Yeni Yakıt Hücresi Louis

Gelcek yıllarda elektrikli araç kullanımın artmasıyla beraber ulaşım sektörü en büyük enerji tüketicilerinden biri olacaktır. Elektrikli araçlar, otomobiller, kamyonlar, tekneler ve uçaklar daha yüksek ve güçlü enerji depolamaya ihtiyaç duyacaktır.

Louis’deki Washington Üniversitesi’ndeki McKelvey Mühendislik Okulu’ndaki mühendisler, otomobiller, kamyonlar, uçaklar ve tekneler dahil olmak üzere elektrikli araçlara taşınmayı kolaylaştıracak ve hidrojenden iki kat daha fazla çalışma voltajına sahip doğrudan borohidrit yakıt hücreleri (DBFC) geliştirdi. Yakıt hücresi voltajı iki katına çıkarırken, aynı zamanda daha küçük, hafif ve daha verimli bir yakıt hücresi tasarımı sağlamaktadır.

Bu yeni yakıt hücresi tipleri aküye bağlı elektrikli araçların, su altı araçlarının, dronların ve gelecekte daha düşük maliyetle ve aynı zamanda mevcut pille çalışan elektrikli araçlar için daha fazla mesafe katetmek için güçlenmelerine yardımcı olacak.

Araştırma lideri Vijay Ramani , “Reaktant taşıma mühendisliği yaklaşımı, mevcut bileşenleri kullanırken bu yakıt hücrelerinin performansını önemli ölçüde artırmak için zarif ve kolay bir yol sunuyor. ”

Daha da önemlisi, ekip 1,4 watt veya daha yüksek, geleneksel hidrojen yakıt hücrelerinde elde edilen voltajın 1 watt / cm2’ye yaklaşan iki katı bir çalışma voltajı göstermiştir. Voltajın iki katına çıkarılması, daha küçük, daha hafif, daha verimli bir yakıt hücresi tasarımına izin verir, şu anda ticari olarak kullanılan sıvı yakıt hücreleri bile performans artışlarını görebilir.”

Ramani ekibinde kıdemli bir araştırma bilimcisi olan Shrihari Sankarasubramanian, “Yakıt pili üreticileri genellikle yeni bir malzemeyi benimsemek için önemli sermaye veya çaba harcama konusunda isteksizdir.  Ancak mevcut donanım ve bileşenleri ile aynı veya daha iyi bir iyileştirme elde etmek bir oyun değiştiricidir.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here