Li-Fi

Li-Fi (Light Fidelity), LED ampul gibi görünür bir ışık kaynağının yoğunluğunu modüle ederek veri ileten bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Işık tabanlı internet adıyla da bilinen Li-Fi’nin Wİ-Fi’den farkı, ışık dalgalarını kullanarak internet bağlantısı sağlamasıdır. Li-Fi, Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiştir. Laboratuvar ortamında yapılan testlerde, Li-Fi’nin, Wi-Fi’ye göre yaklaşık 100 kat daha hızlı veri aktarımı yapabileceği gösterilmiştir.

Li-Fi teknolojisi, görünür ışığın tüm spektrumunu kullanır. Bu, radyo dalgalarına kıyasla çok daha geniş bir bant genişliğine sahip olduğu anlamına gelir. Li-Fi, hava koşullarından veya diğer çevresel koşullardan etkilenmediği için diğer kablosuz teknolojilerine göre daha az parazitlidir. Li-Fi, radyo dalgalarından ayrı bir spektrumda çalıştığından, gelişmiş bir güvenliğe sahiptir. Bu, bilgisayar korsanlığına daha güvenilir bir ağ olduğunu gösterir. Li-Fi’nin avantajları, ulaşım ve perakende gibi endüstrilerin yanı sıra yüksek hızlı, güvenli ve güvenilir kablosuz iletişimin gerekli olduğu endüstriyel ve ticari uygulamalar için çekici bir seçenek haline getirmektedir. Özetle Li-Fi, elektromanyetik dalgalarla karşılaştırıldığında daha yüksek frekanslı olması sayesinde daha yüksek veri transfer hızları sunan bir teknolojidir.

Li-Fi teknolojisinin avantajlarından biri de radyasyon üretmemesidir. Bu, onun sağlık açısından zararsız olduğunu gösterir. Özellikle kapalı alanlar için uygun bir teknolojidir. Ancak ışık dalgalarının etki alanları sınırlıdır. Işığın duvarlardan geçememesi, Li-Fi’nin menzilinin sınırlı olmasına neden oluyor.

Li-Fi Nasıl Çalışır?

Li-Fi’nin çalışma prensibi, LED ampul aracılığıyla, verileri ışık sinyallerine kodlayan bir Li-Fi vericisine bağlanması üzerine kuruludur. Işık sinyalleri, sinyallerin kodunu çözen ve bunları tekrar orijinal verilere dönüştüren bir Li-Fi alıcısına gönderilir.

Küçük bir dongle veya yerleşik bir cihaz olabilen Li-Fi alıcısı, ışık sinyallerini alır ve bunları işlenmek üzere bir bilgisayara veya başka bir cihaza gönderilen bir elektrik akımına dönüştürür. Işık sinyallerini algılamak için ışığı elektrik akımına dönüştüren bir yarı iletken olan bir fotodiyot kullanır.

Research Nester şirketinin hazırladığı rapora göre, küresel Li-Fi pazarının 2035 yılına kadar 4,5 milyar dolara ulaşması ve yıllık yaklaşık %65’lik bir bileşik büyüme oranıyla büyümesi bekleniyor. Rapora göre, pazarın yönlendiricisi, işyerinde kullanılan bağlı cihazların sayısının artması, dağıtılmış iç mekan ağlarında talebe yol açtı. Bu endüstrilere ek olarak, deniz ve denizaltı uygulamalarında da avantajlı olabilir.

Raporun yazarları, ABD Donanmasının şu anda batık ortamın zayıf akustiği ile bağdaşmayan eski ve yavaş bir sualtı iletişim sistemi kullandığını altını çiziyor. Su altında iletişim kurma zorluğunun üstesinden gelmek için ABD Donanması, Li-Fi teknolojisine dayalı gelişmiş iletişim teknolojisi geliştiriyor.

Rapora göre, küresel Li-Fi pazarının, enerjiyi yönetmek için artan BİT sektörü girişimleri, aydınlatma olarak LED lambaları kullanan akıllı binaların sayısındaki artış ve gelişmekte olan ülkelerde akıllı şehir programlarının artan popülaritesi nedeniyle büyümesi bekleniyor.

Li-Fi’nin Avantajları ve Dezavantajları

Li-Fi’nin teknolojisinin avantajları kadar bazı dezavantajları da vardır. Işığın duvardan geçmemesi, güvenlik söz konusu olduğunda iyi bir şey olabilir ancak bu aynı zamanda Li-Fi’nin çok sınırlı bir menzile sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu, onu yalnızca kapalı alanlarda etkili bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Li-Fi ağının kapsamını genişletmek için ışıkların odalara ve salonlara yerleştirilmesi gerekiyor. Açık alanlarda, Wi-Fi’nin kapsama alanı 32 m’ye kadar çıkabilirken, Li-Fi yalnızca 10 m’ye kadar çıkabiliyor. Ancak buna karşı koymanın yolları var. Li-Fi doğrudan bir görüş hattı gerektirmiyor çünkü yüzeylerden ve aydınlatılmış alanlardan yansıyan ışık bir bağlantıyı sürdürmek için yeterli Radyonunki gibi, doğrudan görüş hattı olmadan sinyal bozulması var, ancak kayıp yok. Bununla birlikte, tamamen kapalı bir optik iletim yapmaz. Ancak bu, Li-Fi’nin önemli bir özelliğidir, çünkü kablolu ve radyo kablosuz arasında uyan kasıtlı bir bağlantı olarak kullanılır.

Işık ve diğer kablosuz ortamlar arasındaki içsel fark nedeniyle, Li-Fi’nin bazı ilginç faydaları olduğu söylenebilir. Işık, radyoya kıyasla kapsama alanında keskin bir düşüşe sahiptir, bu da daha küçük ve daha hassas kapsama alanları sağlar. Bu nedenle, kapsama alanı, aydınlatma kaynağının altındaki bir masa veya belirli bir koltuk gibi kasıtlı bağlantılar için hedeflenebilir ve uyarlanabilir.

Bu kasıtlı bağlantılar, ışığın konum tabanlı bir güvenlik şemasıyla kullanılmasına izin veriyor ve bir bağlantının kesin konumu, erişim kontrolünün bir bileşeni olarak kullanılabilir. Radyo dalgalarının endüstriyel, tıbbi ve havacılık gibi ekipmanlarla etkileşime neden olabileceği alanlarda, ışık daha güvenli bir taşıyıcı ortamdır. Hassas alanlarda ekipmana müdahale etmez veya sağlık üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Li-Fi’nin en önemli faydalarından biri, ışığın muhafazasının ve yönünün tahmin edilmesinin kolay olmasıdır. Radyo dalgaları bariyerlerden açık olmayan şekillerde geçebilir. Bununla birlikte, ışık duvarlardan ve nesnelerden geçmez. Bu nedenle, bir aktarımı güvence altına almak için, bir sinyali içermek için çok basit araçlar kullanılabilir.

Li-Fi teknolojisindeki en son gelişmeler, hız, boyut ve dağıtımda üzerinedir. Li-Fi, saniyede 1 gigabayta kadar bağlantı sağlayabilir ve saniyede 100 kilobayt norm olarak hareket eder. Büyük Li-Fi satıcıları, Li-Fi’yi cihazlara yerleştirmek için gereken optik ve silikon boyutunda iyileştirmeler yapıyor. Ek olarak, aşırı güvenlik ihtiyaçları olan müşteriler artık Li-Fi kullanıyor. Bu birleşik faktörler, teknolojiyi ölçeklendirmek için bir fırsat sunar.

Li-Fi’nin Geleceği

Li-Fi teknolojisinin geleceği oldukça parlak görünüyor. Li-Fi, enerji kaynağı olarak ethernet üzerinden güç ve arıza yönetimli güç kullanan aydınlatma armatürlerinin aydınlatma ve veri için aynı anda kullanılabilir. Ethernet ile bir ışık kablolamak, kablolamada bir yakınsama sağlayabilir.

DC kablolamaya dayalı LED aydınlatmanın binalarda en yaygın hale gelmesiyle, Li-Fi’nin bir aydınlatma armatürü kadar her yerde bulunacağı bir gelecek durumu var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here