Nanoleaf, daha çok güzel ışık panelleriyle bilinen bir firma, ancak marka ilk kez akıllı ampul üreterek, Philips Hue‘ye uygun fiyatlı bir alternatif oldu. Nanoleaf Lines özelleştirilebilir akıllı ışık çubuklarını incelemek isterseniz, diğer yazımızı okumanızı tavsiye ediyor, Nanoleaf Essentials A19 akıllı ampul ürününü incelemeye başlıyoruz.

Nanoleaf Essentials A19 akıllı ampul, normal düz dome difüzörden uzaklaşmakla kalmaz, aynı zamanda 2.700-6.500 Kelvin beyaz renk sıcaklık aralığı ile 16 milyon inanılmaz rengi destekler. 1.100 lümene ulaşarak bazı rakiplerini geride bırakarak bugün mevcut olan en parlaklardan biri haline getiriyor.

Nanoleaf Essentials A19 akıllı ampulü diğerlerinden ayıran tek özellik görünümü ve parlaklığı değildir. Bu akıllı ampul, hem Thread hem de Bluetooth bağlantısı ile gelen türünün ilk örneğidir. Bu, Essentials ampulünün hub olmadan herhangi bir Thread özellikli akıllı cihazla birlikte kullanılabileceği ve bunlardan birini kullanmıyorsanız ampullerin Bluetooth üzerinden çalışacağı ve onlara daha geniş ve geleceğe daha dayanıklı bir çekicilik kazandıracağı anlamına gelir.

Nanoleaf Essentials A19 E27 Akıllı Ampul Özellikleri

Nanoleaf, Essentials serisini 2020’de duyurdu, Mart 2021’den itibaren de, şu anda ampul ve bir ışık şeridi içeren Essentials serisi, doğrudan Nanoleaf’ten, Apple’dan ve Dünyanın dört bir yanındaki diğer birçok büyük perakendeciden satın alınabilir. Apple Türkiye sitesinde henüz bulunmayan bu ürünün ülkemizde henüz bulunmasa da, yakında Apple ABD’deki fiyatı olan 20$ üzerinden, Apple Türkiye’ye web sitesine de geleceği düşünülüyor.

Tasarım

  • Eşsiz eşkenar dörtgen şekli
  • Kapatıldığında bile harika görünüyor
  • E27 ve B22 bağlantı parçaları mevcuttur

Nanoleaf Essentials akıllı ampul, bir aydınlatma armatüründen çok, Nanoleaf’in tasarım etiğine çok uygun bir şekilde, bir golf topuna benziyor. Geometrik kubbesi, birkaç kenarı olan üçgen ve beşgen yüzlerin birleşiminden oluşan bir eşkenar dörtgendir.

Nanoleaf Essentials akıllı ampul

Bunun dışında Nanoleaf Essentials akıllı ampul, 6 cm x 11 cm boyutlarıyla diğer standart ampullere benziyor.

Kurulum ve Uygulama

  • Kolay kurulum
  • HomeKit ve Google Asistan ile çalışır
  • En iyi uygulama tasarımı değil

Nanoleaf Essentials akıllı ampulünün kurulumu oldukça basittir. Sadece kutusundan çıkarın, bir lambaya vidalayın, üründeki veya kutunun içindeki karttan QR kodunu tarayın ve işiniz bitti. Ampul, çok fazla düşünmenize gerek kalmadan en iyi bağlantı yönteminin ne olduğuna otomatik olarak karar verir.

Bir Apple HomePod mini tanırsa, hızlı bir şekilde kilitlenir ve ek adım atmadan hemen kurarsınız. Nanoleaf Essentials akıllı ampulünü kullanmak için bir HomePod Mini’ye ihtiyacınız yok. Bir iPhone kullanıcısıysanız, HomeKit ampulü akıllı cihaz koleksiyonunuza eklerken, Google Home uygulaması Android kullanıcıları için işlem yapar, her ikisi de Bluetooth üzerinden çalışır.

Hâlihazırda bir Nanoleaf Essentials aksesuarı kurduysanız ve ardından bir HomePod mini aldıysanız, yeniden bağlanmanıza gerek kalmadan iletişimini otomatik olarak Apple akıllı hoparlöre (veya başka herhangi bir Thread özellikli cihaza) kaydırır.

Nanoleaf Essentials akıllı ampul, Thread aracılığıyla bağlandığında, hem çok hızlı çalışır hem de komutlara anında yanıt verir. Bununla birlikte, bir Bluetooth bağlantısı üzerinde yapılan testlerde çok önemli olmayan bir gecikme vardır. Aynı odada veya kapsama alanında olmanız koşuluyla bir komutun alınması birkaç saniyeden fazla sürmez.

Hem Siri hem de Google Asistan, Nanoleaf Essentials akıllı ampulü, sesli komutlarla kontrol etmek için kullanılabilir, ancak Alexa desteği yoktur.

Nanoleaf uygulaması

Nanoleaf uygulaması, ışık panelleri için harika olsa da, Essentials serisi için kullanıcı dostu değildir. Nanoleaf kitaplığında bulunan birkaç tanımlı sahneyi indirememek can sıkıcı olsa da, belirli bir sahneyi indirmeden önce ampulde ön izlemesi yapılan ışıkları izlemek çok eğlencelidir.

Uygulama üzerinden kendi sahneleriniz oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Uygulamadaki bir renk paleti, tercih ettiğiniz rengi seçmenizi veya beyaz ışığı farklı tonlarda ayarlamanızı kolaylaştırır. Akıllı ışıklarda yaygın olmayan bir özellik de, tam olarak ne istediğinizi biliyorsanız, belirli bir RGB değeri bile ayarlayabilmenizdir.

Nanoleaf uygulaması-2

Uygulama ayrıca parlaklığı ayarlamanıza, sahneleri değiştirmenize ve ışıklar için bir ritim belirlemenize olanak tanır. Nanoleaf Essentials akıllı ampul özelliklerinden en iyisi de, sabah ve akşam için sıcak tonlara ve öğleden sonra için daha soğuk beyaza geçerek zihni sakinleştirmek veya enerji vermek için gün boyunca ışığın renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlamasıdır.

Özellikler ve İşlevsellik

  • 16 milyon rengi destekler
  • Ekran yansıtma
  • Akıllı bir ampul için oldukça parlak

Nanoleaf Essentials akıllı ampul maksimum 1.100 lümen için derecelendirilmiştir ve bu da onu 800 lümenin üzerinde ortalama parlaklık ile piyasadaki en parlak akıllı ışıklardan biri yapar. Nanoleaf Essentials akıllı ampul, bazı eski Philip Hue lambaları dâhil olmak üzere farklı marka birçok akıllı ampulü parlaklıkta geride bırakıyor. Nanoleaf Essentials akıllı ampulü parlaklıkta geride bırakan tek ampul, 1.600 lümen ile derecelendirilmiş en yeni beyaz Philips Hue ışığıdır.

Bununla birlikte, ışığı beyazdan renkliye değiştirdiğinizde parlaklık önemli ölçüde düşer, ancak bu Nanoleaf’e özgü bir durum değildir, diğer renkli akıllı ampuller de aynı şekilde davranır.

Uygulamada Nanoleaf’in kendi Sirkadiyen Aydınlatma özelliğini kullanabilseniz de, Essentials ampulü şu anda HomeKit Uyarlanabilir Aydınlatma seçeneğini desteklememektedir. Bu, gün boyunca beyaz ışığın renk sıcaklığını bulunduğunuz yerdeki gün ışığına uyacak şekilde otomatik olarak değiştirir. Ancak, aksesuarı kontrol etmek için HomeKit’i her kullandığınızda Nanoleaf’in Sirkadiyen Aydınlatma özelliği devre dışı kalır, dolayısıyla Nanoleaf uygulamasında tekrar açmanız gerekir.

Nanoleaf Essentials akıllı ampul, tüm akıllı ampuller arasında en iyi karartma özelliğine sahip olanıdır. Diğerleri sadece belirli bir noktaya kadar kararırken, Nanoleaf tamamen sıfıra iner.

Nanoleaf Essentials akıllı ampul, piyasaya sürüldüğünde, ampulün Mac ve Windows ekranlarının renklerini yansıtma yeteneğine sahip olacağını söyledi, ancak bu özellik, cihazın piyasaya çıkmasından aylar sonra kullanıma sunuldu. Ancak çalışması için Nanoleaf masaüstü uygulamasını indirmeniz ve ampulü, monitörünüzü yansıtmasını istediğiniz sürece çalışır durumda tutmanız gerekecek. Bu nedenle, ampulü TV’nize yansıtmanın tek yolu, televizyonunuza bir medya hizmeti vermektir.

Sonuç

Nanoleaf Essentials akıllı ampul, iyi göründüğü kadar elektrik faturanızı da arttırmayacak önerebileceğimiz bir akıllı ampuldür. Ayrıca, yerleşik Thread desteği ile bu, bir hub’a ihtiyaç duymadan herhangi bir Thread özellikli cihazla kolayca kullanılabilen, böylece akıllı ev kurulumunuzu kolaylaştıran, geleceğe yönelik bir akıllı ampuldür. Bluetooth bağlantısı Thread kadar hızlı olmayabilir, ancak bu ampulün hatası değil, kablosuz protokolün kendi hatasıdır.

Uygulamada mevcut olan sirkadiyen ritim ve varsayılanlardan herhangi birini beğenmediyseniz, kendiniz ayarlayabileceğiniz birçok özel Sahne ile özelliklerle doludur. Nanoleaf Essentials akıllı ampulün tam potansiyelini ortaya çıkarmak için Thread bağlantısına ihtiyaç olsa da, Bluetooth bağlantısında denemek de buna değer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here