Windows 11

Ne zaman önemli bir işletim sistemi tanıtılsa, bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlardan en unutulmazı birçoğumuzun hatırlayacağı gibi, Bill Gates’in Windows 98’i tanıtırken, Windows 98’in mavi ekrana düşmesiydi. Windows’un bugün geldiği noktaya baktığımızda tabii ki eski Windows sürümleriyle karşılaştırmamız mümkün değil. Yine de eskisi gibi ölümcül hata olarak belirtilen mavi ekran hatasına düşme gibi durumlar olmasa da, yeni bir Windows sürümünün çıkmasından sonra belli başlı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Ayrıca geçmişten günümüze, Windows’un kullanıcı deneyimlerine istinaden yapmış olduğu geri dönüşleri daha çok önemsediğini söyleyebiliriz. Microsoft’un son Windows sürümü olan Windows 11’in performansı, bazı platformlarda şikâyetlere konu oldu. Bunun üzerine Microsoft, Windows 11’in performansının artırılmasıyla ilgili konuyu 2022 yılında ele almayı planladığını söyledi.

Windows 11 Performans Şikayetine Microsoft’un Yaklaşımı

Microsoft’un Windows 11 performansını arttırmasıyla ilgili kararının çıkış noktası Reddit platformu üzerinden oldu. Hepimizin bildiği gibi, Reddit, Conde Nast Digital şirketine ait bir sosyal haber, tartışma sitesi ve burada kullanıcılar birçok tecrübelerini birbirleriyle paylaştıkları gibi, firmalara ait ürünler hakkında da geri bildirimlerde bulunuyorlar. Microsoft geliştirme ekibinin, sorular aldığı bir Reddit gönderisinde, Windows 11’in performansının öneminden bahsetti. Ayrıca şirketin bunu gelecekte nasıl geliştirmeyi planladığını da ele aldı.

Bir kullanıcının “Bana göre Windows 10’da bir UWP XAML sürümüyle değiştirilen her klasik UI öğesi daha yavaşmış gibi geliyor” demesine yanıt olarak geldi. Bu eğilim Windows 11‘de de devam etti ve bu yeni XAML’nin bir özelliği gibi görünüyor. Bu yüksek öncelikli bir konu mu? “ Sorunu üzerine yanıt olarak:

“Performans, 2022’de bizim için bir odak alanı olacak. Bu odağın çoğu, başlangıç/lansman performansına gidecek; ekranda görüntülenen UI öğeleri açısından (çerçeve yüklendikten sonra), ekrana 10k düğmeler koymak gibi şeyler yapmanın ölçeklenebilirliğini test ettik. UI öğelerinin çoğu zaten oldukça hızlı bir şekilde işleniyor, ancak karşılaştığınız belirli UI öğesi ölçeklendirme/yavaşlama sorunları olup olmadığını anlamakta fayda var ve bu belirli senaryoyu inceleyebiliriz.” Şeklinde yanıt geldi.

Microsoft’un Windows İşletim Sisteminin Performansına Verdiği Önem

Görünen o ki, Microsoft sadece Windows 11 değil, ürettiği tüm Windows işletim sistemi versiyonlarındaki performansını yüksek seviyelere ulaşmasına önem veriyor. Reddit ile ilgili farklı bir yorumda bir şirket temsilcisi, performansın işletim sistemi için ne kadar önemli olduğundan ve şirketin bunu ne kadar ciddiye aldığından şu sözlerle bahsetti:

“ Dâhili olarak, 2022’de UX çerçevemizin zamanının bir kısmını mükemmelliğe odaklamak istemenin yanı sıra, bu konuyu daha bütünsel olarak ele almak için yakın zamanda oluşturulmuş özel bir ekibimiz var. Yani burada iyi bir mükemmel hikâyemiz olduğundan emin olmak için toplu olarak yaptığımız birçok şey var. “

Açık konuşmak gerekirse, Microsoft kullanıcılardan geri bildirimleri dinliyor ve önem veriyor. Şirketin Windows 11‘in ömrü boyunca doğru şeyleri yapıp yapmayacağını zaman gösterecek. Kişisel olarak bilgisayarıma yüklediğim Windows 11’de performans açısından herhangi bir sorun yaşamadım fakat her kullanıcını kullanım alışkanlıkları farklı olduğunu, deneyimleri farklı olabiliyor.

Bu yüzden Windows 10’da yaşadığı performans sorununun Windows 11’de de devam ettiğini, bunun sonraki Windows versiyonlarına da etki edeceğini düşünen kullanıcı gibi başka kullanıcılarda olabilir. Bu, durumu yaşayan kullanıcılar, içlerinden birinin bu konuyu gündeme getirmesini beklemiş olabilir ve aslında performans sorunu yaşayanların daha fazla olduğunu sonradan fark edecek olabilirler.

Durumun Windows geliştirme ekibi tarafından tespiti, bunun gerçekten bir performans sorununa yol açıp açmadığı ve bundan ne kadar kullanıcının etkilendiği gibi bir takım faktörlerin ele alınması, bu durum bir sorunsa bir düzeltme güncellemesiyle giderilmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, şirket sorunun yaşanmadığı bir versiyona dönebilmeyi tavsiye etmek yerine, sorunu çözmek için oldukça istekli görünüyor. Bu da yıllardır Dünya’daki büyük bir çoğunluğun bilgisayarında yer alan Windows işletim sistemine sahip kullanıcılar tarafından mutluluk ve umut uyandırıyor. Şirketin bu konudaki yazılarında yer alan ciddiyetini, ilerleyen günlerde somut adımlar attığında görmüş olacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here