lora ve lowaran nedir

Belki de teknolojinin en hızlı oranda arttığı bir çağda yaşıyoruz. Artık günümüzde akıllı cihaz kavramı, iletiyi karşıya en hızlı sürede iletebilmekle doğru orantılı bir şekilde ilerliyor. Her geçen gün yeni ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara karşılık yeni teknolojik ürünler ortaya çıkıyor.

Bildiğimiz üzere nesnelerin interneti, son on beş yıla baktığımızda neredeyse tüm dünyayı hızlı bir şekilde ağının içerisine almış bulunmakta. Haliyle bu gelişme yeni bir ihtiyacı da ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyaç, verilerin çok uzak mesafelere iletilmesi ihtiyacıdır. Son zamanlarda bu ihtiyacı giderecek önemli gelişmeler duyuyoruz.  Bu gelişmelerin listesinde birçok isim yer alıyor. Bu listede en çok kullanılan LoRa’ nın kendine has bir modülasyon tekniği bulunmaktadır.

Eski teknoloji ürünü olan kablolar veya hepimizin neredeyse evine, işine veya oturduğu kafeye kadar girmiş olan Wifi teknolojisinin ulaşamadığı alanlara, çok daha uzun mesafelere radyo frekansları vasıtasıyla veri iletimi yapabiliyor. Lorawan ise makro ölçekte bir ağa bağlanmış, kablo ihtiyacı olmayan ürünlere uygun olarak tasarlanmış diyebiliriz.

Lora (Long Range) Nedir?

LoRa teknolojisinin önüne geçmesi gereken durumlar vardı. Wifi teknolojisindeki belirli bir mesafeye erişememe sorunu, hücresel haberleşmedeki yüksek maliyetler ve fazlaca tüketilen enerji sorunu gibi etmenlerden dolayı,  tüm bu durumları göz önüne koyduğumuzda LoRa’nın çıkış amacı teknolojik anlamda diğer ürünlerin yetersizliği olmuştur. Lora, hayatı kolaylaştıracak birçok alanda faaliyet gösterecektir.

Uzaktan kontrol edilebilir hale gelen sistemler vasıtasıyla hem zamandan hem de emekten tasarruf edilebilecektir. Bu konulara birçok örnek verilebilir; Mesela tarım uygulamalarını göz önünde bulundurduğumuzda çiftçinin her zaman her bölümün başına gidip kontrol etmesi zaman, emek, maliyet açısından kayba uğratacaktır. Fakat lora teknolojisi bununda önüne geçiyor; uzaktan kontrol edilebilir sistemlerle tarım arazinin nem, sıcaklık ve güneş ışığı gibi ürünlere etkisi olan faktörleri kolay bir şekilde ölçme imkanı sağlıyor. Bununla birlikte akıllı ev sistemleri, sayaçlı sistemler gibi alanlar LoRa’nın kullanımı için oldukça uygundur.

Lorawan (Long Range Wide Area Network) nedir?

Lorawan, akıllı cihazlarınızın birbiriyle bağlantı kurma olanağı sağlayan harika bir sistem. Bu sistemi kullanırken elde edeceğiniz en büyük avantajlardan biriside enerji tasarrufu. Gerçekten pille çalışan cihazlarda oldukça düşük enerji harcayacak şekilde tasarlanmış, WAN (geniş alanlı ağ) özelliklerine de sahip olup, 0,3 kbps’den 50 kbps’ye kadar veri hızına sahip sistem, çift yönlü haberleşme konusunda güveni sağlayabiliyor.

İçinde bulundurduğu Adaptive Data Rate sistemi sayesinde şehir içi 2-5km, şehir dışı 15 kmye kadar haberleşme imkanı haline geliyor. Yani Lorawan makro ölçekte bir ağa bağlanmış, kablo ihtiyacı olmayan ürünlere uygun olarak tasarlanmış diyebiliriz. Üstelik lora teknolojisiyle kurulan sistemin enerji verimliliğini belirtmek için üretici firmalar sadece bir kalem pil ile 10 yıla yakın bir süre çalışabileceğini belirtiyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here