(IoT) ve Aydınlatma

Bu yazımızda sıklıkla duyduğumuz Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin akıllı lambalar ile  nasıl bir uyum içinde olduklarını anlatacağım.

İnternet hizmetini, dünyada  bilgi paylaşımı ve ticari birçok alanda kullanmaktayız. Nesnelerin İnterneti (IoT) ‘nin gelişmesi ile beraber endüstri, robotik, akıllı şehirler, sokaklar vb birçok uygulama alanında bizlere internet üzerinden wi-fi ve bluetooth teknolojisini kullanarak kablosuz çözüm sunuyor.

Akıllı led aydınlatma ile beraber, yaşam ve çalışma alanlarında ışık karartma ve renk değişimi ile çok çeşitli ışık efektleri elde etmek için kontrol edilebilirliği büyük ölçüde artırmıştır.

Dijitalleşmiş dünyada nesnelerin interneti (IoT), bizlere bina teknolojilerinde kullanımı için yeni bir değer katmaktadır. Aydınlatma artık ayrı bir sektör olmakla beraber bir çok firma ve tasarımcılar tarafından tasarlanarak ortamlarda farklı bir ambians yaratılmaktadır. Eskiden kullanılan ışığı aç/kapa anahtarlaması artık farklı bir boyuta taşınmıştır.

Gelişen led sektörü ile beraber bir çok üretici firma akıllı led’ler ve bu ledlerin kullanımı için  uygulamalar üreterek aydınlatma sektöründe yeni bir teknoloji geliştirdiler. Bir IoT aydınlatma sistemi aynı ağa bağlı olan diğer farklı sensör ve cihazlar bir birleri arasında bağlantı kurarak  iletişim içinde olabilirler.

Aydınlatma sistemeleri ilk başlarda akıllı lambalar   ortamdaki ışığı açıp kapatmak için tasarlamışlardı. Geliştirilen IoT özellikli aydınlatma kontrolleriyle ile artık kullanıcılar akıllı ev, akıllı ofis vb ortamlarda kendi oluşturdukları aydınlatma senaryo ayarlarını uygulama ve programlar yardımı ile bilgisayar, tablet ve akıllı telefon üzerinden yapılabiliyor; hatta sisteme bağlı  ışık sensörleri tarafından toplanan veriler,  HVAC  (iklimlendirme klimalar) ve güvenlik sistemleriyle paylaşılabiliyor.

Akıllı lambalar ve diğer sensörler  akıllı bir ağ sistemi ve çeşitli haberleşme protokollerini kullanarak birbirleriyle haberleşiyor.

  • Akıllı aydınlatma istemleri mevcut ortam ışığını sensörler yardımı ile ışık miktarını tahmin ederek elektronik perde ve panjurları gerektiği kadar açıp kapatarak kullanıcı konforunu artırmak ve enerji tasarrufu sağlamaktır.
  • Akıllı lambaları sesli komut cihazlar ile rahatça ışık şiddeti ve aç/kapa işlemleri rahatlıkla yapılabilir.
  • Seyahat’den geliyorsunuz ve evinizin tüm ışıkları kapalı evinizdeki bulunan akıllı lambaları Nesnelerin İnterneti yardımı ile bize akıllı cep telefonumuzdan eve girmeden ışıkları açmamıza imkan vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here