Linux Tercih Etmenin 10 Nedeni

Linux özgür yazılım vakfı tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Linux’un Windows ve Mac gibi tescilli yazılım platformlarına tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Sizin için bu nedenlerde tercih etmek için etkili olacağını düşündüğümüz 10 nedeni sizin için listeledik. Bundan birkaç yıl öncesine kadar, Linux esas olarak sunucular için kullanılıyordu ve masaüstü bilgisayarlar için uygun görülmüyordu. Ancak kullanıcı arayüzü ve kullanım kolaylığı son birkaç yıldır sürekli olarak gelişmektedir. Linux bugün masaüstlerindeki Windows’u değiştirecek kadar kullanıcı dostu konumuna geldi.

1. Yüksek Güvenlik

Yüksek derece güvenlik düzeyinin ana nedeni, Linux açık kaynaklı yazılım olduğundan kaynak kodunun kullanıcı tarafından incelenebilmesidir. Linux’u sisteminize kurmak ve kullanmak, virüs ve kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanın en kolay yoludur. Bilgisayar kullanıcısı, kullanıcı olarak oturum açmadıkça programlar sistem ayarlarında ve yapılandırmasında değişiklik yapamaz. Linux işletim sisteminde kullanıcı kök olarak oturum açamadığı için, indirilen dosya / kötü amaçlı yazılım sınırlı ayrıcalıklara sahip olduğundan, kendi dosyaları ve programları dışında sisteme çok fazla zarar veremezler. Sisteminize virüs bulaşmasından endişe etmeden İnternet’te web sitelerini gezebilirsiniz.

2. Açık Kaynak

Linux’un en önemli yanı, kaynak kodunun Serbest ve Açık Kaynak olmasıdır. Linux işletim sistemini kullanan kullanıcılar yalnızca kullanabilecekleri özel yazılımlar için geçerli olmayan kaynak kodunu görüntüleme ve değiştirme özgürlüğüne sahip olabilirler. Birçok ülke kendi Linux işletim sistemi sürümlerini geliştirmektedir. Türkiye’de geliştirilen işletim sistemi Pardus olmuştur. TÜBİTAK destekli olarak geliştirilmektedir.

Siber savaş gelecekte herhangi bir savaşta önemli bir rol oynayacaktır. Yabancı ve güvenliği ihlal edilmiş bilgisayar işletim sistemlerinin ve iletişim yazılımlarının kullanılması, ülkeyi hem askeri hem de ekonomik olarak birkaç gün içinde dizlerine götürebilir. Bu nedenle, FOSS araçlarını kullanmak herhangi bir ülkenin güvenliği için kritik öneme sahiptir. Çin, Rusya ve Küba gibi birçok ülke Linux tabanlı kendi işletim sistemlerini geliştiriyor.

3. Yüksek Stabilite

Microsoft yanı sıra Linux işletim sistemi birkaç yıl sonra bile ilk kurulduğunda olduğu kadar hızlı çalışır. Microsoft’ta bu bu şekilde değil 1 sene sonra bilgisayarınızda yavaşlama sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Birçoğumuz yeni kurulmuş bir Windows sisteminin son derece hızlı çalıştığını ve aynı sistemin yaklaşık altı aydan bir yıla kadar sürede yavaşladığını yaşamışızdır. Linux kullanılabilirlik %99 civarındadır. Sunucuları için çalışma süresi oldukça yüksektir. Diğer işletim sistemlerinden farklı olarak, her güncelleme veya düzeltme ekinden sonra bir Linux işletim sistemini yeniden başlatmanıza gerek yoktur. Bu nedenle, Linux internette çalışan en fazla sunucuya sahiptir.

4. Bakım Kolaylığı

Kullanıcı işletim sistemini ve kurulu tüm yazılımı çok kolay bir şekilde güncelleyebileceğinden, Linux işletim sisteminin bakımı kolaydır. Tüm Linux varyantları, sistemi güncellemek ve güvenli tutmak için kullanılan kendi merkezi yazılım havuzuna sahiptir. Düzenli güncellemeler sunarlar ve sistem yeniden başlatılmadan güncellenebilir. Güncelleme, sadece birkaç tıklama ile periyodik olarak yapılabilir veya kullanıcılar güncelleme işlemini otomatikleştirilebilir. Bir Windows sistemini güncellemek bir Linux sistemine kıyasla o kadar kolay değildir.

5. Herhangi bir Donanım Üzerinde Çalışır

Windows işletim sisteminin her yeni sürümünde, teknik özelliklerinin artık en son Windows işletim sistemini çalıştırmak için yeterli olmadığı için çok sayıda donanım sistemi artık kullanılmamaktadır. Hatta Windows eski sürümlerine artık güncelleme vermeyeceklerini duyurdu. En son Windows XP için destek vermeyeceğini açıkladı. Güvenlik bakımında güçlü bir altyapıya sahip olmasına rağmen desteklerini üzerinden çektiler. Linux işletim sistemi kaynaklarını çok verimli kullanılabilir. Linux kurulumu kullanıcılar ve özel donanım gereksinimleri için özelleştirilebilir. Linux işletim sisteminde kurulum yapmak oldukça basittir. Çok esnek bir yapıya sahip ve kullanıcıların kurmak istedikleri modülleri seçmelerine izin vermektedir. Bu, Linux’u eski donanıma bile yüklemelerine olanak tanır, böylece tüm donanım kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

6. Özelleştirme

Kullanıcılar, gereksinimlerine göre sistemi özelleştirmede muazzam bir esnekliğe sahiptir. Kişiye özel olarak ekranınızı düzenleyebilir ve birçok uygulama ile birlikte duvar kağıtları, masaüstü simgeleri ve paneller için çok sayıda seçenek sunmaktadır. Herhangi bir görev için, GUI arabiriminden ve dosya yöneticilerinden DVD yazıcılara ve tarayıcılara kadar, herhangi biri için yaklaşık dört ile altı seçenek mevcuttur. En popüler tarayıcıların Linux sürümleri mevcuttur. Linux felsefesi, her biri bir görevi çok iyi yapan birkaç küçük program ile kullanmaya dayanmaktadır.

7. Ücretsiz

Linux tamamen ücretsizdir ve kullanıcıların hiçbir şey için ödeme yapmasına gerek yoktur. Tipik bir kullanıcı ve hatta ileri düzey bir kullanıcı için gerekli olan tüm temel yazılımlar mevcuttur. Linux’ta onlarca eğitim yazılımı bulunmaktadır. Masaüstü yayıncılık, fotoğraf düzenleme, ses düzenleme ve video düzenleme için profesyonel yazılım eşdeğeri bile mevcuttur. İşletmeler yazılımı ücretsiz olarak kullanabilir ve BT bütçelerini önemli ölçüde azaltabilir.

8. Kullanım kolaylığı

Biraz kullanım konusunda alışkanlık olmadığı için sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ama zaman geçtikçe artık bir Windows kullanır gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Linux’un sadece meraklılar için olduğuna dair genel kanının aksine, artık kullanıcı dostu ve iyi bir grafik kullanıcı ara yüzüne (GUI) sahiptir. Windows’un sahip olduğu neredeyse tüm işlevlere sahiptir. GUI, tipik kullanıcıların istediklerinin çoğunun, herhangi bir komut bilmeden Windows’ta olduğu kadar Linux’ta yapılabileceği ölçüde gelişmiştir.

9. Eğitim

Öğretimde yardımcı olacak ücretsiz bir yazılım olduğu için okullar ve kolejler için harika bir eğitim aracı olabilir. Açık kaynak kodlu olduğu için değişime açık olduğundan için öğrenciler ve eğitmenler için oldukça yararlıdır. Bu sayede bir işletim sisteminin ve yazılımın içini öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Bu süreç ile birlikte yeni yazılımların geliştirilmesine ve yerel ihtiyaçlara dayalı inovasyon yardımcı olmaktadır. Kullanıcılar yazılımcı olmasalar bile, belgeleme, çeviri ve test işlemlerine yardımcı olarak Linux’a katkıda bulunabilmektedir.

MATLAB gibi hesaplama için özel yazılım çok pahalıdır. Bu yüzden Linux işletim sistemi üzerinde açık kaynak kodlu ücretsiz yazılımlar sayesinde ücret ödemeden kullanım imkanı sunmaktadır.

10. Destek

Linux için birçok forumda destek konularını bulabilirsiniz. Topluluklar olarakta destek vermektedirler. Forumlarda sorulan herhangi bir soru genellikle çok sayıda gönüllü çevrimiçi olduğu ve Linux tutkuları nedeniyle sorunları çözmeye çalıştığı için hızlı bir yanıt alacaktır. Ücretli destek seçeneği, ticari işletmeler için de mevcuttur ve Red Hat ve Novell gibi şirketler kritik uygulamalar ve hizmetler için 7 × 24 destek sunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here