oem nedir

OEM, Original Equipment Manufacturer kelimelerinden oluşur, OEM kelimesinin Türkçedeki karşılığı orijinal ekipman üreticisidir. Bir OEM imalat firmasının oynadığı rol, tamamen üretim yönüdür ve her iki şirketin de birbirlerinin güçlü yönlerinden faydalanmasına olanak tanır. Sırasıyla, tedarik veya kaynak sağlama sürecinde bir tür olası çözüm olabilir. Temel olarak OEM’ler ve ana ortaklar şu düzenleme kapsamında çalışır; OEM bir ürün, parça veya bileşeni geliştirir ve ürünü kendi markası altında genellikle doğrudan halka satan bir ana ortağa satar.

Bu durum, bir şirketin son derece uzmanlaşmış ve yüksek hacimli malları kendisi üretmesi için gerekli kuruluma sahip olmamasından kaynaklanır ya da o ürünü üretmek yerine dışarıdan temin etmesinin daha ucuz olmasından kaynaklanır. OEM sözleşmelerinde, müşteri genellikle tedarikçiyi tam ürünler yerine müşterinin istediği tasarım özelliklerine göre ürün bileşenleri, parçalar veya bir alt sistem üretmesi için görevlendirir. Bu ürün bileşenleri daha sonra montaj için müşteriye teslim edilir veya OEM parça tedarikçilerinden biri de son montajı üstlenir. Bu bitmiş ürünlere şirket ticari markasını iliştirir ve OEM üretiminde ortaya çıkan düşük maliyetler sayesinde, piyasadaki rekabetçi fiyatlarla satar.

OEM üretim çözümleri, geleneksel olarak büyük ölçekli sipariş gereksinimleri olan çok uluslu şirketlere uygun maliyetli avantajlar sunar, ancak OEM üretimi de daha küçük müşteriler arasında da popüler hale gelmektedir. Bunun nedeni, OEM çözümlerinin, tasarım ve icatta usta olmasına rağmen, yurt içinde veya yurt dışında (Çin gibi) kendi fabrika üretimini kurmak için gerekli araçlardan veya uzmanlığa sahip olmayan yeni başlayanlar için ideal olmasıdır. Küreselleşme, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) de bu seçenekten faydalanmasını çok daha kolay hale getirdi.

OEM endüstrisindeki yaygın ürün kategorileri; otomotiv endüstrisi, plastik parçalar, giysiler, oyuncaklar, kozmetikler, elektronik ve bilgi iletişim teknolojisi ekipmanı gibi yüksek hacimli çıktılara ve bir dereceye kadar ürün farklılaştırmasına sahip olanları içerir.

OEM Nasıl Çalışır?

OEM’lerin nasıl çalıştığını en iyi şekilde anlamak için OEM‘lerin ve ana üreticilerin birlikte nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. OEM bir ürün, parça veya bileşen geliştirir ve ürünü kendi markası altında ürünü genellikle doğrudan halka satan bir ana ortağa satar.

Ana ortak, OEM‘lerle uğraşırken biraz esnekliğe sahiptir. Örneğin, bir ana ortak, yalnızca seçilen ürünlerle ve esnek koşullar altında çalışma seçeneğine sahip olduğu bir anlaşmayı yapılandırabilir.

Bu düzenlemeye göre, satıcı belirli bileşenleri satın almayı seçebilir veya OEM üreticisinin yeniden satması için ürünleri tamamlamasını sağlayabilir. Bu ürünler düz kutularda gelir ve perakende satış noktalarında genel olarak satılmaz.

Ancak, çevrimiçi perakendeciler OEM ürünlerini doğrudan son kullanıcılara indirimli bir fiyatla pazarlamaya başladıkları için bu senaryo değişiyor. Yeni bir arabayı yeniden inşa eden otomobil tutkunları veya kendi özelleştirilmiş bilgisayarlarını oluşturmak için parça satın alan teknoloji tutkunları, parçaları genellikle çevrimiçi olarak doğrudan perakendecilerden satın alan son kullanıcılara iyi örneklerdir.

OEM İmalatının Avantajları ve Dezavantajları

OEM üretim rotasında ilerlerken elde edilen ilk ana avantaj, genellikle uygun maliyetli ürünler elde edilmesidir. Tedarikçi size satmak için ve diğerlerine benzer çok miktarda mal yaratacağından, ölçek ekonomilerinden etkin bir şekilde yararlanırsınız. Ayrıca, OEM üretiminde, sıkı uzman üreticinin test standartlarına göre test edildikleri için genellikle yüksek kaliteli ürünler alırsınız.

Ayrıca OEM’lerin sağladığı özel teknolojiden de yararlanırsınız. Örneğin, Ford veya VW gibi bir otomobil üreticisi, kendi üretecek teknoloji veya uzmanlığa sahip olmadığı başka bir şirketin özel bileşenlerini otomobillerinde kullanabilir. Ayrıca, tasarımınız ve ürünlerinizle ilgili tüm ticari markaları ve fikri mülkiyet haklarını saklı tutarsınız. Yapılacak olan bileşenleri firmanız tasarladığı için ilgili tüm haklar size aittir.

Bunların da ötesinde, etkin bir profesyonel hizmetten de yararlanırsınız. Genel olarak, bir OEM imalat şirketi, ancak belirli bir ürün kategorisine olan talebi, o kategoride yeterince iyi olarak sürdürürse ayakta kalabilir. Müşteri olarak şirketler genellikle tüketicilerden daha talepkardır.

Bir OEM imalat firması ile anlaşma yaparak, üretim işini dışarıdan temin ediyorsunuz. Çoğunlukla kendiniz yapmaktan daha verimli olma süreciyle, sonuçta daha düşük fiyatlardan, daha yüksek kaliteden ve uzmanlaşmış ürünlerden ve ayrıca temel işlemlere odaklanmak için daha fazla zamandan yararlanırsınız.

Bununla birlikte, OEM imalatının bazı dezavantajları da vardır, çünkü çok özel ürünler için OEM tedarikçilerinin seçiminin nispeten küçük olduğunu ve oluşturulmasının zaman aldığını ve size çok yeni veya yenilikçi ürünlerden hızlı bir şekilde yararlanmanız için iyi bir fırsat vermediğini görebilirsiniz.

Ayrıca, çoğu OEM firması yalnızca çok fazla talep yaratabilecek firmalarla iş yapmayı sevdiğinden, yeterince ürün satamazsanız OEM üretim rotasından aşağı inemeyebilirsiniz. Ayrıca,  rakiplere satılabilecek bileşenler için tasarım oluşturduğunuz için fikri mülkiyet haklarınızın ihlal edilmesi ve çalınması risklerine karşı kendinizi açmış olursunuz.

OEM İmalatında Ortak Görevler

OEM üretimi kurmak için işin kapsamı genel olarak şunları içerir:

Fizibilite Çalışması

Potansiyel riskleri ve maliyetleri anlamadan büyük ölçekli bir OEM projesini üstlenmek, işletmeniz için çok tehlikeli olabilir. Bir fizibilite analizi, iş fikrinizin peşinden gitmeye değer olup olmadığı ve başarı potansiyeli hakkında size gerçekçi bir fikir verir.

Ürününüzün üretim sürecini, sermaye gereksinimlerini, başlangıç ​​maliyetlerini ve minimum sipariş gereksinimlerini anlamanıza yardımcı olduğu için proje hatalarını ve risklerini önlemenize yardımcı olur. Fizibilite proje raporu da aynı şekilde farklı malzeme ve teknik özellikler göz önünde bulundurularak bir fikrin uygulanabilirliğini inceleyerek ürün maliyetlendirmesi ve fiyatlandırması sağlar.

Ürün Maliyeti

Ürün maliyetlendirme, hammadde tedariki, prototip oluşturma ve montaj dahil olmak üzere kritik maliyet yönleri için kesin tahminler ve düzgün dökümler gerektirir. Bir işletmenin karlılığında ve nihai başarısında çok önemli bir rol oynar.

Asyalı şirketler, Batılı eşdeğerlerinden farklı bileşenleri ve malzemeleri ele aldıkları için; tasarım kavramsallaştırması ve prototip üretimi noktasından üretim ve sevkiyata kadar ürün yaşam döngüsü boyunca maliyetleri takip etmeniz zorunludur.

Ürün maliyetlendirme, sizi en iyi maliyetlendirme ve fiyatlandırmaya sahip OEM üretim hattı şirketlerine götürür. Harcamalarınızı dikkatli bir şekilde değerlendirerek ve optimize ederek, ürün karlılığını korurken ürününüz için uygun maliyetli bir nihai üretim fiyatına sahip olabilirsiniz.

Sözleşme Müzakereleri

Çinli OEM üretim hattı şirketleriyle ortak olmanın tuzaklarından biri, taraflar arasında belirsiz bir şekilde açıklayıcı olmayan bir sözleşme anlaşması yapmaktır. Temel neden genellikle Batılıların Çin iş kültürünü ve yasal sistemlerini anlamadaki başarısızlığıdır.

Çin’de, iş sözleşmeleri belirlilikle bağlantılı değildir; bunun yerine, ortaklıklar basitçe uzun süreli ilişkilere ve karşılıklı anlayışa bağlıdır.

Bu, açık sözleşme müzakerelerinin devreye girdiği yerdir. Kültürel açıdan hassas müzakere stratejilerine öncelik verilmelidir, böylece Çinli tedarikçi sizin özel ihtiyaçlarınızı daha iyi anlar ve her iki taraf da karşılıklı olarak karlı bir iş ilişkisi kurarken bunun tersi de geçerlidir. Yine de, yasal olarak bağlayıcı ve uygulanabilir bir sözleşmeye sahip olmak önemlidir, bu yönlerin dengelenmesi gerekir.

Çinli OEM tedarikçileri daha geniş bir istişare olmaksızın nadiren hemen taviz verdiğinden, mümkün olan en iyi anlaşmayı müzakere ederken sabırlı olmak, yatırımınızı koruyan yasal hükümlerin sözleşme sözleşmenizde yazılı olduğundan emin olarak odaklanmış tartışma alanlarını belirlemek zorunludur.

Teslim Süresi Değerlendirmesi

OEM imalatında, tek bir bileşenin teslim süresi, envanter çizelgelerini ve tüm malın stok yenilemesini etkilediği için tüm tedarik zinciri sürecini büyük ölçüde etkiler. Ürün prototiplerini yinelemenin ilk aşamalarından ve sipariş yerleştirmeden paketleme ve teslimata kadar üretim programının kesin tahmini, gereksiz gecikmeleri önlemek için çok önemlidir.

Stratejik teslim süresi yönetimi, OEM ürünlerinin üretimini kesinlikle zamanında izlemenize yardımcı olur ve ürünlerinizi mümkün olan en kısa sürede piyasaya sunabilmeniz için tedarik sürelerini önemli ölçüde azaltır.

 Prototipleme

İstediğiniz ürün özelliklerine ve ilk tasarıma bağlı olarak prototip yapan OEM üretimi ile ilgili şirketler bulunmaktadır. Titiz yinelemeli süreç sırasında, ürününüzün seri üretim için fizibilitesini belirlemek için olası tasarım kusurları erkenden belirlenir.

Prototipleme, ürün kalitesini öngörülen maliyetlerle uyumlu hale getirmek için tasarım dosyalarınıza dayalı olarak yeni ürünü özelleştirme potansiyellerinin dürüst bir değerlendirmesini gerektirir. Güvenilir prototipleme, üretimi daha verimli ve hatasız hale getirerek, ürün geliştirme için zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Bu sayede, seri üretim yönleri erken düşünülmüş olur.

OEM Paketleri

Uçtan uca OEM üretim çözümleri sunan birkaç üçüncü taraf üretim danışmanlığı şirketi bulunmaktadır. Prototiplemeden farklı bileşenler için uygun tedarikçileri bulmaya ve hatta lojistik düzenlemeye kadar tüm süreçte desteğe ihtiyacınız olursa size yardımcı olabilirler.

İmalat süreçleri ve en iyi OEM tedarik yerleri; giysi, plastik veya elektronik gibi ürün kategorilerine göre farklılık gösterdiğinden, bu OEM paketleri farklı sektörlere ayrılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here