Mühendislik Dünyasında Yenilikçi Buluşlar

Günümüzde farklı alanlarda uzmanlaşmış insanların görev yaptığı birçok mühendislik dalı bulunmaktadır. Etrafımızdaki elektrik ile ilgili olan her şeyde elektrik mühendisliğine ait çalışmalar, yapılarla ilgili olan her şeyde inşaat mühendisliği, çevre düzenleme gibi konularda peyzaj mühendisliğine ait çalışmalar yer almaktadır. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere bizler fark etmesek de günlük yaşantımızı oluşturan hemen hemen her şey mühendislik çalışmalarının ürünüdür.

Gerçek şudur ki; mühendislikler, insanlığın evrimine büyük katkı sağlamıştır. Yüzyıllar boyunca mühendislik çalışmaları sonucu yapılan birçok icat sayesinde insanlık oldukça rahat ve yaşam standartlarını üst seviyelere çıkarmıştır. Bu icatlardan bazıları olmasaydı, muhtemelen hala mağaralarda yaşıyor olurduk.

Tarihin Akışını Değiştiren İcatlar

İnsanların tarihler boyunca; mağaralar yerine evlerde yaşamasını, bir yerde kalmak yerine göç etmesini, ağır yükleri kolaylıkla taşımasını, basılı materyallerle iletişim kurmasını sağlayacak irili ufaklı gibi birçok buluş oldu.

İcatlar, insanlığı başarılarını gösterirken bir yandan da insanlığı kaderini değiştirdi. Bu icatlar, ani değişimler sonucu ortaya çıkarken zaman içerisinde de gelişerek devam eden, insanlığın geleceğine yön veren majör katalizörler olmuştur. İnsanlık tarihinin akışını değiştiren; mühendislik dünyasının en yenilikçi ve şaşırtıcı derecede basit icatlarından bazılarını inceleyelim.

Tekerlek ve Dingil

Tekerlek ya da teker olarak bildiğimiz bu icat daire veya çember şeklinde bir yapıda, bir eksen etrafında dönen ve genelde taşımacılıktan kullanılan; dönme hareketi sayesinde insanlara yüzyıllar boyunca kolaylık sağlamış bir araçtır.

İlk tekerlek ile günümüzdeki tekerlek arasında birçok yapısal farklılık olsa da, insanlığın evrimleşmesindeki en büyük adımlardan biridir. Mütevazı tekerlek ve aks olmadan insanlığın nasıl evrimleşeceğini bir hayal edin. Bakıldığı zaman çok küçük bir şey gibi görülebilir fakat tekerleri ve aksları icat eden kişi, bildiğimiz şekliyle modern dünyayı tanımladı.

Tekerlek; insanlığı malları daha uzun mesafelere taşımasını sağladı. Sadece insanların bir noktadan diğer bir noktaya mal taşıması değil, çoğu zamanda insanların bir başka yere toplu olarak göç etmesinde önemli bir role sahiptir.

Kasnaklar

Birçok farklı yapıdaki makinenin temeli oluşturan kasnaklar, ağır nesnelerin kaldırılması söz konusu olduğunda çok değerleridir. Örneğin kasnağın tarihçesine bakıldığında, tahıl çuvallarının kaldırılmasıyla başlayan basit ama önemli bir görevi devam ettirip, günümüzde ise makine gibi ağır nesnelerin kaldırılmasında çok önemli bir rol oynadığını görürüz.

Basit kasnak, motorlardaki fan kayışları da dâhil olmak üzere modern dünyadaki birçok karmaşık makinenin temelidir.

Çelik

İlk olarak M.Ö 6’da yapılan çelik; karbon ve demirin bileşiminden meydana gelen bir alaşımdır. İlk yapılan çelik yapma çabaları çok başarıl olmasa da, 17. Yüzyılda süreçlerin daha iyi anlaşılmasıyla elde edilen ürünler çok daha kaliteli oldu.

Günümüzde çelik, dünya için kritik bir öneme sahiptir. Çünkü görmüş olduğumuz; köprüleri, yüksek binaları ve daha birçok yapıları inşa etmek için çelik kullanılır.

Maxon Valfi

Maxon valfini daha önce duymamış olabilirsiniz. Maxon valfi, mühendislik dünyasının isimsiz kahramanları arasında yer alır ve neredeyse her küresel endüstride kilit bir rol oynar. Maxon valfi, bir güvenlik kapatma valfidir.

Petrol ve gaz endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan Maxon valfi, bir proses adımında güvenlik kapatma vanasına ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılır. Maxon valfleri, onlarca yıldır hayat kurtardı ve üretkenliği arttı, biz her ne kadar ismini duymamış olsak da bu kritik buluş olmadan birçok proseste güvenliği sağlamak mümkün değildir.

Matbaa

Matbaa, tarihte ilk olarak Uzak Doğu’da kullanılmıştır, ardından Rönesans’tan itibaren gelişerek devam etti ve insan gelişiminde de devrim yarattı. Hareketli tip matbaalar kullanımdayken, Gutenberg mekanize matbaa; malzemelerin endüstriyel ölçekte basılmasını sağladı.

Broşür ve kitap basımının çok daha verimli olduğu ve basılı materyallerin çok daha ucuz bir fiyata, daha yaygın bir şekilde dağıtılmasına olanak sağlayan matbaalar sayesinde, basılı kâğıt ve kitapların daha geniş kitlelere ulaşması sağlandı.

Hava Pompası

Hava pompası, havanın pnömatik lastiklere itilmesine olanak sağlamıştır. Sanayi sektöründe sıkça karşımıza çıkan ve vakum pompası olarak da bilinen hava pompası 1650’li yıllarda Otto von Guericke tarafından icat edilmiştir. Vakum pompası, vakumun arkasında kapalı bir alanda yer alan gaz moleküllerini bir kısmını bırakması amacıyla tasarlanmış cihazdır.

Günümüzde birçok farklı çeşidi bulunan vakum pompaları, tarihte önemli bir yere sahiptir çünkü nihayetinde ampulün icadına yol açmıştır.

Yaylar

Yaylar, küçük ve çok basit mühendislik parçalarıdır, ancak birçok ekipman parçasında kritik bir rol oynar. Sarmal bir yay tipik olarak çelikten yapılır. Enerji depolar ve uzatıldığında ya da sıkıştırıldığında, uzunluktaki değişimle doğru orantılı olarak zıt bir kuvvet uygular. Modern yaylar; araçlarda ve tork tornavidası gibi her türlü alette kullanılmaktadır.

Dikkate değer diğer buluş arasında; pistonlu motor, lokomotifler, gemiler ve uçaklar, çarklar, kaldıraçlar ve rampalar gibi nispeten basit buluşlar yer alır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here