NYA kablo nedir

Bu yazımızda elektriğin bulunduğu her alanda, sıklıkla kullanılan kablo çeşitleri olan NYA ve NYAF kabloların özelliklerinden, kullanım alanlarından ve aralarındaki farklardan bahsedeceğiz.

NYA Kablo Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

NYA kablo nedir? Sorusuna anlaşılır bir şekilde cevap verecek olursak; büyük oranda nem oranının çok az olduğu iç tesisat alanlarında kullanılan, tek damarlı, PVC kaplı kablo özelliklere sahip bakır kablo iletken kablolardır, diyebiliriz.

Sabit iç tesisat işlerinde ve dağıtım tablolarında kullanılan NYA kablolar, bunun yanı sıra dağıtım tablolarının içerisindeki bağlantılarda da sıklıkla kullanılmaktadır. NYA kabloların yapısına baktığımızda, kullanımının boru içinde olması gerekliliğini daha net bir şekilde görebiliriz.

NYA kablo tiplerinin genel özellikleri, şu şekildedir.

  • En fazla, 70 derece iletken sıcaklığı.
  • Tek telli damarlı iletken kesitleri; 1.5 mm, 2.5 mm, 4 mm, 6 mm, 10 mm ve 16 mm.
  • U=1000 V anma gerilimi.

NYA kablo fiyatları kablonun kesitine, markasına, ekstra özelliklerine ve satıldığı mağazaya göre değişiklik göstermektedir. İç tesisatlarda en sık kullanılan NYA kablo çeşitleri öncelikle 2.5 mm, sonrasında ise 1.5 mm NYA kablolardır. Bina ana pano içlerinde kullanılan NYA kablo tipleri 6 mm iken, farklı pano tiplerinde 4 mm NYA kablolar ise ara bağlantı tablolarında kullanılabilmektedir.

NYAF Kablo Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

NYA Kablo  tek damarlı ve PVC kaplı olan NYAF kablolar NYA kabloya göre ince ve çok telli bakır iletkenlerden oluşmaktadır.

NYA kablolarda olduğu gibi iletken sıcaklığı en fazla 70 derece olan NYAF kablolar, anma gerilimi olarak ise, U=1000 V değere sahiptir.

NYAF kablo çeşitleri topraklama kablosu olarak kullanılabileceği gibi, taşınabilir ve hareketli cihazlardın bağlantı alanlarında, otomatik kumandalardaki terminal bağlantılarında, elektrik panolarının içerisinde ve nemli alanlarda ise, farklı kablo kanalları içerisinde çeşitli amaçlarla kullanılmaktadırlar.

NYAF kablolar iç tesisat işlerinde NYA kablolar kadar yoğun kullanılmasa da, bodrum, otopark ve benzeri alanlarda kablo kanalı içerisinde ya da kroşe ile sabitlenerek kullanılmaktadır. Dış alan kullanımlarında da sıklıkla tercih edildikleri gibi, seyyar kablo olarak da sıklıkla kullanılan kablo tipleri arasında yer almaktadırlar.

Günümüzde kullanılan farklı birçok çeşidi bulunması nedeniyle, NYAF kablo ücretleri, iletken sayısı, kesiti, markası gibi özelliklerin yanı sıra, satıcısına göre de farklılık göstermektedir.

2 YORUMLAR

  1. NYA VE NYAF KABLOLAR STANDART OLARAK H05 VE H07 KOD BAŞLIKLARIYLA ÜRETİLİR.H05 KABLO 300-500V H07 KABLO 500-750V ÇALIŞMA GERİLİMİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR.NYA VE NYAF KABLOLARDA 1000V GİBİ BİR ÇALIŞMA GERİLİMİ YOKTUR.ANCAK İLAVE DIŞ KILIF LI OLARAK İMAL EDİLİRSE OLABİLİR. O ZAMANDA KABLO KODU NYA VEYA NYAF SINIFINDAN ÇIKAR.ÖRNEK 1X25MM2 NYA KABLO DIŞ KILIF İLAVE EDİLDİĞİ ZAMAN KULLANIM DURUMUNA GÖRE N2XH VEYA NYY GİBİ FARKLI KULLANIM ALANLARINDA FARKLI KODLAR ALABİLİR.SİZİN NYAF KABLO OLARAK TARİF ETTİĞİNİZ KABLO İSE TTR KABLODUR.NYAF KABLO NYA KABLONUN ÇOK TELLİ FLEKSİBİL OLANIDIR.TTR KABLO ÇOK TELLİ ÇOK DAMARLI KABLODUR.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here