modbus haberleşme nedir

Modbus 1979 senesinde Modicon( şu anda Schneider Electric olarak faaliyet göstermekte) firması tarafından geliştirilmiştir. O zamanlarki adı ile Modicon firması PLC (Programmable Logic Controller) sektöründeki ilk ve en güçlü imalatçılarından biridir.

Modbus PLC’ler ile kullanılmak üzere geliştirilmiş bir seri haberleşmeprotokolüdür. Modbus, günüzümde halen daha Endüstriyel alandaki otomasyon cihazlarının haberleşmesini sağlamak için kullanılmaktadır.

Modbus, milyonlarca otomasyon cihazında kullanılıyor; Modbus’ın endüstride kullanım alanının bu denli artmış olmasının sebebi basit ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır.

Modbus haberleşme protokolü açık bir protokoldür. Yani üreticiler kendi donanımlarına Modbus inşa etmek istediklerinde bunun için telif hakkı ödemeden ücretsiz bir şekilde bunu gerçekleştirebilirler.

Modbus Haberleşme Şekilleri Nelerdir?

  • Seri haberleşme şekline göre

Modbus RTU

Modbus RTU

Modbus RTU protokolünün endüstride yaygın olarak kullanılmasının sebebi kullanım kolaylığı ve de güvenilirliğidir. Master / slave mimarisine göre düzenlenmiş seri haberleşme protokolleri kullanılır. 2 bitlik veriler halinde gönderilen mesajlarda güvenli bir iletim için 16 bitlik CRC (Cyclic Reduncany Check) (çevrimsel hata denetimi) kullanılır ve bu şekilde basitlik ve güvenilirlik sağlanır. CRC ile gönderilen bütün veriler denetlenir. Genel olarak RS485 haberleşme protokolü kullanılır. 9600 ve 19200 Modbus RTU için veri aktarım hızları olarak belirlenmiştir.

Modbus ASCII

Modbus ağ yapısında verilerin ASCII kodlama sistemine göre 8 bitlik kodlama kullanılır. Modbus ASCII HMI, SCADA, Historian, MES, ERP ve birçok client uygulaması arasında uyumlu cihazlar ile hızlı ve güvenilir bir bağlantı sağlar.

Uyumlu cihazlardan arka arkaya yollanan verilerin herhangi bir hataya neden olmadan iletilmesine olanak sağlaması bu kodlamanın bir avantajıdır. LRC (Longitudial Redundancy Check)(Boyuna Fazlalık Kontrol) hata denetimi kullanılarak 8 bitten fazla verinin gönderilip gönderilmediği kontrol edilir.

Modbus PLUS

Modbus PLUS küresel bir Fieldbus ağına bağlıdır. Kullanım alanı olarak PLC, sürücüler ve birçok çevre birim cihazı sayılabilir. PLUS RS-485 haberleşme protokolü, master / slave yapısına bağlı olarak çalışır ve endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Yüksek hızlı veri iletiminin yanı sıra esnek bir yapıya da sahiptir.

  • İnternet haberleşme şekline göre

Modbus TCP/IP

modbus TCP

Endüstriyede kullanılan (plc, dcs vb) cihazlarının denetimini ve kontrolünü sağlamak için tasarlanmıştır. Basit bir kullanıma sahip bir protokoldür. Klasik internet ağ topolojisine göre bir haberleşme sunar. Bu protokol standart internet kartlarıyla birlikte 100 Mbps hız ile veri aktarımı gerçekleştirir. TCP / IP protokolü sayesinde fazla sayıda bağlantı gerçekleştirebilir. Veri aktarımı, sunucu / istemci cihazlar aralarında bağlantı kurulduktan sonra gerçekleşir. Sistemde birçok istemci veya sunucu olabilir.

İlginizi Çekebilir: OPC Proses Kontrolü Nedir?

Modbus Nerelerde Kullanılır?

Modbus’ın birçok kullanım yeri vardır. Kullanım yerlerini sıralamak gerekirse:

  • İstemci / sunucu sistemleri programlama
  • PLC
  • İnvertör
  • Sürücü
  • Sensörler ve başka çevre elemanlarıyla haberleşme
  • Scada izleme ve kontrollerinde
  • Otomasyon sistemlerinin uzaktan kontrolü

0 ve 1’den oluşan veriler, belirli voltaj değerlerini gösterir.

Modbus endüstriyel haberleşme protokolüne sahip sistemlerde, 1 adet ana(master) ve 247’ye kadar yardımcı(slave) cihazlar bulunabilir. Slave’lerin her bir tanesine bir birim numarası(unit id) verilir. Master cihaz, slave’den gelen bilgiler doğrultusunda diğer bir slave cihazı kontrol edebilir. Modbus RS232; seri haberleşme standardını, seri haberleşme arayüzü ile kullanır. Kısa mesafelerde RS232, uzun mesafelerde ise RS485 seri haberleşme ara yüzü kullanılır. Birbirleri arasında bir köprü oluşturmak istenirse internet bağlantısı eklenerek oluşturulabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here