monofaze ve trifaze

Monofaze Nedir?

Latinceden gelen mono kelimesi bir veya tek anlamını taşımaktadır. Monofaze, evlerde kullandığımız tek faz (220V AC) olarak ifade edilmektedir. Alternatif akım ile birlikte bir faz ve bir nötr hattından meydana gelen elektrik beslemesidir. Ülkemizde 220 volt gerilim tipi olarak bilinmektedir, 50 hz frekansa sahiptir.

Trifaze Nedir?

Tri kelimesi Latinceden gelmektedir ve üç anlamını taşımaktadır. Trifaze, dükkanlarda ve sanayide kullandığımız 3 3 fazlı beslemedir. Ülkemizde 380 volt gerilime sahip sanayi elektriği olarak bilinmektedir.

Trifaze üretim, monofaze üretime benzer. Monofaze sistemlerde manyetik alan içerisinde dönen bir bobin varken, trifaze sitemlerde 3 adet bobin vardır. Bobinler 120 derecelik açı ile birbirlerine yerleştirilmiştir. Tek fazlı sistemlerde güç dalgalı olmasına rağmen, çok fazlı sistemlerde düzgün haldedir. Bu yüzden çok fazlı sitemlerde motorların momenti, tek fazlı sistemlere nazaran daha düzgündür. Trifaze motorlar, monofaze motorlara kıyasla daha basit yapıdadırlar, daha az bakım gerektirirler ve verimleri daha yüksektir.

FAZ NEDİR?

Elektrik iletim hatlarında üzerinde gerilim taşıyan bağımsız enerji dalları faz olarak adlandırılmaktadır. Diğer bir ifadeyle, enerji sistemlerinde, stator üzerinde 120 derecelik açılarla sarılan sargılar, rotorun dönme hareketiyle birlikte oluşan manyetik alanın etkisiyle sargı üzerinde 120 derecelik açı farkıyla elektrik enerjisi oluşturmaktadır.

NÖTR NEDİR?

Elektrik devrelerinin çalışabilmesi için kapalı devre gereklidir. Prizlerde yer alan deliklerden bir tanesi +, diğeri – uçtur. – olarak belirtilen uç nötr olarak adlandırıl maktadır ve akımın dönüş yolunu sağlar.

3 YORUMLAR

  1. […] bizim evde elektrik yok gibi çok fazla karşılaştığımız bir durumdur. Sebebi evinize gelen 3 faz’dan bir veya iki fazın gitmesi durumunda evdeki bazı odalarda elektrik enerjisi olmayabilir. […]

  2. […] evde elektrik yok gibi çok fazla karşılaştığımız bir durumdur. Sebebi evinize gelen 3 faz’dan bir veya iki fazın gitmesi durumunda evdeki bazı odalarda elektrik enerjisi olmayabilir. […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here