Motor faz koruma rölesi elektronik bir cihazdır. Bu röleler, motoru arızaya karşı korumak için özel olarak birleştirilmiş çeşitli koruma özelliklerine sahiptir .

Elektrik tesislerinde meydana gelen Enerji kesilmelerinde, gerilim düşümü ve şebekeden motora gelen (3 faz) fazların sıralarının değişmesi gibi olumsuzlukları bizim her zaman bulunmadığımız bir ortamda bizim yerimize faz kontrol rölesi olumsuzlukları hemen algılayarak motorun kumanda gerilimini keserek motor ve bağlı olan ekipmanlarda meydana gelebilecek hasar ve arızalardan korur. Genellikle 3 fazlı motorlarda daha çok tercih edilirler.

Bazı model ve markalarda PTC giriş’ de bulunur. Eğer motorunuzda PTC çıkışı varsa ( motorun klemens bağlantı kutusunda genellikle ince bir kablo olarak fark edilebilir ) faz korumanın ptc girişine bağlanmaktadır. Motorun aşırı ısındığı zamanda ise hemen kumandayı keserek motorun dahada fazla ısınmasını önler ve motorun sargılarının zarar görmesine engel olur. Eğer motorunuzda ptc çıkışı olmaması durumunda ise motor faz koruma rölesinin ptc giriş uçlarını köprüleyerek rölenin çalışmasını sağlarız.

Bazı makina ve proseslerde motorun ters dönmesi durumunda motor ve ekipmanlara zarar gelebilir. Bu gibi durumlarda motorun ters dönmesinin istenmediği alanlarda önemi çok fazladır. Örn : dalgıç pompa, konveyor hatlarında vs… motor koruma röleleri bir çok farklı alanlarda kullanılır. Asansör, madencilik, HVAC, vinç , vs…

Faz Koruma Rölesinin Bağlantısı Ve Çalışma Prensibi

faz koruma rolesi baglantisi

Motor faz koruma rölesinin  R S T uclarına 3 fazlı enerji geldiği zaman cihaz faz sırasını kontrol eder ve faz sırasının doğru olduğunu algılar ve çıkış verir. Röle üzerindeki led yanar ve cihazın cıkış verdiği anlamına gelir ve no ucuna bağlı olan kontak çeker ve bağlı olduğu ekipmanı enerjileyerek çalışmasını sağlar. Eğer sıralama ters ise NO kontakları çekmez NC kontakları aktif durumda olur. Kontak uçları kuru kontaktır. Ortak ucuna hangi gerilime ait voltaj uygularsak kontak cıkışlarında verdiğimiz gerilim değerinde gerilim çıkışı alırız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here