Node-RED Web Tabanlı ve IoT Çalışması

Node-Red bir geliştirme aracıdır. Türkçe karşılığı Düğüm-Kırmızı anlamına gelmektedir. Node-RED, başlangıçta bir IBM dahili yarışmasında geliştirilen akış tabanlı bir geliştirme aracı olmuştur. IBM, 2014 yılında bulutta “Bluemix” i piyasaya sürdüğünde, standart ekipman, açık kaynak yazılım olarak sunmaya başladı. Ekim 2016 yılında Linux Vakfına taşınan Node Red Java Script altyapısı ile programlanmıştır.

Node.js Çalışma Koşulları

GUI kullanan akış tabanlı bir geliştirme aracı olan kontrol akışını tanımlamak için akışa dayalı araçlar Düğüm-Kırmızı durumundadır. Hazırlanan fonksiyonlar ve kendi geliştirdiği fonksiyonlar birbirine düğüm olarak bağlanır. Çıkış ise bir başka düğüm girişine bağlanır. Bu şekilde mekanizma oluşturulur. Bu bağlanma durumuna akış denir. Düğüm ve Akış sırasıyla kaydedilebilir. Sol bölmeye yerleştirilen düğüm listesi ve orta akış ekranına sürükleyip bırakın, giriş ve çıkışı bağlayan, ardından sağ bölmedeki her düğümün özelliklerini değiştirin.

Node.js çalışırsa, her şey “temelde” yapılabilir. Bu arada, hedef cihazlar olarak “Raspberry Pi”, “Beagle Bone Black”, “Arduino” ve “Android” şu anda destekleniyor.

Node-Red Kütüphaneleri

Node-Red kitaplığında 2000 den fazla bileşene sahip kütüphane mevcuttur. Bunları 1300 tanesi düğüm 760 tanesi akış kayıtlı bileşenlere sahiptir. Tplink, Smarthome gibi teknolojilerde kırmızı düğüm büyük katkı sağlamıştır. IBM’in Bluemix bir araç olarak başlangıçta kullanılmaya başlandı. 2016 yılında JS Vakfı’na transfer edilmiştir. 2017 yılında hızlı büyümeye başladı ve IoT için ciddi bir şekilde çalışmaları sürdürmeye devam ediyor.

Başlangıçta Node-Red gömülü mühendisler tarafından beğenilmediğini düşünülmeye başlandı. Bunun nedeni ise, gömülü olandan daha çok bir web hizmeti gibidir ve bir MCU ile IoT uç düğümleri oluşturmak için elinden gelenin en iyisini yapan mühendisler veya başka bir deyişle Magic Hand aracılığıyla bir kaşık kavramak için çok israftır. Node-RED, Web servis mühendislerinin IoT çözümleri geliştirmeleri için bir geliştirme ortamı olarak değerlendirildiğinde en rahat olanıdır.

JavaScript bu mühendisler için bir sorun değildir ve birçok kişi Düğüm JavaScript’e alışkındır. Donanım tamamen kapsül haline getirilmiştir. Bu yüzden tersine, ayrıntılarla oynamak oldukça zor olacağını düşünüyorum, ancak tam tersine, sensör verilerini bunu yapmadan kolayca alan bir tür işlemdir. Minimum donanım bilgisi ile programlama yapma imkanı sunmaktadır.

Node-Red Web Servis Geliştirme Ortamı

None-Red başlarken KIRMIZI ” İlk Akış ” ve ” Akış Oluşturma sekmelerinden ve “İkinci akışınızı oluşturma” ile anlaşılması kolaydır.

Web tabanlı hizmetlerle bile IoT benzeri şeyler oluşturabilirsiniz (çünkü eriştiğinizde veri alabilmeniz için sensör düğümünde bir web sunucusu kurabilirsiniz), ancak daha doğrudan yöntemdir. Hedef cihazın Arduino içerdiğini yazdım, ancak Arduino’da Node.js’yi ve üzerinde Node-RED’i çalıştırmak imkansız.

Bunun yerine, “Firmata” ve “Johnny-Five” seçenekleri mevcuttur. Firmata ürün yazılımını Arduino’ya (Arduino IDE ile yapabileceğiniz) yüklerseniz, Arduino com bağlantı noktasına sahip uzak bir G / Ç kutusu gibi değerlendirilir.

Arduino düğümünü ana bilgisayara (Arduino’nun bağlı olduğu PC’ye) kurarsanız, Arduino’nun giriş / çıkışını Node-RED’den kontrol edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here