Nöromorfik ile yapay zeka

Nöromorfik hesaplama ile yapay zekanın yaşam tarzlarımızı derinden değiştirdiği gibi yeni teknolojilerle ilgili hiçbir sır yoktur. Günlük faaliyetlerimizi gerçekleştirme şeklimizi tamamen yeniden şekillendirmektedir. Araştırmacılar, mevcut yapay zeka sınırlamalarının ötesine geçmeği hedeflemişlerdir. İnsan sinir sistemini taklit eden yeni teknolojiler geliştirmek olmuştur.

Nöromorfik hesaplama yeni değil. 1980 başlarına kadar uzanmaktadır. Ancak yapay zeka endüstrisindeki son gelişmeler nöromorfik bilgisayarlara olan ilgiyi yeniledi.

Yapay Zeka Dünyasında Devrim Niteliğinde Nöromorfik Hesaplama

Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte insan beyni şeklinde çalışan işlemciler yaratmasıyla büyük ilgi gösterdi. Sadece işlemci olarak değil birçok alanda etkisi görülmektedir. Bu alanlar sağlık, asker, finans, biyolojik yapay sinir ağları gibi nöromorfik hesaplama büyük etkisi olmuştur.

Basit olarak insan beyni hala dünyanın en iyi bilgisayarı ve belirli görevler söz konusu olduğunda enerji verimliliği benzersiz kılmıştır.

Derin öğrenme ve sinir ağlarının artan popülaritesi, sinir ağı hesaplamaları için uzmanlaşmış AI donanımı geliştirmek için bir yarış başlattı. Son birkaç yılda ortaya çıkan birkaç trend arasında, Biyolojik ve yapay sinir ağlarına benzerlikleri sebebiyle, nöromorfik hesaplama genellikle geleneksel bilgisayar işlemcileri ile insan beyninin göreceli güçlü ve zayıf yönleri arasındaki köprü görevinde bulunur.

Nöromorfik Hesaplama İş Dünyasında Çalışmaları

Yeni bir dijital devrimin ön saflarında nöromorfik hesaplama , insan beyninin bilgiyi işleme biçimini başarılı bir şekilde simüle ederek yapay zeka yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor.

Büyük şirket,  IBM, Intel veya Qualcomm gibi sektörde önde gelen isimleri ilk nöromorfik bilgisayarı geliştirmek için durmaksızın çalıştığını açıklamanın ana nedenlerinden arasında gösterilir.

Sağlık hizmeti : Yapay retina oluşturulması, tıbbi görüntülemeyi geliştirmeye, nesneleri ve çevreyi tanımlamaya yardımcı olmak için yapay zeka tabanlı yongaları akıllı gözlüklerle entegre etmeye, insan hafızasını iyileştirme ve demans semptomlarından kaçınmaya yardımcı olmuştur.

Askeri : Kritik görevler sırasında daha önce ziyaret edilen siteleri ve nesneleri tanımalarını ya da çevre değişikliklerini tanımlamalarını sağlayarak drone faaliyetlerini iyileştirmiştir.

Gerçek hayattaki iş uygulamasından bağımsız olarak, nöromorfik hesaplama talebindeki artış, yapay zeka ve makine öğrenimi için artan talep, sensör pazarındaki büyüme ve veri modelleme, tahmin analizi ve gerçek zamanlı veri akışı sağlamıştır.

Finans : Gelişmiş tahmin analizi ile birlikte finansal tahminleri iyileştirin, tam izleme kayıtları ve doğru kanıtlar sağlayarak yasadışı fintech faaliyetleriyle mücadele etmeye olanak sağlamaktadır.

Nöromorfik Hesaplama ile Gelecekte Bizi Ne Bekliyor?

Nöromorfik hesaplama ile bilgi işlem işinizi yeniden şekillendirecektir. Başlangıçta yapay zeka destekli bir teknoloji olarak geliştirilen nöromorfik yongalar, düşük güç tüketimi ile daha iyi performans sağlayan hızlı bilgi işlem çözümleri sunmaktadır.

Araştırmacılar bu yeni teknolojiyi akıllı telefonlara yerleştirmeyi ve yakın gelecekte IoT pazarının büyümesini bekliyor. Bu, daha iyi gözetim için uydularda konuşlandırılma olasılığı ile otonom araçlarda ve hatta uzay araştırmalarında daha fazla uygulama görmeyi bekleyebileceğimiz anlamına gelmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here