Dulacca Rüzgar Çiftliği

Yenilenebilir enerji kaynakları günden güne önemini arttırmaya devam ediyor. Devletler ve şirketler de bu yönden büyük ölçekli bazı yatırımlar yapıyorlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisiyle ilgili 180 MW’lık yeni bir rüzgar enerjisi projesi için Queensland hükümetine ait kamu kuruluşu CleanCo firması yeni bir alım anlaşması imzaladı.

Yapılan anlaşma bu yıl şimdiye kadar Avustralya’da arazi finansmanı için çok az sayıda büyük ölçekli rüzgar veya güneş enerjisi projesinden biri haline gelmesine yardımcı oldu.

Dulacca Rüzgar Çiftliği Nerede Kurulacak?

Brisbane’in yaklaşık 350 km kuzey batısında bulunan 180 MW’lık Dulacca rüzgar çiftliği, RES Australia tarafından geliştirildi ve Miles ile Roma arasındaki altı farklı otlatma ve kırpma arazisinde ve şu anda yapım aşamasında olan Columboola güneş enerjisi çiftliğinin yakınında yer alacak.

Anlaşmaya göre CleanCo, Dulacca tarafından üretilen gücün yüzde 70’ini veya 126 MW’ını almayı taahhüt etti. Rüzgar çiftliği RES tarafından NSW’deki yeni 330 MW Darlington Point güneş enerjisi çiftliği ve Victoria’da CEFC tarafından desteklenen iki güneş enerjisi ve pil depolama projesi de dahil olmak üzere büyük bir Avustralya genişleme programının ortasında bulunan İngiliz yenilenebilir enerji yatırım şirketi Octopus Group firmasına satıldı.

Dulacca rüzgar çiftliğinin 43 adet Vestas 4.2 MW türbinden oluşacağı belirtiliyor.

Dulacca Rüzgar Çiftliği Projesinin Önemi

Octopus Australia’nın başkanı Sam Reynolds; RES, Vestas (türbin tedarikçisi) ve hükümet PPA’sı (enerji satın alma anlaşması) gibi kaliteli bir ekiple yürütülen bu tür projeler çok az, bu yüzden projeyi sahiplenmek istedik. Queensland rüzgarının çatıdaki güneş enerjisiyle ters ilişkisi nedeniyle değerli bir teklif olduğunu düşünüyoruz. Rüzgar, güneş ve depolama karışımına sahip olmak istiyoruz. Avustralya’da  yenilenebilir enerjiyle oynamanın en iyi yolu bu “ dedi.

Avustralya’nın yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak isteği her geçen gün artarak devam ediyor. Avustralya hükümetinin de yenilenebilir enerjiye sıcak bakması, ülkeye olan yatırımları arttırıyor. Octopus başkanı Reynolds’un, Dünyanın baş yerlerinde toplam 260’tan fazla projeye dahil olduğu, önümüzdeki beş yıl içinde ise Avustralya’daki yeni projelere katılmak için yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yapmayı düşündüğü biliniyor.

Avustralya’nın Yenilenebilir Enerji Projeleri

Avrupa’nın yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak için yaptığı yatırım ve projeler oldukça fazla sayıda, bu yüzden Octopus grubun, Avustralya ve Asya’ya baktığı biliniyor. Projenin hayata geçirilmesinde 1,5 milyon $ topluluk fonu oluşturuldu. Ayrıca bu projeyle birlikte yerel topluluklar için fırsatlar da yaratılmış oldu.

CleanCo firması, eyalette büyük ölçekli yenilenebilir enerji projelerinin geliştirilmesinde kilit rol oynuyor. Firma, Cairns’in güneydoğusunda yer alan 157 MW Kaban Rüzgar Santrali, 400 MW Western Downs güneş çiftliği projesi, eyaletin güneybatısında yer alan kısımda 100 MW’lık Karara rüzgar çiftliği ve ona bitişik olan noktada, Acciona firmasıyla birlikte 1GW Maclntyrre rüzgar projesinin 400 MW’lık kısmına dahil olmak için anlaşmalar imzaladığı biliniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here