No Frost ne demek

Yeni bir buzdolabı veya derin dondurucu arayışınızda NoFrost işleviyle karşılaşmış olmalısınız. Birkaç soru ortaya çıkıyor: NoFrost tam olarak nedir, buna ihtiyacım var mı ve avantajları nelerdir? İşlev şüphesiz çok kullanışlıdır. Bu yazıda size bunun ne olduğunu ve neden bu kadar kullanışlı olduğunu anlatacağım.

No Frost, karlanmaz, buzlanmaz anlamına gelmektedir. No Frost ne demek? Olarak kelimenin çıkış noktasını incelediğimi zaman, bu kelimenin dilimize İngilizceden geçmiş olduğunu görürüz.  No frost kelimesinin kökeni, karlanma ve buz anlamına gelen “frost” kelimesinden gelmektedir. İngilizce”no” kelimesinin ön eke gelmesiyle, buzlanmaz anlamı kazanan no frost, buzdolabı ve derin dondurucularda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

No Frost teknolojisi sayesinde buzdolaplarında karlanma ve buzlanma olmaz. İleri teknoloji ile üretilen bu buzdolapları,  De Frost denilen standart buzdolaplarına göre oldukça gelişmiştir. No Frost teknolojisine sahip bir buzdolabı veya dondurucu, hem havayı hem de dondurucu bölmesinde nemi alır.  Bu şekilde, nem, dondurucu bölmesinin dışında donar. Dondurucu düzenli olarak buzu çözer ve buharlaştırır. Fan, soğuk ve kuru havayı dondurucu bölmesine geri üfler. Bu sayede dondurucunun iç kısmında veya içindeki ürünlerde buz birikmez. Kullanıcı bu sayede, dondurucunun buzunu çözmek zorunda kalmaz.

Eski tip buzdolapları defrost buzdolabı olarak geçer, bu buzdolaplarının çoğunda pamukçuk vardır ve buz çözmez yapmaz. Birkaç günde bir manuel veya otomatik bir sistemle buz çözme işlemi yapılması gerekir. No frost sisteminde ise refrakterler, otomatik olarak eritme işlemi yapar ve boru vasıtasıyla motor üzerindeki buhar haznesine aktarılır. Bu kısımda su, buzdolabının kompresör ısısı ile ısıtılan buhardır.

No Frostun Avantajları ve Dezavantajları

No frost ne demek? Detaylarıyla öğrenerek bu teknoloji hakkında bilgi sahibi olduk. No frost teknolojiye sahip bir buzdolabı veya dondurucu almak biraz daha pahalı olabilir fakat bir takım avantajlar sağlar. No frostun avantajlarına bakıldığı zaman en önemlilerinin dondurucunun buzunu çözmek zorunda kalmamanız ve donmuş ürünlerin lezzetini ve yapısını koruyabilmesi olduğu söyleyebiliriz.

No frostun avantajlarını inceleyelim.

  • Buz çözmek zorunda kalmazsınız: No frostun avantajlarından en önemlisi, asla buz çözmek zorunda kalmayacağınız gerçeğidir. Artık dondurucuyu yılda 5 ila 6 kez boşaltmak, yiyecekleri atmak ve tüm buzu manuel olarak çözdürmek zorunda değilsiniz.
  • Ürünlerin taze kalmasını sağlar: No frost, ürünlerinizin taze kalmasını ve lezzetini daha uzun süre korumasını sağlar. No frost sistemi olmayan bir dondurucuda, donmuş ürünlerin üzerinde buz kristalleri oluşmaya başlar ve bu kristaller, ürünlerin tadını ve yapısını etkiler. Dondurucuda bir süre sonra, bir zamanlar kremsi ve lezzetli olan dondurma buzlu ve sulu hale gelecektir. NoFrost dondurucuda saklanan dondurmaların ise yapısı bozulmaz ve dondurma lezzetli kalır.

No Frost karlanmaz

  • Konfor: No frost dondurucu ile zar zor açılan donmuş çekmeceler, arka duvara kadar donmuş ürün ve okunaksız etiketler geçmişte kaldı. Çekmeceyi zahmetsizce açıp, ihtiyacınız olan tüm donmuş ürünleri kolayca alabilirsiniz.

No frostun avantajları oldukça fazla olsa da bazı dezavantajları da vardır. No frostun dezavantajlarını inceleyelim.

  • Daha pahalı: No frost buzdolapları, ülkemizde 15.000 – 20.000 TL arası bir fiyat sahiptir. Fiyatın pahalı olması, no frostun dezavantajlarından biri olarak sayılabilir.
  • Sessiz değil: Sessizlik göreceli bir kavram olsa da no frost dondurucular genellikle no frost özelliğine sahip olmayan biraz daha gürültülüdür. Neyse ki hem no frost hem de düşük gürültü seviyesine sahip bazı modellerde vardır. Bu modeller, diğer no frostlara göre biraz daha pahalı olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here