sesle etkinleşen teknoloji

Nesnelerin interneti IoT kısaltması ile bilinen ekosistem gün geçtikçe güncelleşmekte ve değişmektedir. Son zamanlarda popüler konulardan biri ise ses ile etkinleşen teknolojinin IoT üzerindeki etkileridir.

Sesle etkinleşebilen cihazlar IoT ekosisteminin insanlar tarafından daha fazla benimsenmesine yardımcı olmaktadır. Bir insan ortalama gün başına 15.000 kelime konuşmaktadır. Gelişen ses teknolojileri sayesinde bu sözcüklerin büyük bir kısmı makinelere sarf edilmeye başlandı. Yapılan araştırmalara göre ABD’de 53 milyon civarı insan en az bir ses yardımcısına sahip. Bu yardımcılardan bazıları ise akıllı hoparlörler ve Alexa gibi sistemlerdir.

Akıllı hoparlörler, tek sesli komut cihazlar değildir. Akıllı hoparlör uygulamaları hem akıllı telefonlarda hem de akıllı telefonlarda çalışabilmektedir. Günümüz dünyasında birçok üründe sesli sistemler kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları akıllı televizyonlar, sanal asistanlar veya sesli komut platformlarıdır.

Otomobil dünyasında da sesli komut özelliği IoT’nin benimsenmesini sağlamıştır. Otomobillerin ses ile aktive edilen komutlara sahip olabilmesi için mobil uygulamalarla entegre edilmesi işlemi çok zaman önce gerçekleştirilmiştir.

Evde ve İşyerinde Sesle Etkinleşen Teknoloji

Sesle aktif olan teknoloji IoT’nin yaşam alanlarının içerisine girmesini oldukça hızlandırmıştır. Bununla birlikte ses arayüzlerinin işyerlerinde kabulü ise evlere oranla çok daha yavaş olmuştur. Globant tarafından 2018 yılında ortaya konulan Sesle Etkinleştirilmiş Teknoloji Raporuna göre, sesli komut cihazlarının kişisel kullanımı ile iş kullanımı arasında önemli bir boşluk vardır. Üst düzey çalışanların %72’si kişisel yaşamlarında haftalık olarak sesle aktive edilen teknoloji kullandıklarını bildirirken sadece %31’lik bir kısmı bunu işte kullanmaktadır. Ankete katılan şirketlerin %73’ü sesle aktive edilen teknolojiyi işletme için değerli bulmakta ancak süreçlerine ve çalışma ortamlarına uyarlamak için adım atmamaktadır.

Akıllı Hoparlör Teknolojisi

Akıllı hoparlör teknolojisi gelişen dünya ile birlikte birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Şirketler sesle aktive edilen uygulamaları sıfırdan oluşturmak veya pahalı bir satıcı sistemi için ödeme yapmak yerine mevcut olanlara piggyback uygulayarak sesle aktive edilen teknolojinin maliyetini azaltabilir.

Amazon, Alexa’yı 2016’da ilk çıkardığında, 130 beceriden oluşan bir kataloğa sahipti. Eylül 2019 itibariyle katalog 100.000’den fazla beceriye ulaştı. Amazon, bir ücret karşılığında özel beceriler yaratacak ve ayrıca üçüncü taraf geliştiricilerin kendi oluşturdukları programları için kullanabileceği uygulama programlama arabirimi, araçlar ve örnek kod koleksiyonu olan Alexa Skills Kit’i de sunuyor . Bu yeni beceriler, sesli komut işlevselliği için Alexa’yı kullanan herhangi bir kişi veya şirket için kullanılabilir hale gelmektedir. Bu strateji, işletmede sesle etkinleştirilen IoT’nin düşük maliyetli ve hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlar ve uç kaynaklara olan ihtiyacı atlar.

Akıllı hoparlör ve ses teknolojisi hayatın birçok alanında işlevsel olarak kullanılmakta. Örneğin, hastanelerde ameliyathane içerisinde kamera kullanılırken sesli komut sistemi kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra sanal sağlık asistanları da oldukça işlevsel olarak kullanılabilmektedir. Üstelik birçok platformda da kullanılabilmektedir.

Sesle Etkinleşen Yeni Uygulama Türleri

Sesle etkinleşen birçok yeni uygulama bulunmaktadır. Bu teknoloji hem temel düzey tüketiciler hem de profesyonel kullanımlar için tercih edilebilir durumdadır. Özellikle görme engelli kişiler için tasarlanan cihazlarda kullanılabilir olan sesle etkinleşen yeni uygulamalar birçok görme engelliye de umut olmaktadır. Görme engelli kişilerin dünya ile olan bağlarının güçlenmesi ve toplumun içerisinde karışabilmesi için özellikle desteklenen bu sesli asistan uygulamaları birçok ülkede kullanılmaktadır.

Sesle etkinleşen teknolojinin bir başka olumlu yanı da sanal çevirmenlik yeteneğidir. Dil çeviri yeteneğine sahip olan sesli komut uygulamaları sayesinde farklı dillere çeviriler yapılabilmekte ve iletişim kolaylaşabilmektedir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here