lümen Nedir

Bir led ve ampulün ışık sağlamak için çevreye yaydığı toplam (insan gözüne göre) ışık miktarını yada ışık gücüne ışık akısı denir. Ölçmek için kullanılan Uluslararası  birimine lümen denir. Basit bir ifadeyle, Lümen (lm) ile gösterilir.

Lümen sıklıkla watt olarak yanlış yorumlanır. Watt, bir ampulün ışık üretmek için harcadığı  elektrik enerjisi dir.  Ampulün parlaklığı ise lümen cinsinden ölçülür. Ayrıca , monitörler, televizyonlar ve projektörler gibi ışık yayan cihazların parlaklığını ölçmek içinde  kullanılır.

Geçmiş yıllarda ampullerin vermiş olduğu ışık miktarını üzerinde yazan watt değerlerine göre ışık gücü bilinmekteydi. Örneğin watt değeri yüksek olan ampuller daha fazla çevreye ışık yaymaktadır. Watt değerleri  ışık kullanımını değil enerji kullanımını ölçüyorlardı.

Yeni, enerji tasarruflu LED teknolojisi ile, bir ampulün ne kadar parlak olduğunu belirtmek için artık ışık akısı değeri olan lümen değerine bakılmalıdır. Lümen ne kadar yüksek ise ışık o kadar parlak görünür. 1 lumen = 0.00146 W’ dır.

İlginizi Çekebilir: Silikon Vadisi Nedir?

Bir Ampulün Lümen Değerleri

CFL’ler ve LED’ler, aynı parlaklığa sahip akkor lambalardan çok daha az enerji (W) kullanır.  75 watt’lık standart bir ampul, yaklaşık 1100 lümen enerji tasarruflu ampulle eşittir.  40 watt’lık düşük güçlü bir ampul, yaklaşık 450 lümen enerji tasarruflu ampulle eşittir. Diğer değerler için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Lümen Değerleri

LED ile daha fazla ışık, daha az enerji (Watt)

Düşük enerjili LED lambalarla, daha az güç tüketimi ile daha fazla ışık çıkışı elde edilebilir.  Teknoloji geliştikçe, daha az Watt kullanarak daha fazla lümen (ışık akısı) üretilecektir.

Sonuç olarak, Watt’ı parlaklık için seçme kriteri  olarak kullanmak artık önemli değildir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here