Motorsiklet suruculeri icin gelistirilen dijital zirh

Bosch, iş ortakları Autotalks, Cohda Wireless ve Ducati ile beraber motor sürücüleri için dijital koruyucu zırh geliştirdi. Geliştirdikleri bu teknoloji ile beraber motor kazalarını en aza indirmek ve bu teknoloji sayesinde trafik tıkanıklığını ve sıkışmaları önlemeye yardımcı olacaktır.

Dünyada ve ülkemizde motorsiklet sürüclerine karşı yollarda  pek fazla saygı gösterilmemesinden dolayı motorsiklet sürücüleri trafikte kaza riski taşıyarak motor kullanmakta zorlanmaktadırlar. Motorsikletlerin otomobillere göre  dezavantajı arabalardaki  gibi pek fazla güvenlik önlemleri olmadıklarından dolayı  herhangi bir neden den dolayı meydana gelen bir kazada motor sürücüsü otomobil sürücüsün den daha fazla ölüm ve yaralanma riski taşımaktadır.

Karayollarında bu kazalara sebebiyet veren durumlar ise sürücülerin kavşaklar da birbirlerini farketmemeleri otobüs,kamyon ve tır gibi kör noktalara sahip olan araçların kör nokta alanına giren motor sürülerini farketmesi virajlarda karşıdan gelen sürücünün gelip gelmediğini düşünmeden sollama yapılması gibi bir çok kaza sebeblerini  sayabiliriz.

Geliştirilen bu dijital zırh sayesinde iki aracın bir birlerini görmeden  bir birleri arasında bilgi alış verişi yapmalarına yardımcı oluyor. Dijital zırh teknolojisiMotosikletler ve otomobiller arasında bu veri alışverişinde herkese açık olarak sunulan  WLAN ( yerel ağ ) standardı (ITS G5) kullanılmaktadır.

Araçlar seyir halindeyken karşıdan gelen araç ile arasındaki mesafe 100 metre kadar kapsama alanına yaklaştığı zaman iki araç bir birleri  arasında  Saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede Sürücüler veya araçların sensörleri bir motosikleti görmeden  araçlar arasında  hız, konum ve seyahat yönü hakkında bilgi alışverişinde bulunarak bir motosikletin yaklaştığı konusunda bilgilendirerek sürücüleri uyarır. Uyarılan sürücüler seyir halinde araçlarlar birbirlerini farkederek daha kontollü olarak meydana gelebilecek kazaları önlemiş olurlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here