M2M teknolojisi

Teknolojinin sağladığı birçok yenilikten biri olan, M2M teknolojisi ile makinaların haberleşmesi konusuna dair detaylı bilgi aktarmaya çalıştığımız yazımızın faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

M2M Teknolojisi Nedir?

Açılımı Machine To Machine olan M2M kavramı iki teknolojik aletin birbiri ile haberleşmesi için arada kurulan bağı ifade etmektedir.  Hayatımıza yeni giren teknolojik bir uygulama olarak görünse de aslında M2M teknolojisi kavramı uzun zamandır birçok alanda kullanılıyor. Yaygın olarak, ev güvenlik sistemleri, araç takip sistemleri ve uzaktan kontrol temelli tüm sistemlerde M2M teknolojisi kullanılıyor.

M2M teknolojisi bilişsel bir kavram olsa da uygulama alanı oldukça geniştir. İnşaat sahalarından, hastanelere, akıllı ev teknolojilerinden araç takip sitemlerine kadar uzaktan takip ve yönlendirmenin söz konusu olduğu tüm alanlarda kullanılmaktadır.

Uzaktan takibin hayati önem taşıdığı bir takım durumlar söz konusu olduğunda M2M teknolojisi tam anlamıyla hayat kurtarıcıdır.

M2M Teknolojisinin Sistem Bileşenleri

M2M ile ilgili daha detay ve teknik bilgi verecek olursak, temelinde insan müdahalesi olmadan süreci yönetebilecek ekipmanı barındırdığını söyleyebiliriz. Bu teknolojik sistem içerisinde, ilk olarak bilgiyi toplayan bir takım teknolojiler, toplanan bilgiyi diğer makinalara yönlendirmek için gerekli alt yapıyı sunan internet, Ethernet ve WİFİ gibi kablosuz bağlantı araçları kullanılıyor.

M2M Teknolojisi Sistem Şeması

Bilgi teknolojileri kurumu tarafından yapılan sınıflandırmaya göre, M2M teknolojisini kategorize etmek amaçlanmıştır.

Yapılan bu çalışmaya göre M2M kavramı, üretim, hizmet, izleme, lojistik ve reklam olmak üzere 5 ana başlık altında değerlendirilmektedir.

Bu başlıkla ise kendi içerisinde yine alt başlıklara ayrılmaktadır.

Üretim

Otomotiv Çözümleri

Hizmet

Finans Ve Perakende Alnındaki Çözümler

Tüketiciye Dair Elektronik Çözümler

İzleme

Enerji Yönetimi Ve Sayaçların Takip Edilmesine Dair Çözümler

Akıllı Ev Veya Bina, Şehir Ve Belediye Çözümleri

Sağlık Alanındaki Çözümler

Lojistik

Filo Ve Varlık Alanlarına Dair Çözümler

Tarım Ve Hayvancılık Konulu Çözümler

Reklam

Uzaktan Bakım Ve Kontrolü Kapsayan Çözümler

Bu tablo üzerine sektörlere göre M2M teknolojisinin öneminden bahsedecek olursak, bu teknolojinin en yaygın kullanıldığı ve aynı şekilde önemli olduğu alan olarak otomotiv sektörünü söyleyebiliriz.

Dünya’da Ve Ülkemizdeki M2M Sektörü

2012 yılı itibariyle ETSI’nin verilerine göre M2M teknolojisinin alt yapısına dair ulaşılan ver 50 milyar cihazlık bir kapasitedir. Aynı zamanda OECD’nin öngörülen veri tahmini ise 2020 yılı itibariyle bu kapasitenin 700 milyon cihaza çıkacağı yönündedir.

Ülkemiz verilerini değerlendirecek olursak, konuya ilişkin 2013 yılı itibariyle BTK tarafından yapılan açıklamada M2M  kullanımı en fazla mobil bağlantı sağlayışı olan GSM operatörlerince sağlanmıştır. Tine yapılan araştırmadan çıkan sonuçlara göre, Türkiye pazarında M2M teknolojisi ağırlıklı olarak güvenlik ve araç takip hizmetleri ve mobil pos uygulamalarında kullanılmaktadır.

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan analize göre, 2012 yılı içerisinde M2M teknolojisinden elde edilen gelir 64 milyon TL olarak GSM operatörlerince sağlanmıştır.

makinaların haberleşmesi (M2M) sayesinde, akıllı fabrikalar içerisinde bulunan endüstri 4.0 ile geliştirilen teknoloji üretimin, kalitenin ve süreç söz konusu olduğunda oluşan üretim süresinin azalmasına olan katkısından dolayı tercih edilmektedir. Verimlilik arttığından daha hızlı ve seri üretim söz konusu olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here