nikola teslanın hayatı

Sırp kökenli olan ve Amerikalı mucit olarak bilinen Nikola Tesla, dünyayı değiştirebilmek adına büyük icatlara imza atan bir bilim adamıdır. Günümüzde ise Tesla’nın bilinmeyen birçok icadı vardır. Büyük buluşlarından biri olarak bilinen Tesla bobini bunun yanı sıra kablosuz elektrik iletimi olarak bilinmektedir.

Fizikçi ve elektro fizik uzmanı olan Nikola Tesla büyük icatlarından olan kablosuz elektrik iletimini ilk kullanım sağlandığı yer Chicago’da düzenlenmiş olan Columbia fuarıdır. Burada denenerek başarılı olan ve aynı zamanda 1943 senesine kadar birçok ülkede kendi patenti ile üç yüze yakın icat sunan Tesla’nın çoğu icadı ise anlaşılamamıştır.

Büyük dahiler arasında bulunan ve Dünyaca ünlü olarak bilenen Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Sırbistan’ın Smilijan kasabasında doğdu. Babası papaz olan Tesla’nın annesi ise okuma yazma bilmeyen bir kadındı. Etrafında birçok ev aletleri tasarımı sağlayan mucit olarak bilenmekteydi.

Babası ise Nikola Tesla için papaz olmasını istiyordu. Annesi bu durumu istemiyordu. Annesi oğlunu bir dahi olarak görüyordu. Yeteneklerini fark eden annesi oğlunun papaz olmasını asla istemiyordu. Genç adamın çoktan kararlarını vermiş olması annesini sevindirmişti. Mühendis olmak istiyordu ve babası ise ikna olmasa da ölümcül hasta olması nedeniyle oğlunun bu isteğini kabul etti. Tesla’nın 5 kardeşi daha vardı.

Tesla, bütün kitapları ezberlemesine ve sekiz dil konuşmasına yardımcı olan fotoğrafik bir hafızası olduğunu ve birçok icatının bir anda ortaya çıktığını söyledi.

Nikola Tesla’nın İcatları

Tesla, Graz’da eğitim gördükten sonra bilgisine bilgi katar ve kişisel olarak da özelliklerini ortaya koyar. Ancak okulu bırakmak zorunda kalır. Ailesini terk ederek oto mühendislik firmasında çalışır. Daha sonra Charles Ferdinand Üniversitesi’nde eğitim almaya başlar.

Babasının ölümü üzerine eğitimi yarım kalmıştır. Daha sonra birçok yerde çalışmaya devam eder. Fikirlerini Avrupa’ya yaymak isteyen Tesla, akım motorları, dinamolar gibi birçok tecrübesini geliştirmeye devam eder. İlk icadı ise regüle edici kontrol cihazlarıdır. Bunun yanı sıra icatları bunlarla da sınırlı kalmamıştı. İlk olarak hidroelektrik santrali denemeleri de olmuştur. Güç elde edebilmek adına Niagara Şelalesini kullanmak istedi.

Nikola Tesla fikri ile şelaleye hidroelektrik santrali yapımı başladı. 5 yıl sonra Buffalo şehrinde aydınlatma işlemi Tesla sayesinde başarılmıştı. Nikola Tesla, kablosuz elektrik iletimi ve kablosuz olarak ampul yakma deneyleri ile birçok icadını deneyerek bulmuştur. Ayrıca Nikola Tesla jeneratörü adı verilen bir makinede yapmıştır.

Tesla, 86 yıllık ömrü boyunca 300’den fazla patent başvurusunda bulundu ve icatları, diğer birçok şey arasında alternatif akım (AC), elektrik motorları, radyolar, flüoresan lambalar, lazerler ve uzaktan kumandaların önünü açmaya yardımcı oldu.

Nikola Tesla’nın Ölümü

Tüm hayatı boyunca hiçbir şekilde et yememiş olan Tesla, vejetaryen olarak insanlarla doğrudan temas kurmayı sevmezdi. Temizliğe önem veren ve birisi kendisine değdiğinde hemen temizlenirdi. Hayatı zorluklar ile geçen ve en büyük düşmanının Edison olduğu bilinen Tesla’nın çoğu icadı patent alamayarak geri çevrilmiştir. Örneğin, Tesla türbini bunlardan bir tanesi olarak bilinir. Bilinmeyen icatlarda bırakan Tesla, günümüzde bile icatlarının anlaşılamadığını belirtmek isteriz.Hayatı çok fazla gariplikle doluydu. Kendisine son zamanlarda elektro şok uygulamaları yapıyordu. Ölmeden önce ise Teleorce adı ile vermiş olduğu icadına Amerikan Hükümeti el koymuştu.

Bunun yanı sıra birçok eser bırakan Nikola Tesla, “The Problem Of Increasing Human Energy” olarak bilinen eseridir. Kendi biyografisi olarak bilinen “My Inventions: The Autobiography Of Nikola Tesla” olarak kitabı vardır. Paraya önem vermeyen bir mucitti. Son zamanlarında ise artmış olan borçlarından dolayı, devamlı olarak otel değiştiriyordu. Tesla 7 Ocak 1943 senesinde yani 83 yaşında kalp yetmezliği sonucu vefat etti.

Ölümünün ardından ise bütün icatları ve çalışmaları Amerikan Hükümeti tarafından alındı ve el konuldu. Çalışmaların Tesla Kafesi adı ile verilen birçok çalışma bulunuyordu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here