Mitsubishi Electric’ten Antalya Havaalanı’na Yeni Teknoloji

Mitsubishi Electric firması uçaklara ve uçakların güvenliğini arttırmaya dayalı bir çalışma içerisinde yer alarak; hava limanlarına bu yeni teknolojiyi aktarmaya dayalı faaliyet gösteriyor. Dünyanın her noktasında olduğu gibi Antalya içerisinde de bu gelişmelerin adapte olmasına dair çalışmaları ile göze çarpıyor.

Terminal DopplerLidar Sistemi olarak bilinen bu sistem ile beraber güvenilir uçuşların sağlanması durumu da memnun olabiliyor. 2018 yılı içerisinde bu teslimatın gerçekleştirilmesi ile beraber de işleyişin daha aktif bir biçimde gerçekleştirilmesi durumu da söz konusu olabilmesi durumu da açığa çıkan bir detay olarak adlandırılıyor. Bu yüzden de hava uçuş güvenliğini sağlamak adına etkili bir adım olarak da görülmüştür.

Mitsubishi Electric tarafından ortaya konulan bir teknoloji olarak bilinen Terminal DopplerLidar Sistemi temin eden Fransa’nın en büyük ikinci havalimanı olan Nice Côted’Azur Hava limanı; 2018 yılında kullanmak üzere sözleşmeye imza attı. Aynı zamanda da Japonya’da yer alan Tokyo ve Narita Havalimanları ile beraber de Çin’deki Hong Kong ve Beijing Havalimanları da Mitsubishi Electric tarafından imal edilen bu teknoloji ürününü kullanmaya başladı.

Özellikle Avrupa’da büyük bir pazar meydana getiren Mitsubishi Electric 2021 yılına dek hava limanlarına dair pazarlar içerisinde de 2.5 milyar yen değerinde net bir satış ulaşmayı başararak ciddi bir başarı elde eden teknolojik unsurları da içerebilmektedir.

2015 yılından bu yana aktif olarak çalışma gösteren Mitsubishi Electric, öze teknoloji ile fazlasıyla ilgi çeken bir pozisyonda da yer almaktadır. Terminal DopplerLidar Sistemi olarak bilinen inovatif sistem 2018 yılı içerisinde de Antalya Havalimanı içerisinde faaliyetlerini göstermektedir.

Özellikle denize kıyısı olacak şekilde tasarlanarak faaliyetlerini gösteren havalimanları için çok büyük bir önem arz eden bu teknolojik gelişmeler; sıra dışı olması ve geleneksel sistemlerin dışında yer almasından dolayı da farklı bir uygulama olarak değerlendirilmektedir. Terminal DopplerLidar Sistemi; tüm hava koşullarında tespit yapabilmesi adına da etkin olarak olası kazaların etkili bir biçimde de önüne geçebilmesi aşamasında da ne kadar nitelikli olduğunu da gösterebilmektedir.

Terminal DopplerLidar Sistemi’nin çalışma prensibi de diğer uçuş güvenliğini sağlama üzere programlanmış sistemlerden farklı biçimde işlemektedir. Bu uçuş güvenliğini sağlayan sitemde lazer işlemleri yayılmaktadır. Bu lazer ışınları ile beraber havada bulunan tüm partikül halinde bulunan materyallerin tespit edilmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Geri saçılan ışıklar sayesinde de hem görüş mesafesinde netlik ve artış görülmekle beraber aynı zamanda da rüzgar hızının ölçülmesi durumu da mümkün kılınabiliyor.

Mitsubishi Electric tarafından ortaya konulan bu teknoloji sayesinde de tüm ayrıntılar gözlem kulesinden takip edilerek bu teknolojinin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından onaylandığının da kanıtı niteliğinde yer alması ille adından da söz ettiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here