Mobil işletim sistemi

Mobil işletim sistemi, telefon, tablet gibi mobil cihazların ve giyilebilir teknoloji gibi diğer akıllı cihazların uygulamaları ve diğer programları çalıştırmasını sağlayan yazılımdır. Çoğu mobil işletim sistemi yalnızca belirli donanımlarda çalışır. Örneğin, bir iPhone iOS’ta çalışırken, Google Pixel Android’de çalışır.

Mobil işletim sistemi, akıllı cep telefonlarının tüm fonksiyonlarını aktif bir şekilde yönetebilmesi için kullanıcı dostu arayüze sahip yazılımlardır. Mobil işletim sistemi çeşidi konusunda farklı denemeler olması dolayısıyla fazla sayıda olsa da, piyasaya hâkim olan mobil işletim sistemleri; iOS ve Android’tir. Mobil işletim sistemini 2010 yılının sonlarına doğru çıkararak, bu alanda çok gecikmiş bir adım atan Windows’un Microsoft Phone mobil işletim sistemi ise piyasadaki kullanıcıların çok ufak bir kesimine hitap etmektedir.

Mobil işletim sisteminin sadece kullanıcı dostu arayüzlü olması değil, geliştiriciler tarafından geliştirilebilir olması da farklı bir değerlendirme kriteri olabiliyor. Bu konuda Apple’ın iOS’u sadece kendi ürettiği cihazlarda işletim sistemini bulundurmasıyla daha katı bir duruş sergilerken, Google ve Open Handset Alliance tarafından, geliştirilmekte olan Linux tabanlı Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olmasıyla, geliştiricilere daha çok hitap etmektedir. Özetle kullanıcının akıllı cep telefonu seçimi, piyasanın hâkimi olan iOS ve Android mobil işletim sistemleri yönünde de bir seçim yapması anlamına gelmektedir.

Cep telefonlarının sadece telefon görüşmesi ve ara sıra mesaj göndermek için kullanıldığı yıllar artık geride kaldığı için zamanında Nokia’nın kullandığı Java’da geride kalmış oldu. Mobil işletim sistemleri sayesinde, modern akıllı telefonlar, e-posta göndermemizi, oyun oynamamızı, video izlememizi, sevdiklerimizle görüntülü görüşme yapmamızı ve çok daha fazlasını sağlayan mobil işletim sistemlerine sahiptirler. Mobil işletim sistemi, çoklu görev yönetimini sağlayan, kaynak ve bellek yöneten yazılımlardır. Mobil işletim sistemi çeşitleri şunlardır:

  • Android
  • iOS
  • Bada
  • Blackberry OS
  • Windows işletim sistemi
  • Symbian işletim sistemi
  • Tizen

Galaxy markalı cihazlar gibi çoğu Samsung akıllı telefonu aslında Android’de çalışır. Bada, Samsung geliştiricileri tarafından Tizen projesiyle birleştirildiğinde 2013 yılında durduruldu. Tizen, Samsung Z telefonlar, akıllı saatler, kameralar ve buzdolapları gibi diğer akıllı cihazlarda çalışır.

En büyük iki mobil işletim sistemi, Android ve iOS‘tur. Android, büyük ölçüde HTC, LG, Motorola, Samsung ve çeşitli üreticilerin cihazlarındaki kullanılabilirliğine atfedilen biraz daha geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir. Öte yandan, iOS yalnızca Apple ürünlerinde çalışır.

Mobil İşletim Sistemi Çeşitleri

Firmaların; FuntouchOS, One UI gibi Android işletim sistemi üzerine kurduğu yapılar olsa da bunlar birer işletim sistemi değil, Android işletim sistemine ek özellikler kazandırmak üzere yazılan yazılımlardır. Bu yüzden mobil işletim sistemi çeşitlerinden popüler olanları inceleyelim.

iOS

Apple firmasının geliştirdiği iOS işletim sistemi, iPhone, iPad ve iPod cihazlarını çalıştıran bir işletim sistemidir. Yazılımın özel bir sürümü de, Apple Watch’a güç vermektedir.

iOS, kullanıcının dokunuşuna yanıt veren bir yazılımdır. Bir programı açmak için ekrana dokunmanıza, bir görüntüyü küçültmek veya büyütmek için parmaklarınızı bir araya getirmenize veya sayfaları değiştirmek için parmağınızı ekranda kaydırmanıza olanak tanır.

Apple iOS

Apple iOS‘un üçüncü taraf sistemlerde kullanılmasına izin verilmez, bu nedenle yalnızca Apple tarafından üretilen ürünlerde kullanabilirsiniz. İnternet kullanımı için Safari web tarayıcısı, müzik çalmak için bir iPod uygulaması ve e-postalarınızı yönetmek için Apple’s Mail ile birlikte gelir.

App Store mağazası, iOS işletim sistemi içeren Apple ürünlerinin ortak mağazası olduğu için, ister iPhone ister iPad olsun herhangi bir iOS çalıştıran cihaza doğrudan indirebilirsiniz.

Android

Android işletim sistemi Google’a aittir ve çok çeşitli cihazlarda bulunabilen Linux çekirdeği tarafından desteklenmektedir. Android, geliştiricilerin kilidi açılmış donanımlara erişmelerine ve istedikleri gibi yeni programlar geliştirmelerine olanak tanıyan açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu, telefon için uygulamalar geliştirmek isteyen herkese sınırsız erişim anlamına gelir ve lisanslamaya çok az kısıtlama getirir, böylece kullanıcılar çok sayıda ücretsiz içerikten yararlanır.

Android, geniş bir kullanıcı yelpazesiyle hitap ettiği için, şu anda baskın durumda olan mobil işletim sistemi çeşididir. Android’in en iyi özelliklerinden bazıları, en çok önemsediğiniz içeriğe ve işlevlere daha hızlı, daha kolay erişim sağlayan kullanışlı widget’lar ve uygulamalarla birden çok ana ekranı özelleştirme yeteneğini içerir.

Aynı zamanda programları basitçe kaydırarak kapatma yeteneği sayesinde, çoklu görev için mükemmel bir kapasiteye sahiptir. Son olarak, Apple App Store’un Android eşdeğeri Google Play Store, çoğu tamamen ücretsiz olan milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapmaktadır.

Windows Phone

Microsoft yazılımı, iOS ve Android‘in gerisinde kaldıktan sonra, 2010’un sonlarında cep telefonları için Windows platformunun büyük ölçüde yenilenmiş bir sürümünü yayınladı. Sonuç, kullanıcı deneyimine daha fazla önem verilerek sıfırdan yeniden tasarlanan ve yeniden oluşturulan Windows Phone adlı bir işletim sistemiydi.

Window Phone, ana ekranda her biri kendi amacı ve işlevi olan çıkarılabilir ve değiştirilebilir kareler bölümlerine sahip olan, Metro olarak adlandırılan karo tabanlı arayüzünden tanınabilir.

Window Phone

Ayrıca, tüm uygulamalardaki tüm fotoğrafları veya tüm müzikleri tek bir kitaplıkta gruplandıran, ‘hub’ adı verilen toplayıcılara sahiptir. Bu, Facebook fotoğraflarınızın kamera fotoğraflarınızla ve farklı kaynaklardaki belgelerinizin bir arada gruplandırılmış, erişimi kolay bir şekilde bulunabileceği yer anlamına gelir.

Windows Phone, web’e erişim için Internet Explorer’ın mobil cihazlar için optimize edilmiş bir sürümü ve push destekli güvenli kurumsal e-posta hesaplarını destekleyen Exchange ile birlikte gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here