NanoCell Ekran Nedir

NanoCell, LG’nin yeni TV’lerinin çoğunda bulunan yeni ekran paneli teknolojisinin adıdır. LG NanoCell TV‘ler, geleneksel ışık yayan diyot (LED) ve sıvı kristal ekranlı (LCD) TV’lere çok benzer. Nanocell ekran, arkadan aydınlatma ve diğer 4K televizyonlarla aynı çözünürlüğe sahip olmak üzere diğer ekran türleriyle bazı ortak noktalar içeriyorlar.

Nanocell teknolojisi ile çok daha gerçekçi bir görselliğin keyfini çıkarabileceksiniz. LG televizyonlarının Nanocell teknolojisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz.

Modern LCD televizyonlarda, IPS ve Dikey Hizalama (VA) olmak üzere iki tip panel vardır. Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var. Bir IPS paneli geniş görüntüleme açısı sağlar fakat doğal kontrast aranı düşüktür. VA paneli mükemmel bir doğal kontrast oranına sahiptir, ancak görüş açısı dardır. LG Nanocell TV’lerde ise sadece nanoparçacık katmanı değil, bunun yanı sıra Düzlem İçi Geçiş (IPS) ekran paneli bulunur.

NanoCell TV, ekranın arkasında bulunan nanoparçacıkları sayesinde inanılmaz renk doğruluğu sunarken, sahip olduğu IPS ekran paneli sayesinde geniş izleme açıları sunar. NanoCell TV’ler hem 4K hem de 8K çözünürlükte satılıyor. Şirket, NanoCell teknolojisinde, renk çıktısını saflaştırmak için bir nanoparçacık katmanı kullanıyor. Tüm ekranın arkasını kaplayan bu nanoparçacıklar, belirli dalga boylarını emerek, donuk renk tonlarını giderirler. Özetle NanoCell, ekran üzerinde yalnızca en saf renkler görüntüleyerek, daha gerçekçi ve canlı bir resim elde edilmesini sağlayan bir teknolojidir.

LG NanoCell TV‘lerde bulunan, nanoparçacık katmanı doğru renkler üretilmesini sağlarken, IPS paneli mükemmel izleme açıları elde edilmesini sağlar. Bu iki şey, NanoCell TV‘leri piyasadaki diğer televizyonlardan farklı kılar. Ayrıca IPS panellerin kontrast oranı zayıf olduğu için, LG, daha derin siyah seviyeler ve gelişmiş bir kontrast oranı sunmak için bazı NanoCell TV modellerinde tam dizi yerel karartma (FALD) kullanır.

Ancak, FALD en üst düzey TV modelleriyle sınırlı olduğu için diğer NanoCell TV’ler ya yazılım tabanlı bir kontrast geliştirme çözümü vardır. FALD karartma olmayan NanoCell TV’lerde, kenardan aydınlatmalı yerel karartma kullanır veya hiç karartma yapmaz. Ancak bu çözümlerin hiçbiri ne yazık ki, FALD kadar etkili değildir.

Nanocell Ekran Nasıl Çalışır?

NanoCell Ekran, LCD’nin sunduğu resim kalitesini artırmak için ‘nano’ (son derece küçük) parçacıkları kullanan son teknoloji bir ekran teknolojisidir. NanoCell, zengin, güzel kırmızılar, maviler ve yeşiller sunmak için ışığı filtreler ve tam olarak yönetmenin amaçladığı gibi bir izleme deneyimi sunar.

Yaklaşık bir nanometre boyutunda parçacıklar kullanan ekran, ultra saf renkler sunmak için gereksiz ışık dalgalarını emer.

Bu ışık emme yeteneği, setlerin renkleri inanılmaz derecede hassas bir şekilde filtreleyebileceği ve sarı veya turuncu gibi diğer renkler tarafından renklendirilmemiş kırmızılar sunabileceği anlamına gelir. Bu, renklerin herhangi bir solma veya kararsızlık (bazı geleneksel setlerde ortak olan sorunlar) olmadan ekrana yansıdığı anlamına gelir.

NanoCell TV’lerin Avantajları

Teknoloji hakkında yeterince bilgi sahibi olduysanız ve NanoCell TV satın almayı düşünüyorsanız, bir de NanoCell TV’nin avantajlarını incelemelisiniz.

  • NanoCell TV, parlak, canlı ve doğru renkler sağlayarak diğer LED TV’lerden daha iyi görüntü kalitesi sunar.
  • NanoCell TV sağladığı doğru renkleri sayesinde keskin ve ayrıntılı bir görüntü sağlar.
  • NanoCell TV’lerin fiyatları orta seviyedir. Fiyatı, bir OLED TV ile karşılaştırıldığında yaklaşık yarısı kadar olduğu görülür.
  • NanoCell TV’ler, geleneksel LCD ekranlar gibi solmaz.
  • NanoCell TV’lerde geniş açılı izleme oldukça fazladır. 178 dereceye kadar açılardan izlenebilir.
  • NanoCell TV’ler, çok uzun süre hep aynı kalan bir görüntüde bırakılsa bile yanma sorunu yaşamazlar.

NanoCell TV’lerin Dezavantajları

Her teknolojinin avantajları olduğu gibi, NanoCell TV’lerin de dezavantajları vardır. Bu yüzden NanoCell ekrana sahip bir televizyon almadan önce, NanoCell TV’lerin dezavantajlarına da mutlaka göz atmalısınız.

  • NanoCell TV’ler hala arkadan aydınlatmalı LCD’lerdir. Yani OLED’lerdeki renk doğruluğu ve görüntü kalitesi NanoCell TV’lerde tam olarak yoktur.
  • Siyahlar, NanoCell ekranlarında OLED TV’lerdeki kadar koyu değildir.
  • NanoCell TV’lerin güç tüketimi, OLED TV’lere göre daha yüksektir.

NanoCell TV vs QLED TV

QLED TV’ler de NanoCell TV’lerin aksine, ekranın renklerini ve parlaklığını iyileştirmek için kuantum noktaları veya nanokristaller katmanı kullanır. QLED TV’ler, diğer TV teknolojileriyle kıyaslandığında, canlı ve önemli ölçüde arttırılmış görüntüler sunabilirler. NanoCell teknolojisi kuantum noktasından farklı olsa da sonuç hemen hemen aynıdır.

Fakat QLED TV’leri kontrast noktasında daha iyi yapan bir sebep vardır. QLED TV’lerde çoğunlukla VA panelleri kullanılır. Bu da, QLED TV’lerin doğal kontrast oranının genellikle NanoCell TV’lerden daha iyi olmasını sağlar. NanoCell TV’leri, QLED TV’lerden daha iyi yapan nokta ise IPS panellerine sahip olmasıdır. IPS panel sayesinde, mükemmel görüş açıları elde edilebilir.

QLED TV ve NanoCell TV arasında bir tercih yapmayı düşünüyorsanız, sizin için kontrast oranının mı yoksa izleme açısının da mı önemli olduğuna karar vermenizde fayda vardır. Bu durumların hangisinin sizin için önemli olduğuna karar verdikten sonra, diğer TV özelliklerine bakarak, karar verebilirsiniz.

NanoCell TV Almalı Mıyım?

NanoCell TV’lerin avantajları oldukça fazla olmasına rağmen OLED teknolojisine göre bazı dezavantajlarını yukarıdaki başlıklardaki incelemelerimizde görebiliyoruz. Fakat fiyat olarak OLED TV’lerin yaklaşık yarısı kadar bir fiyata sahip olduğunu düşünürsek ve OLED TV’lere çok paralar vermek istemiyorsanız, mutlaka tercih etmeniz gereken bir teknolojidir diyebiliriz.

Nanocell teknolojisine adını veren LG, İngiltere pazarının önde gelen TV markalarından biridir. Birleşik Krallıkta yapılan bir anket, ülkede yaklaşık 11 milyon insanın bir LG televizyonu olduğunu gösterdi. LG’nin akıllı televizyonlarına dâhil ettiği webOS platformu en iyilerden biri olarak kabul edildiğini de göz önünde bulundurursak, LG’nin Nanocell teknolojisine ait bir TV’yi satın almak için bir neden daha görebiliriz.

Yazımızın içeriğinde yer alan bir üst başlığımızda NanoCell TV ile QLED TV karşılaştırmasını kısaca yaptık. Bunun nedeni, eğer bir NanoCell TV satın almayı düşünüyorsanız, tavsiyemiz aynı anda Samsung’un QLED TV’lerine de göz atmanızı tavsiye etmemizdir.

Şüphesiz ki, her teknolojinin kendine göre avantajları ve dezavantajları olmaktadır. Bu yüzden, bütçenizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınıza en uygun TV’yi seçmenizi tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here