manyetik alan nedir

Manyetik alan; mıknatısın veya herhangi bir manyetik nesnenin kuvvetinin uygulandığı elektrik yükünün etrafındaki alanı tasvir eden kavramdır.

Yani manyetik nesnenin etrafında başka bir manyetik nesneyi kendine doğru çekebilen veya kendinden uzaklaştırabilen bir alan mevcuttur. Göremediğimiz için çoğunlukla sihir gibi gelse de bilimsel olarak oldukça mantıklı bir açıklaması mevcuttur. Michael Faraday, 1831’de değişen bir manyetik alanın çevreleyen bir elektrik alanı oluşturduğunu tespit ederek elektromanyetik indüksiyonu keşfetti.

Manyetik alan hakkında merak edilenler ve en çok soruların 7 sorunun cevapları yazımızda.

Manyetik Alan Hakkında Merak Edilenler

 1. Manyetik Alan Ne Yapar?

Manyetik alan hareket eden elektrik yükleri tarafından, zamana bağlı olarak değişen elektrik alanları tarafından içsel olarak üretilmektedir. Manyetik alanlar hareketli elektrik yükü ile oluşturulurlar. Negatif yüke sahip olan elektronlar belirli bir şekilde hareket ettiğinde manyetik bir alan oluşturabilmektedir. Bu alanlar manyetik nesnelerin atomlarının içinde veya teller içinde oluşturulabilir. Buna elektromanyetizma denir.

Manyetik alanın en büyük gücü başka bir manyetik alana sahip olan nesneyi kendine çekebilmesi veya kendinden uzaklaştırabilmesi yeteneğidir.

 1. Manyetik Alan Nasıl Ölçülür?

Manyetik alanları kuvvetleri ve gösterdikleri yönden ölçebiliriz. Her manyetik birbirinden ufak da olsa farklılık gösterir. Bazı manyetik alanlar büyük, bazıları güçlü, bazıları küçük, bazıları ise zayıf olmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse dünyanın manyetik alanı çok büyüktür ancak bir o kadar da zayıftır.

Manyetizmada önemli olan bir başka husus da fiziksel olarak yakınlıktır. Bir mıknatısa ne kadar yakın konumlanırsanız manyetik alanın etkileme gücü o kadar yüksek olur. Aynı şekilde bir mıknatıstan ne kadar uzak olursanız manyetik alanın etkileme gücü de o kadar zayıf olur. Manyetik alan asla tükenmez. Sonsuza kadar zayıflamaya devam eder ancak tükenmez.

 1. Manyetik Alanın Gücünü Ölçmek İçin Hangi Birimler kullanılır?

Manyetik akı yoğunluğu adı verilen bir manyetik alanın gücü, Tesla birimleri ile ölçülür. Tesla birimleri uluslararası ölçüm sistemi olarak bilinir. SI olarak gösterilir. Elektromanyetizma söz konusu olduğunda birçok başka birim ve terim bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise; Weber, Maxwell, Gauss, 10 9 gama gibi terimlerdir.

 1. Manyetik Alanda Var Olan Kuvvetleri Nasıl Görebiliriz?

Manyetik alan içerisinde bulunan farklı konumlandırılmış kuvvetlerin yönünü göstermek için alan çizgileri çizilir. Manyetik alan çizgileri mıknatısın kuzey kutbundan çıkar ve havada dolaşarak mıknatısın güney kutbuna doğru yol alır. Alan çizgileri belli bir yerden başlamaz veya belli bir yerde son bulmaz. Aynı şekilde asla durmazlar. Yani aynı yolu tekrar tekrar sürekli kat etmeye devam ederler. Manyetik alan sadece çizdiğimiz alan çizgileri üzerinde var olmaz. O alanın her tarafında bulunur. Çizgiler, alanın mıknatıs çevresindeki çeşitli konumlarda hatta mıknatıs içinde aktığı yönü görselleştirmemize yardımcı olur.

Manyetik alan çizgileri demir tozu

Manyetik alan çizgilerini görmenin en iyi yolu demir talaşları kullanmaktır. Oldukça basit ve gözle görülebilir olan bu yöntem sayesinde alan çizgilerini görmeniz mümkündür. Bir masaya bir çubuk mıknatısı konumlandırın ve bir kağıt ile örtün. Ardından demir talaşları kağıda serpin ve bir diğere birbirine yakın çizgiler oluşturduklarını, bu direği terk ettikçe daha fazla yayıldıklarını ve mıknatısın diğer direğini kapadıklarını izleyin. Süreci tekrar tekrar uygulayın ve döngünün yönünü görmeye çalışın. Yukarıda anlatmak istediğimiz şeyi tam olarak gözlemlemiş olacaksınız. Ne demek istediğimizi göreceksiniz.

 1. Manyetik alan Nerelerde Kullanılır?
 • Denizcilerin yolculuklarında onlara rehberlik etmek için pusulalarda
 • Vinçler de ağır yükleri kaldırmak için
 • Mıknatıslar endüstriyel dünyaya birçok avantaj sunar. Elektrik jeneratörlerin deki mıknatıslar mekanik enerjiyi elektriğe dönüştürürken, bazı motorlar elektriği tekrar mekanik işe dönüştürmek için mıknatıslar kullanır.
 • Kredi kartlarında finansal bilgi veren manyetik şeritler vardır.
 • Bilgisayarlarda, sabit disklerde veri depolamak için mıknatıs kullanır.
 1. Manyetik maddeler nelerdir?

Demir, ferrit, nikel ve kobalt gibi maddeler, dışarıdan bir manyetik etkiye maruz kaldığında, kolayca mıknatıslık özelliği kazanırlar ve bu maddelere  manyetik maddeler denir.

 1. Manyetik Kuvvetler Havadan Daha Fazla Nüfuz Eder mi?

Evet, prensip olarak manyetik kuvvetler havadan daha fazla nüfuz eder. Demir talaşlarla yaptığınız deneyi hatırlayın. Manyetik kuvvetler havadan daha fazla nüfus etme özelliğine sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here