daha hızlı ve güvenli bir internet erişim ağı sağlamaktadır. Bu ışık teknolojisini kullanılacak olan cihaza özel li-fi için geliştirilen ışık algılama sensörü takılarak  internet bağlantısı sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here