minicas role

Arıtma tesisi ve tarım alanlarında kullanılan Dalgıç pompalarda en çok karşılaştığımız arızalar gövde su kaçağı ve stator sargılarının aşırı derece ısınmasıdır. MiniCAS; Flygt firmasının kendi dalgıç pompa ve mikserler için geliştirdiği sıcaklık ve su sızıntı larını güvenli bir şekilde izlenmesi ve çalıştırılması için geliştirdiği bir güvenlik izleme  rölesidir.
Dalgıç bir pompaya karşı en yaygın tehditlere karşı koruma sağlar. Yüksek sıcaklık ve gövdeye su kaçağı gibi durumlarda alarm vererek motorun kumandasını keser ve pompa durdurulur veya ikaz lambaları  yardımı ile bir uyarı verilir.

Minicas röle dalgıç pompalarda meydana gelebilcek tehlikeleri kullanılan sensörler yardımı ile aşırı sıcaklık ve kaçak arasındaki farkı kolaylıkla tahmin ederek  kullanılan uygulamada kumanda devresini keserek meydana gelebilecek arızalara karşı koruma yapar.

MİCAS UYGULAMALARINDA KULLANILAN YARDIMCI SENSÖRLER
CLS yağ emiş sensörü
FLS   stator gövdelerinde kaçak sensörü
Stator sargılarında sıcaklığı algılamak için sensörler ( PTC )
Patlamaya dayanıklı pompalar için sadece termokupllar ve FLS arasındaki kombinasyonlar kullanılabilir
Minicas röle kullanılan motor uygulamasında  meydana gelen hata çeşitlerine göre alarm verir.
1.AŞIRI SICAKLIK ALARMI

minicas role baglantisi

Minicas röle Pompa daki durumunu kontrol etmek için Motorun ptc Sensörüne düşük voltajlı bir DC sinyali uygular. Röle  normal durum tespit ederse, aşırı gerilim göstergesi kapalı kalır ve aşırı gerilim rölesine enerji verilir ve terminal 1 ve 3 arasındaki kontakları kapatır Aşırı Sıcaklık durumunda, sıcaklık Göstergesi açılır ve sıcaklık Alarm Rölesinin enerjisi kesilir ve  1 ve 3 numaralı terminaller arasındaki kontakları açar ve 1 ve 4 numaralı terminaller arasındaki kontakları kapatır. Meydana gelen arıza giderildiğinde minicas röle resetlenir ve aktif hale gelir.
2.SU SIZDIRMA AlARMI
Minicas rölesi, T 1 ve T2′ deki direnci ölçmek için düşük voltajlı bir AC sinyali kullanarak bir pompa motorundaki nemi algılar. Sızıntı meydana geldiği anda 11 ve 8 numaralı terminaller kontaklarını açarak motor kumandasını keser ve 11 ve 9 numaralı terminaller kontaklarını kapatarak sızdırma alarmı rölesini enerjilendirir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here