NAMUR, esas olarak yakınlık ve limit anahtarlama cihazlarında kullanılan bir sinyal standardıdır. Anahtarın kapalı ve açık durumuna bağlı olarak bir akım sinyali verir. Genellikle patlayıcı ortamlarda kullanılır.

NAMUR sensörü Almanca “Kimya endüstrisinde ölçüm ve kontrol teknolojisi derneği” açılımının baş harflerinden oluşan ve özellikle patlayıcı ve kimyasal malzeme imalatçılarına yönelik üretilmiştir. Asıl amacı çıkış sinyalinin iletilmesi ve değerlendirilmesi için muhakkak başka bir elektronik üniteye ihtiyaç duyan yaklaşım (proximity) sensörleridir. NAMUR sensörüne ihtiyaç duymanızın farklı nedenleri olabilir.

Namur Çıkış Sensörünü Neden Kullanıyoruz?

NAMUR çıkış sensörleri için standartlar EN 60947-5-6: 2000 ve IEC 60947-5-6: 1999’dur. Özel güvenlik önlemlerinin gerekli olduğu kurulumlarda bir NAMUR çıkış sensörü gereklidir. NAMUR sensörü, anahtar durumuna bağlı olarak iki farklı sinyal seviyesi sağlayan güçlendirilmemiş bir sensördür. Bu sinyal seviyeleri düşük seviyeli akımdır. Bu akım ile seviyelerini okumak için bir mantık arayüz devresi, kontrolör, PLC, DCS veya kendinden güvenlikli bariyer gereklidir.

namur sensör plc

NAMUR çıkış sensörü açık veya kapalı konumda olabilir. Ama genellikle kapalı konumdadır. Bu çıkış katı durumdur, bu nedenle açık veya kapalı olsun, çıkışta bir miktar akım seviyesi olacaktır. Bir NAMUR çıkış sensörü veri sayfasına baktığınızda, nominal voltaj 8,2 V , yük 1 k ohm ve algılanan <1 mA ve algılanmayan > 2,2 mA olmalıdır.

Düşük akım anahtarlama seviyesi nedeniyle, NAMUR için özel olarak tasarlanmış bir amplifikatöre veya bir girişe ihtiyacınız olacaktır. Sensör bir dizi gerilimi 7 VDC ila 12 VDC veya 5 VDC ila 25 VDC işleyebilse de, voltaj seviyesi yük olarak 1k ohm dirençle 8,2 VDC’de olmalıdır.

Yakınlık sensörleri ve enkoderler NAMUR çıkışına sahip olabilir. NAMUR çıkışına sahip spesifik yakınlık sensörlerinden bazıları kapasitif, endüktif, manyetik ve fotoelektrik sensörlerdir. Uygulamaya bağlı olarak, hedefinizi tespit etmek için bu ürünlerden herhangi birine ihtiyacınız olabilir, ancak NAMUR standartlarını karşılarlarsa çıktı aynı olacaktır.

NAMUR sensörü iç güvenlik onaylarına sahip NAMUR çıktı ürünleri, Sınıf I, II, III gibi tehlikeli sınıflandırılmış konumlara kurulmaktadır.

Namur çıkış sensörü önleme, iç güvenlik için koruma ilkesidir. Akımı, tehlikeli ortamlarda tutuşmaya neden olmayacak şekilde sınırlar. Diğer koruma yöntemleri muhafaza eder ve onları  patlamaya dayanıklı veya aleve dayanıklı muhafaza ve ayrıştırmasıdır. Kendinden güvenlikli olmanın avantajları vardır: özel bir kablo gerekmez veya pahalı patlamaya dayanıklı kablo borusu yoktur. Personel için oldukça güvenlidir ve tüm alan sınıflandırmaları için uygundur.

NAMUR çıkışının da arıza güvenliği olan ve SIL3 derecesine uygun amplifikatörlü sahip versiyonları mevcuttur. Kişisel güvenliğe ihtiyaç duyulursa devreye girmektedir. Arıza emniyetli çıkış, arıza olması durumunda çıkışın bir problem algılamasını ve sadece güvenli modda arızalanmasını sağlar. Bu arıza korumalı sensör ve amplifikatörle, bu “sistem” SIL3’e sahip olacaktır. Bu NAMUR arıza korumalı çıkış ile, arıza korumalı nominal giriş veya amplifikatöre de ihtiyacınız olacaktır. Bu amplifikatör, kişisel güvenlik ve gaz, toz veya fiberler için sınıflandırılmış tehlikeli konumlar için çift dereceli olabilir.

Kendiliğinden arıza korumalı uygun bariyere sahip arıza korumalı NAMUR versiyonu ile, hem patlama tehlikesi hem de kişisel güvenlik koruması sağlamaktadır. NAMUR çıkış ürünleri kodlayıcılar ve yakınlık sensörleri dahil olmak üzere, patlayıcı gaz, toz veya lif bulunan sınıflandırılmış tehlikeli konum alanlarında kullanılır. Arıza emniyetli NAMUR çıkış sensörü, ekipmanın yakınında veya yakınında çalışırken personeli korumak için kişisel güvenlik tehlikesi bulunan yerlerde kullanılır.

NAMUR Sensörü Onay Türleri

  • ATEX
  • FM
  • UL
  • IEC
  • CENELEC
  • TUV
  • PTB
  • CSA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here