Manyetik Encoder

Encoder, cismin hareketine bağlı olarak kontrol sistemlerine geri bildirim vermek için kullanılan elektromekanik bir cihazdır. Bu geri bildirim, kontrol sisteminin, kontrol edilen nesnenin doğru şekilde konumlandırılıp konumlandırılmadığını veya hareket ettirilip ettirilmediğini, nesnenin konumuna ve hareketine bağlı olarak uygun eylemlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini ayarlamasına izin verir. Encoder, tek veya daha fazla belirli nesne parametresinin ölçülmesinde önemli bir rol oynar. Konum, yön, hız, optik, artımlı, mutlak, kapasitif, manyetik, artımlı ve doğrusal kodlayıcı gibi farklı tiplerde mevcuttur. Bu yazımızda manyetik encoder hakkında bilgi vereceğiz.

Bir sensörden önceki dönüşte bulunan mıknatıs tarafından üretilen manyetik akı değişimine bağlı olarak sinyal algılama sistemi kullanan ve genellikle encoderin miline sabitlenen döner encoder, manyetik encoder olarak bilinir. Manyetik alan değişimi, sensör aracılığıyla örneklenebilir ve konumu belirlemek için bir elektrik darbesine dönüştürülebilir. Temel olarak en zorlu uygulama ortamlarında tutarlı dijital geri bildirim sağlamak için tasarlanmıştır. Bu encoder, kirli ortamlarda çok daha tutarlı hale çalışabilmek için algılama yöntemi olarak manyetik alan değişikliklerini kullanır.

Kalıcı bir mıknatısa ve kalıcı mıknatısın motor miline bağlandığı manyetik sensöre sahiptir. Manyetik sensör, kalıcı mıknatıs tarafından üretilen manyetik alanı aldığı bir durumda bağlanır. Motor miline bağlı mıknatıs her döndüğünde, manyetik sensör tarafından algılanan manyetik alan değişecektir. Böylece encoder, motor milinin hızının yanı sıra dönme konumunu da algılayacaktır.

Manyetik Encoder Çalışma Prensibi

Manyetik encoder, döner manyetize bir halka veya tekerlekten manyetik alan içindeki değişiklikleri tanımak için bir sensör kullanarak çalışır. algılama devresi, dönen bir tekerlek ve yaklaşık olarak tekerleğin sınırı olan bir dizi manyetik kutup gibi üç ana bileşen içerir.

Tekerlek, manyetik sensörün yanından geçtiğinde, kutuplar manyetik alanın gücüne bağlı olarak sensör içinde beklenen bir yanıta neden olur. Manyetik tepki, bir sinyal koşullandırma devresi boyunca beslenir ve kontrol cihazına çıkış olarak dijital bir sinyal sağlar.

Manyetik encoderin çözünürlüğünü belirlemek için tekerlek, direğinin üzerindeki tüm mıknatıslanmış kutup çiftleri, elektrik devresinin türü ve sensör sayısı birlikte çalışır. Sinyal üretmek için element olarak manyetizmayı kullanmanın anahtarı, nem, aşırı sıcaklıklar, şok ve toz gibi son derece zorlu ortamlardan etkilenmemesidir.

Manyetik Encoder Avantajları

 • Manyetik teknolojinin ana faydası, algılama sisteminde temasın olmamasıdır. Bu, aşınmayı önlemeye yardımcı olur. Bakım gerektirmediği ve potansiyel olarak sonsuz bir dayanıklılığa sahip olduğu için maliyetler açısından oldukça uygundur.
 • Bu encoderin boyutu kompakttır.
 • Önceki nesil mutlak encoderlerde bulunan pil veya mekanik dişli gereksinimini ortadan kaldıran basit elektronik tasarımları nedeniyle son derece güvenilirdir.
 • Daha az bakım gerektirir ve daha uzun ömürlüdür.
 • Uygun maliyetlidir.
 • Zorlu şartlara oldukça dayanıklıdır.
 • Kurulumu basittir.

Manyetik Encoder Dezavantajları

 • Elektrik motorlarının neden olduğu manyetik parazitlere karşı savunmasızdır.
 • Sınırlı bir çalışma sıcaklık aralığına sahiptir.
 • Genellikle kapasitif ve optik kodlayıcılara kıyasla daha düşük doğruluk ve çözünürlük sağlar.

Manyetik Encoder Kullanım Alanları

 • Manyetik encoder, yüksek şok, titreşim direnci, zorlu şartlara olan dayanıklılığı ve sağlam sızdırmazlık gerektiren uygulamalar için idealdir. Duruş süresini azaltma ve çıkış sinyali güvenilirliği sağlar.
 • Kağıt hamuru, çelik, kereste ve kağıt fabrikalarında, konum ve hız geri bildirimi sağlamak için kullanılır.
 • Özellikle yüksek hız, sağlamlık, çok çeşitli çalışma sıcaklıkları ve sinyal üretiminde olağanüstü güvenilirlik gerektiren ağır hizmet uygulamaları için uygundur.
 • Bu tip encoderler, robotikte ve baskı uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Manyetik encoder, endüstriyel dikiş makineleri ve takım tezgahları gibi çok fazla yağ, su ve toz içeren ortamlarda kullanım için uygundur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here