motor koruma salteri

Motor koruma şalterleri (mkş), motor yol verme uygulamalarında kısa devre ve aşırı akımlara karşı koruyan ve manuel olarak devreyi açma ve kapama işlemi yapabilen üç kutuplu elektromekanik koruma elemanları dır. Motor koruma şalterleri motor güç devrelerine seri olarak bağlanmaktadır.

Motor güç devresinde kısa devre ve motor aşırı akım çektiği zaman kısa (msn) bir sürede devresini açarak meydana gelebilecek hasarlara karşı motoru korumuş olur.

Motor koruma şalteri kullanımıyla beraber termik rölerin kullanımı hızla azalmaktadır. Elektrik panolarında sıkça kullanılmasıyla beraber manyetik koruma olarak kullanılan sigortalara  ihtiyaç duyulmamaktadır. Kısa devre, aşırı yük ve faz hatasına karşı korumayı MKŞ şalterleri yerini almıştır ve bu sayede elektrik panolarında yerden ve malzeme tasarrufu sağlanılmaktadır. Yardımcı açık ve kapalı kontakları ile durum bilgisi alınarak şalterin hangi (on-off) konumda olduğunu uzaktan izleyebiliriz. Motor koruma şalteri manuel açma ve kapama anahtarlama işlemini çevirmeli ve basmalı modeller olarak üretici firmalara göre değişmektedir.

Motor koruma şalteri seçerken uygulamada kullanılacak olan motorun anma gücüne (KW)  göre seçilmelidir. Ayarlanabilen termik ayar sahası ile istenilen akım aralığında ayar yapılabilir. Burada dikkat edilecek nokta ayar sahası manyetik kısa devre ayarı değildir.

Motor koruma şalterlerin  koruma fonksiyonları

Aşırı akım koruması
Kısa devre koruma
Faz kaybı hassasiyeti

Motor koruma şalterlerinin kullanıldığı motor  uygulamaları

  1. Konveyör sistemleri
  2. Havalandırma sistemleri
  3. Kompresör
  4. Küçük makina
  5. Otomatik kumanda sistemleri
  6. Vinç panoları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here