mikrodalga nedir

Mikrodalgalar, elektrik ve manyetik alandan oluşan, yüksek frekanslı ve kısa dalga boylu elektromanyetik dalgalardır. Mikrodalga bölgesine ait frekans aralığı 300 MHz -300 GHz arasına, karşılık gelen dalga boyu aralığı ise 1 mm – 1 m arasında değişmektedir. Mikrodalga sinyalleri düz çizgiler halinde yayılır ve troposferden çok az etkilenir.

Mikrodalgalar, radyo dalgaları, ultraviyole radyasyon, X ışınları ve gama ışınları gibi bir elektromanyetik radyasyon türüdür. Elektromanyetik spekturumun televizyon frekansları ile radyo frekansları arasında yer alırlar.

Mikrodalga Tekniğinin Gelişimi

Mikrodalgaların bir diğer önemli uygulaması radardır. “Radar” kelimesi, RAdio Detection And Ranging’in kısaltmasıdır. ikinci dünya savaşı sırasında İngiliz radyo mühendisleri, kısa dalga boylu radyo dalgalarının gemiler ve uçaklar gibi uzak mesafelerdeki nesneleri  radyo dalgalarını atlatarak ve ardından yansımaları oldukça hassas yönlü antenlerle tespit edilme sırasında bulunmuştur. ikinci dünya savaşı sırasında radar kullanımının yaygınlaşması, mikrodalga teknolojisinin hızla gelişmesini sağlamıştır.

Mikrodalga Bandları ve Sinyalleri

 Mikrodalga sinyalleri genellikle üç kategoriye ayrılır:

 • Ultra yüksek frekans (UHF) (0.3-3 GHz);
 • Süper yüksek frekans (SHF) (3-30 GHz); ve
 • son derece yüksek frekans (EHF) (30-300 GHz).

Mikrodalga Frekans Bandları

Mikrodalga frekans bandları 1 GHz ile 100 GHz arasında değişen bir frekans aralığı olarak tanımlanır.  Her biri bir harf ile temsil edilen bir dizi frekans bandında kategorize edilirler.

L Bandı

Frekans Aralığı : 1 ila 2 GHz

Dalga Boyu       : 3 ila 1.5 mm

Uygulama Alanları: Genel uygulama alanlarından bazıları şunlardır: Düşük dünya yörüngesi uyduları, askeri uydular ve mobil iletişim. Ayrıca GPS / GNSS teknolojileri tarafından da kullanılmaktadır.

S Bandı

 Frekans Aralığı : 2 ila 4 GHz

Dalga Boyu       : 1,5 cm ila 7,5 cm

Uygulama Alanları: Bu dalgalar  gemi radarları, haberleşme uyduları, navigasyon, optik iletişim ve kablosuz ağlarda kullanılır.

C bandı

Frekans Aralığı : 4 ila 8 GHz

Dalga Boyu       : 3.75 cm ila 7.5 cm

Uygulama Alanları: Uydu iletişimi, meteoroloji radar sistemleri, WiFi ve ISM Bandları gibi çeşitli uygulama alanlarında kullanılmaktadır.  C bandının, olumsuz hava koşullarında uydu iletişimi için daha iyi performans gösterdiği bilinmektedir.

X Bandı

Frekans Aralığı : 8 ila 12 GHz

Dalga Boyu       : 2,5 cm ila 3,75 cm

Uygulama Alanları: X Bandının kısa dalga boyu, hedef belirleme ve ayırt etme için  yüksek çözünürlükte görüntüleme sağlar. Ayrıca amatör radyo sinyalleri için 10 ila 10.5 GHz ve amatör uydu operasyonları için 10.45 ila 10.5 GHz tahsis etmiştir.

Ku Bandı

Frekans Aralığı : 12 ila 18 GHz

Dalga Boyu       : 2,5 cm ila 1,67 cm

Uygulama Alanları: Bu dalgalar, rüzgarın hızını, şiddetini ve yönünü tespit etmek için enerji değişikliklerini  ölçmek için uydu haberleşmesinde  kullanılır.

K Bandı

Frekans Aralığı : 18 ila 27 GHz

Dalga Boyu       : 1,11 cm ila 1,67 cm

Uygulama Alanları:  Bu bandın bir kısmı mikrodalga alanında ve bir kısmı kızılötesi alanda bulunur. Mikrodalga alanında radar ve uydu uygulamaları için kullanılırken kızılötesi etkisi astronomik gözlemler için kullanılır.

Ka Band

 Frekans Aralığı : 26,5 ila 40 GHz

Dalga Boyu       : 7,5 mm ila 1,11 cm

Uygulama Alanları: Radyo frekanslarının aşırı kalabalıklaşması ve geniş band ihtiyaçlarını karşılamak için uydu iletişiminde kullanılmaktadır.

Q ve V Bandı

Frekans Aralığı : 33  ila 50 GHz

Dalga Boyu       : 9.1 mm ila 6 mm

Uygulama Alanları: Q ve V bandları radyo spektrumunun Son Derece Yüksek Frekans (EHF) alanı dahilinde 33-75 GHz arasındadır. Bu frekanslar temel olarak uydu iletişimi, uzaktan algılama, karasal mikrodalga iletişimi ve radyo astronomi çalışmaları için kullanılmaktadır.

W Bandı

Frekans Aralığı : 75 ila 110 GHz

Dalga Boyu       : 4 mm ila 2,73 mm

Uygulama Alanları: Otomotiv uygulamalarında kısa (milimetre) mesafeleri algılamak için kullanılmaktadır. Örnek fren sistemi ve  park sensörleri vb.

F Bandı

Frekans Aralığı : 3 ila 4 GHz

Dalga Boyu       : 7.5 cm ila cm 10 cm

Mikrodalga Teknolojisinin Avantajları

 •  Mikrodalga frekansları oldukça yüksektir. Bu yüzden iletişim kanalları için oldukça yüksek Bant aralığında büyük Miktarlarda Veri İletebilir.
 • Mikrodalga iletişim sistemleri, kablo hattı teknolojileri gibi diğer veri iletimi türleriyle karşılaştırıldığında daha düşük inşaat maliyetlerine sahiptir.
 • Mikrodalgalar yüksek frekansa sahip olduğu için çok daha az güç gerektirir.
 • Mikrodalga frekanslarında anten boyutunu azaltmaya izin verir. Antenin boyutu, iletilen frekans ile ters orantılı olduğundan, anten boyutu daha küçük olabilir.

Mikrodalga Teknolojisinin Dezavantajları

 • Mikrodalga kulelerin aralarında binalar, tepeler veya ağaçlar gibi engeller olmayan net bir görüş hattı varsa veri alışverişinde bulunmalarıdır.
 • Atmosfer tarafından sinyal emilimi. Mikrodalgalar atmosferik koşullar nedeniyle zayıflama
 • Mikrodalga kuleleri  inşa etmek pahalıdır.

Mikrodalga İletişim Kulesi Nedir?

Mikrodalga bağlantısı, iki konum arasında video, ses veya veri iletmek için mikrodalga frekans aralığında bir radyo dalgası ışını kullanan bir iletişim sistemidir; bunlar sadece birkaç metre veya birkaç mil ile birkaç mil veya kilometre uzakta olabilir.

Mikrodalgalar’ın Uygulama Alanları

Mikrodalga teknolojisi, haberleşme ve ısıtma uygulamaları gibi birçok farklı alanlarda uygulamalarını görmemiz mümkündür. Halk arasında en çok bilinen uygulaması mikrodalga fırınlar olarak aklımızda yer edinmiştir.  Telekomünikasyon iletişiminde çok yaygın kullanılmasında önemi büyüktür.

 • Bir aracın yakınındaki nesnelerin yerlerini ve hareketlerini tespit etmek için araç radar sistemleri
 • Tıp alanında teşhis, görüntüleme ve tedavi uygulamaları için kullanılan çeşitli cihazların tasarımında kullanılmaktadır.
 • Gıda ürünlerindeki bakterileri yok etmek için mikrodalga ısıtması yoluyla gerçekleşir.
 • Endüstriyel uygulamalar için mikrodalga ısıtma veya kurutma işlemi
 • İşlenmiş meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzamasında
 • Uydu televizyonlarında ve telefonlarda
 • Savunma
 • Radar
 • Güvenlik
 • Telekom
 • Gezinme, Konumlandırma ve Ölçüm
 • Küresel Konumlama Sistemi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here