Miracast nedir

Miracast, WiFi Direct’in noktadan noktaya, gelişmiş bir sürümüdür ve kullanıcıların video içeriğini mobil cihazlarından bir TV’ye veya ekrana yansıtmaya sağlayan bir çözüm veya standarttır. Bir WiFi erişim noktasının, yönlendiricinin veya ofis ağı entegrasyonunun yakınında olmaya gerek kalmadan iki uyumlu cihaz arasında hem ses hem de video içeriğinin aktarımını kolaylaştırır.

Ekran yansıtma olarak da bilinen Miracast, Wi-Fi ittifakı tarafından tanımlanan kablosuz görüntüleme standartlarından biridir. İki cihazın algılanmasını, bağlanmasını ve birinin ekranını diğerine yansıtmasını sağlayan bir protokoldür. Miracast, Bluetooth’a benzer şekilde Wi-Fi Direct bağlantılarından oluşan ekran görüntülerini kablosuz olarak göndermek için eşler arası bir ağdır. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, akıllı telefon ve genel olarak bu teknolojiyi destekleyebilecek her şeyin içeriğini televizyona veya bilgisayara ekranına yansıtabilirler.

Dizüstü bilgisayarlar, Akıllı TV’ler ve cep telefonları gibi en yeni nesil cihazların çoğu bu teknolojiyi destekleme yeteneğine sahiptir. Cihazlarımız arasında ekran paylaşımı yapabilmek için cihazlarımızda kablosuz bağlantı olması gerekecektir. Bu teknoloji, dünyadaki sayısız modern cihaza özgüdür. Ayrıca 1080p’ye (Full HD) kadar çözünürlükleri ve 5.1 surround sesi desteklediği gibi 4k çözünürlükleri de destekler.

Kablosuz bağlantı aracılığıyla video verileri, günümüzde en yaygın HD video kodlama standardı olan H.264 formatında gönderilir. Avantajlarından biri, Apple’ın AirPlay’i veya Chromecast’in Google Cast’i gibi diğer protokollerin aksine, Miracast platformlar arası bir standart olacak şekilde tasarlanmıştır.

Miracast Nasıl Çalışır?

İki cihaz doğrudan bağlandığında, biri kaynak (iletici cihaz) ve diğeri ekran (içeriği sunan cihaz) rolünü yerine getirir. Miracast ile içeriklerinizi istediğiniz yerde izleyebilirsiniz. Miracast, cihazlar arasında doğrudan iletişime yönelik bir yenilik olan Wi-Fi Direct üzerinden içerik göndererek çalışır ve alışverişi Bluetooth’tan daha yüksek bir hızda gerçekleştirir. Bu teknolojiyi kullanmak, veri gönderiminin Bluetooth’a göre 10 kata kadar daha hızlı olmasını sağlar. Uyumlu bir TV’ye içerik göndermek için; cep telefonu veya bilgisayar ile TV arasında bir Wi-Fi ağı oluşturulur.

İki gadget arasındaki ilişkinin etkili olduğu noktada, esasen gecikme yoktur. Birinin ekranında görülen her şey diğerinde gerçek zamanlı olarak görülebilir. H.264 codec bileşeni ve 5.1 kapsama sesi aracılığıyla Full HD veya daha düşük çözünürlükte video göndermenize olanak tanır. Ayrıca WPA2-PSK şifrelemesini destekler, bu da bir gadget’tan diğerine gönderdiğimiz bilgilerin güvenliğinin sağlanacağı anlamına gelir.

Miracast Kurulumu ve Çalıştırılması

Miracast’ın kurulumu ve çalıştırılması oldukça basittir. Kurulum aşamasına geçmeden önce teyid etmemiz gereken ilk şey, cihazlarımızın bu protokole sahip olduğundan emin olmaktır.

 • Bilgisayarınızın klavyenizden Windows tuşu ve P tuşuna aynı anda basın.

Miracast Kurulumu 1

 • Bilgisayarınız destekleniyorsa, ekranınızı yayınlamak için sağ tarafında aşağıdaki görüntüdeki gibi seçenekler çıkacaktır.

Miracast Kurulumu 2

 • Başlat menüsünden, Ayarla’a tıklayın ve ekran ayarlarına girin.

Miracast Kurulumu 3

 • Cihazınız Miracast‘ı destekliyorsa Çoklu ekranlar altında “Kablosuz bir ekrana bağlanın” mesajını görürsünüz.
 • Bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınız arasında bağlantı kurduktan sonra ekranınıza görüntüyü yansıtabilirsiniz.

Miracast Kurulumu 4

 • Cihazınızdan eylem merkezini açın, alıcı cihazı seçin ve bağlantı sağlayın.

Samsung cihazları için bir örnek verecek olursak;

 • Tek yapmanız gereken yukarıdan aşağıya bildirim paneline kaydırın ve burada ekran yansıtma veya Smart View’i seçeneğini göreceksiniz, üzerine dokunarak etkinleştirin ve bağlanılmasını istediğiniz cihazı seçin.

Smart View

Miracast’ın Avantajları

 • Miracast’ın avantajlarından en önemlisi, noktadan noktaya çalışması nedeniyle, ses ve video sinyal aktarım hızı ağ trafiğinden veya diğer bağlantı sorunlarından etkilenmez.
 • Miracast’ın avantajlarından bir diğeri, hem ses hem de video içeriğinin aktarılmasına izin verir ve H.264 video dosya biçimini destekler. 5.1 kanal surround ses ile birlikte 1080p’ye kadar çözünürlüğü destekler ve WPA2 güvenliği sağlar.
 • Bu teknoloji, TV’ler, video projektörleri, Blu-ray oynatıcılar, ev sineması alıcıları, kablolu/uydu kutuları, medya aktarıcıları, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve daha fazlasını içeren bir dizi cihazda uygulanmaktadır.
 • Akıllı telefonunuz veya tabletiniz, Miracast kullanarak, Blu-ray Disk veya medya oynatıcı ile kullanıldığında, kablosuz olarak gönderir. Oynatıcı ise daha sonra içeriği fiziksel HDMI bir bağlantıyla TV’nize gönderir.
 • Bu ekran yansıtma standardı sayesinde, taşınabilir görüntüleme için bir akıllı telefon veya tabletten TV’ye veya set üstü kutudan tablete veya akıllı telefona video içeriği göndermek gibi cihazlar arasında ses ve video paylaşmanın uygun bir yoludur.
 • Uyumlu bir dizüstü bilgisayar, tablet veya video projektörünüz varsa, büyük ekranda kolayca görüntüleme sağlayabilirsiniz.

Miracast’ın Dezavantajları

 • Google, Pixel Android cihazlarında yerleşik Miracast desteğine sahip değildir, bunun yerine kendi Chromecast platformunu tercih eder. Chromecast, aynı ekran yansıtma özelliği sağlamadığı gibi çevrimiçi erişim gerektirir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here