5G Bağlantısı

Nesnelerin interneti(IoT) parçası olan cihaz sayısı hızla artmaya devam ediyor, 2023’ün sonuna kadar 3,2 milyara kadar cihazın IoT’nin bir parçası olması bekleniyor. Bağlı cihaz sayısının artmasının sayısız nedeni olsa da, 5G iletişim teknolojisinin uzun zamandır beklenen entegrasyonunun bu artışta etkisi olacağına dair çok az şüphe var. 5G, yalnızca mevcut 4G standardının yerini almakla kalmayıp aynı zamanda norm haline geldiğinden, şirketlerin ve üreticilerin, IoT’ye özgü cihazlarını ve sensörlerini tasarlarken, test ederken ve başlatırken bu yeni nesil bağlanabilirliği dikkate almaları için tanımlanmış bir ihtiyaç vardır.

5G teknolojisi, 4G’den her zaman bir adım daha önde olan mantıklı bir bağlantı seçimidir. Nesnelerin internetine (IoT) olan talep artmaya devam ettikçe, hızlı iletişim, düşük gecikme, sorunsuz veri aktarımına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlara da daha yüksek verim sağlayabilecek, 5G kablosuz teknolojisi yanıt verebilmektedir. 5G teknolojisi, henüz bireysel kullanımlarda çok fazla yaygınlaşmasa da, 5G’nin endüstriyel ortamda faydaları, endüstriyel ortamda kilit rol oynaması sebebiyle oyunun kurallarını değiştirecektir. Özetle, 5G’nin topluma entegrasyonu, dijital geleceğimizde bir sonraki adım olacaktır.

Bilim kurgudan iş odaklı gerçeğe geçiş, talebi ve kelimenin tam anlamıyla milyarlarca bağlı cihazı destekleyebilecek bir altyapıya sahip olmalıdır. İşte burada 5G devreye giriyor. IoT’nin vaadini 5G’nin gerçek yetenekleriyle birleştirdiğinizde, büyük miktarda veriyi çok yüksek bir hızda aktarabilen süper güçlü bir teknoloji ekosistemine sahip olursunuz.

IoT iletişimindeki ve sensör minyatürleştirmelerindeki gelişmeleri bir araya getirin, ardından yüzlerce sayısız sensörden gelen veriler, bilgi toplamak ve eyleme geçirilebilir içgörüler sağlamak için kullanılabilir. Bu bilgiler, ne kadar büyük olursa olsun, 5G bağlantısı ile olağanüstü hızlı oranlarda iletilebilir ve işlenebilir.

Daha Hızlı Bağlantı Belirgin Gelecek

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada bu yılın sonuna kadar 5G bağlantılı yaklaşık 438 milyon cihaz olacak. Bu, 5G’nin IoT’yi bir sonraki seviyeye taşıyan kilit unsur olmasının temel bir nedenidir.

Hepimizin bildiği gibi, bağlanabilirlik sadece internete erişim sağlamanın ötesine geçerek dijital dünyanın yapı taşları olan karmaşık mimarileri uygulamaya geçirdi. Örneğin akıllı şehirler, arabalardan, evlere, elektrik şebekelerinden,  çöp toplama sistemlerine kadar her şeyi nesnelerin interneti (IoT) ile bağlama yeteneğine sahiptirler.

10 Gbps’ye (4G’den 100 kat daha hızlı) varan hızlara ulaşan 5G bağlantısı ile teknoloji toplumumuzun taleplerine daha uygun bir ağ sunabilir. İster akıllı telefonunuzda bir film izliyor olun ister akıllı arabanızı sürüyor olun, mevcut 4G ağlarında gerekli bağlantı seviyeleri her zaman yeterli değildir. 5G hem bu sorunları çözebilir hem de tüketicilerin beklediği hızları sağlayabilir.

5G ve IoT: Güçlü Bir Kombinasyon

Şirketler, 5G teknolojisini entegre etmek için çabalarken, bağlanacak tüm cihazların onun güçlü yönlerinden tam olarak yararlanacak şekilde tasarlanması gerekliliğini biliyorlar. IoT’un hazır cihazların bugüne kadarki ticari başarısı, diğer cihazlarla (akıllı telefonlar, tabletler, ev hub’ları, sesli kullanıcı arayüzleri vb.) ne kadar iyi iletişim kurduklarına bağlı olmuştur.

Çok basit bir düzeyde, internete bağlı olan her şey; internet hızı, düşük gecikme süresi ve geniş bant genişliği üzerine kurulmalıdır. 5G, milyarlarca bağlı cihazın şirketlerin ve dernek müşterilerinin istediklerini sağlamak için birlikte çalışabildiği devasa bir IoT ekosisteminde istikrarlı ve güvenli bağlantılar sağlayan katalizör olabilir.

5G ve Endüstriyel IoT

2020’deki karantinalar, her iş sektörünü nasıl iletişim kurduklarına ve daha da önemlisi gerekli dijital dönüşüm yolculuğunun neresinde olduklarına bakmaya zorladı. Pandemi, yalnızca ticari anlamda yıkıcı olmadı, aynı zamanda artan IoT benimsenmesi için bir katalizör oldu.

Dijital ikizler ve yapay zeka gibi yeniliklerin IoT’ne özgü çözümlere yapılan yatırımlar artırken, birçok şirket, daha fazla dijital çözümü entegre etmeyi planladı. Endüstriyel Nesnelerin İnternetinin (IIoT) 2025 yılına kadar 22 milyar cihaz içermesi bekleniyor ve bu da yüzde 107’lik bir yıllık büyüme oranını temsil ediyor.

Daha yaygın olarak Endüstri 4.0 olarak adlandırılan IIOT, geleceğin fabrikası olacak. Daha bütünsel ve daha iyi bağlantılı bir sistem oluşturmak için akıllı dijital teknoloji, makine öğrenimi ve büyük veri kullanarak akıllı üretimi fiziksel üretim ve operasyonlarla uyumlu hale gelecek. Endüstriyel ekosistemin oluşturulması için, fabrikanın doğru bağlantıya ihtiyacı olacak.

5G teknoloji sağlayıcısı Qualcomm, tüm bunları dikkate alarak, Endüstriyel IoT uygulamaları için optimize edilmiş ve 5G bağlantısı ile donatılmış kendi IoT modem çözümünü duyurdu.

Bu en yeni 5G özellikli IoT Modemler, 5G ve 6 GHz bantlarını destekler ve yalnızca bağımsız modlarda çalışır. Bu özelliğin yanı sıra modem, gerektiğinde LTE’ye geçebilir ve ağ dilimleme kullanılarak veya yalıtılmış olarak genel veya özel bir 5G ağı üzerinden dağıtılabilir. Bu çözümün kablolu teknolojiler ve mevcut ethernet ile entegre edilebilen Endüstriyel IoT uygulamaları için ideal olduğu söyleniyor. Ayrıca yeni modem, uzun ömürlü donanım ve yazılımla birlikte geliyor.

5G Neden Önemli?

5G’nin faydaları çok fazla olmasına rağmen, insanlar genel olarak 4G’nin sağladığı hızlardan yeterince memnunlar. Bunun nedeninin, şimdilik hızların kendilerine yeterli gelmesi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu evrimin, tüketici pazarında olmayacağı anlamına gelmez, tüketici, zamanla daha fazla hıza ihtiyaç duydukça 5G’ye yönelecektir.

Endüstriyel ve ticari açıdan bakıldığında ise, durumun öneminin çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 5G, IIoT’nin büyümesinin anahtarı olarak tanımlanıyor ve üstün operasyon seviyeleri elde etmek için bu teknolojiye ihtiyaç var. 5G ve düşük güçlü geniş alan (LPWA) gibi teknolojilerin, yüksek bağlantı yoğunluklarının ve gerçek zamanlı veri iletiminin yüksek düzeyde özerklik sağladığı, akıllı üretim kavramına imalat sanayilerini çekmede kritik bir rol oynayacağını öngörülüyor.

Genel ağlar 5G için baskın kullanım durumu olsa da, yüksek bağlantı yoğunluğuna sahip ortamlarda önemli düzeyde veri üreten şirketler için özel ağlar çok değerli olacaktır. Şebekenin olması gerektiği gibi çalışması koşuluyla, verimlilik kazanımları ile operasyonel harcamalar azaltılacaktır. Daha fazla akıllı telefon üreticisinin yerleşik 5G uyumlu cihazlar ürettiğini de hesaba katarsanız, 5G’nin gerekli bağlantı açısından baskın güç olacağını söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here