Nokia, dünyanın ilk sıvı soğutmalı AirScale 5G baz istasyonunu ile güç tüketimini önemli ölçüde azaltmayı planlıyor.  Yeni soğutma teknolojisi, baz istasyonlarının potansiyel enerji giderlerini yüzde 30 ve CO2 emisyonlarını yaklaşık yüzde 80 oranında azaltmak için Finlandiyalı şirketin 5G sıvı soğutma baz istasyonu teknolojisini kullandı. Nokia, Elisa ile 2G, 3G ve 4G baz istasyonları için sıvı soğutmayı tanıttı.

5G baz istasyonları 4G baz istasyonlarından iki kat daha fazla enerji tüketmektedir. Artan güç tüketimi işletme giderlerinin yaklaşık% 5-6’sını enerji maliyetlerinde bir artış olduğunu gözlenmektedir.

Nokia Bell Labs tarafından geliştirilen çözüm, Elisa’nın Finlandiya, Helsinki’deki tesisinde yüzde 30 daha düşük güç tüketimi ve ilgili tasarruflar elde etmesini sağlayacaktır.

Nokia Nokia Mobil Ağlar Başkanı Tommi Uitto, “Nokia, Elisa’da Finlandiya ile 2G, 3G ve 4G baz istasyonları ile sıvı soğutmalı bir baz istasyonunu tanıttı” dedi. “Artık ticari operasyonlarda dünyanın ilk sıvı soğutmalı AirScale 5G baz istasyonunu gösterdik ve sıvı soğutmayı tüm ağ nesilleri için bir gerçeklik haline getirdik. Bu yenilikçi çözüm, operatörlerden daha fazla çevresel sorumluluk almalarını sağlarken önemli maliyet tasarrufu elde etmelerini sağlıyor. ”

Nokia AirScale 5G

5G baz İstasyonları çalıştıkları süre boyunca havaya yayılan bir ısı üretmektedir. Bununla birlikte, sıvı soğutma teknolojisi ile havaya yayılan ısıyı dönüştürme ve yeniden kullanmayı planlayan şirket, önemli ölçüde karbon emisyonunu azaltmış olacak.

Nokia, geleneksel saha klima ünitelerine kıyasla sıvı soğutmalı sistem diğer standart klimalara göre yüzde 50 daha küçük ve% 30 daha hafif olabileceğini söyledi. Ayrıca sessizdirler ve herhangi bir bakım gerektirmezler.

Bu, radyo ağı enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını azaltmak isteyen operatörler için yararlı dır. Ve su bazlı soğutma çok etkili olduğu için, bir baz istasyonunun elektronik parçalarını daha düşük bir sıcaklıkta tutar, güvenilirliklerini arttırır ve operatör bakım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Nokia, 150’den fazla müşteriye sıfır emisyonlu ürünler sunduğunu ve 2030 yılına kadar emisyonları yüzde 41 oranında azaltmayı taahhüt ettiğini açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here