Metaverse nedir

Şüphesiz şu anda hepimiz telefonlarımız, bilgisayarlarımız ve tablet bilgisayarlarımız aracılığıyla birbirimize bağlıyız. Ancak uzmanlara göre; Metaverse, ürünler, hizmetler ve yetenekler birbirine bağlanıp karıştığında kullanıcılar Metaverse’in sanal dünyasında gerçek dünyayı hissedebilecekler…

Metaverse, gerçek dünyanın dijital karşılığı olarak tanımlanıyor. Bu dijital dünyada, gerçek yaşantımızda neler yapabiliyorsak aynılarını yapabiliriz. Hatta coğrafyaya bağlı gerçekleştiremediğiniz ne varsa, onları da gerçekleştirmenize olanak verir.

Sınır olmayan bu sanal dünyada buluşmalar, konserler, mülk alma olayları gerçekleştirebileceğiniz gibi şirketlerde insanları temsil eden avatarlar aracılığıyla, ofisler üzerinden çalışma, toplantı düzenleme gibi etkinlikleri gerçekleştirebilir. Tabi bu sanal dünyanın da bir para birimi olmalıydı, işte bu noktada coinler devreye giriyor.

Dijital dünyada ödeme yapmamıza yarayarak Metaverse coinler bulunuyor. Bu coinler sayesinde hem Metaverse’de mülkiyetler alabilir, etkinliklere katılabilir, hem de kazacağınız Metaverse coinleri satarak gerçek dünyada kazanç elde edebilirsiniz.

Metaverse gerçek Dünyanın, dijital karşılığı olarak düşünülebilir. İnsan profilleri, gerçek Dünya gibi bir şeyin uzantısı olan avatarlar olarak temsil edilir. Metaverse’de ofis alanları, mülk ve olayların tümü yansıtılır. Kısacası, Metaverse, ortak bir sanal alanı ifade ediyor.

Metaverse, fiziksel, artırılmış ve sanal gerçekliğin mükemmel bir birleşimidir. Metaverse, internet üzerinden erişilebilen halka açık bir sanal dünyadır. İnsan duygularını ve jestlerini simüle ederek, sanal bir dünya deneyimi yaratır.

Metaverse, hem gerçek hem de sanal dünyalarda var olan tüm sosyal ve ekonomik yapıyı kapsar. Avatarlar, içerik ve ürünler serbestçe dolaşabilir. Bu, bir oyun gibi asla duraklamayan veya bitmeyen, yaşayan, nefes alan bir deneyimdir.

  • Metaverse, bireylerin birbirleriyle, dijital 3B öğelerle iletişim kurabileceği ve işlem yapabileceği sanal bir gerçekliktir.
  • Para biriminin arazi, bina, avatar ve hatta kimlik satın almak ve satmak için kullanılabileceği işbirlikçi sanal dünyalarla ilgilidir.
  • Bireyler bu tür ortamlarda arkadaşlarıyla dolaşabilir, yerleri ziyaret edebilir, bir şeyler satın alabilir ve etkinliklere katılabilirler.
  • Örneğin müzisyenler sanal konserler gerçekleştirebilir ve moda şirketleri, insanların avatarlarının Metaverse ortamında giymeleri için sanal giysiler oluşturabilir.

Metaverse sanal dünya ne demek? Birkaç örnek vererek detaylandıralım. Dijital Dünya üzerinden simüle edilmiş bir kafeyi ziyaret ettiğini ve arkadaşlarınızla burada bir e-buluşma yaptığınız, ardından hep birlikte bu Dijital Dünya üzerindeki sanal bir sanat galerisine gittiğini düşünün.

Bu durumu sadece bir oyuncu olarak düşünmeyin, bazı Metaverse’ler, diğerlerinin yanı sıra işbirliği yapmanıza, mal ve hizmet alışverişi yapmanıza ve canlı etkinlikler, canlı konserler gibi etkinliklere katılmanıza olanak tanır.

Hangi Şirketler Metaverse’e Yatırım Yapıyor?

Metaverse tanımını incelediğiniz zaman her şey bir oyun gibi geliyor olsa da, aslında konunun dijital gerçeklik algısı üzerine kurulduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Popüler bir çocuk oyunu olan Roblox’un kendisini bir Metaverse şirketi olarak tanıttığını belirtmekte fayda var.

Çocuk oyunu kelimesini duyduğunuzda, Metaverse’nin dijital bir oyun dünyası olduğu algısına kapılmış olabilirsiniz. Öyleyse durumu biraz daha detaylandırarak açıklayalım. Metaverse, Microsoft, Facebook, Roblox ve Epic Games dâhil olmak üzere birçok teknoloji şirketi tarafından gerçeğe dönüştürülüyor.

Oyuncular kendi farklı dünyalarını yarattıkça, erken Metaverse deneyimi oyunlarda bulunabilir. Epic Games’in Fortnite ile neler başardığını bir düşünün. İnsanların katılması ve bağlantı kurması için konserler düzenlediler.  Meta veri deposunun sınırı yoktur. Bireylerin coğrafya tarafından kısıtlanmayan sonsuz alanlara sahip olduğunu hayal edin.

Facebook ve Microsoft, bu durumda biraz daha farklı strateji izliyorlar. Ofis çalışanlarının sanal gerçeklik ve kulaklık kullanarak iletişim kurmaları için yeni bir yöntem olan Horizon Workroom, yakın zamanda Facebook tarafından tanıtıldı. Kişilerle VR toplantıları yapabilmeniz için sanal bir ofis alanında gerçek zamanlı olarak dolaşan avatarlar vardır.

Öte yandan Microsoft, gerçek dünyanın karma gerçeklik aracılığıyla ilişki kurabileceğimiz bir dijital ikizi oluşturarak iş ve operasyonların yürütülme biçiminde tamamen devrim yapmayı planlıyor.

Zamanla, Metaverse sadece oyunla ilgili bir deneyimin ötesine geçti. Unreal Engine ve Fortnite gibi oyunlar bu ağın ne kadar faydalı olabileceğini gösterdi ve bu nedenle Facebook, Microsoft gibi şirketler bu modeli iş dünyasına entegre etmek için çok fazla para yatırmaya hazırlar.

Metaverse ile Ne Yapabilirsiniz?

Metaverse teknolojisinin kullanılmasıyla kullanıcılar, fiziksel olarak ayrılmış ve yalnızca internet üzerinden bağlı olsalar bile, kullanıcıya orada olma hissi veren sanal gerçeklik gözlüklerini kolayca takabilirler.

Hiçbir sınırlamanın olmadığı Dijital Dünyada, Meta veri tabanındaki her bireyin kendi dijital avatarı olacak ve bu bizim benzerliğimiz olacaktır. Artırılmış ve dijital gerçeklik aracılığıyla Metaverse ile bağlantı kurabileceğiz, ancak aynı zamanda fiziksel alanımızda onun bazı yönleriyle etkileşime geçebileceğiz.

Metaverse‘de aynı anda birden fazla kişiliğe sahip olabilirsiniz ve bunları çeşitli nedenlerle geliştirebilirsiniz. Nadir şeyler toplayabilir, enstrüman çalabilir veya popüler bir spor takımına oyuncu olarak katılabilirsiniz. Karakterlerinizin her biri belirli bir nedenden dolayı oluşturulabilir.

Metaverse’in Geleceği

Gerçek Dünyanın hem bir uzantısı hem de bir birleşimi olan çevrimiçi bir Dünyada okuduğunuzu, çalıştığınızı, etkileşime girdiğinizi, konserlere katıldığınızı, para kazandığınızı ve oyun oynadığınızı hayal edin.

Ayrıca, Metaverse sayesinde müşterilerle toplantılar, dijital eğlence, iş eğitimi ve hatta eğitimin gelecekte çevrimiçi olarak sunulması bekleniyor. Bu nedenle birçok işletme, ağın dünyayı değiştirme yeteneğini göz önünde bulundurarak yatırım yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here